хороскоп игри музика
Gallery post cover photoИнтересни фируги од снег направени во ЈапонијаКако и кај нас, така и во Јапонија природата и градовите се покриени со прекрасни снежни покривки. Но, жителите на оваа земја решиле да ја искористат својата креативност, инвентивност и големиот снег и да направат интересни фигури кои тешко е да се поверува дека се напр...
Gallery post cover photoВреме е за чајЧајот е еден од најпопуларните пијалaци во многу делови од светот и неговото консумирање е навика која сè повеќе се шири и опстојува, дури и во услови на современото живеење. Значењето на чаевите за здравјето на луѓето е сè попопуларно денес. Според историските податоци...
Gallery post cover photo7 начини како да го прочистите вашиот организамПрочистувањето на организмот е особено важно бидејќи на тој начин ги одмарате органите, го стимулирате вашиот црн дроб да ги прочисти токсините од телото, воедно се врши и отстранување на сите непосакувани токсини од кожата, цревата и бубрезите.
Gallery post cover photoКомбинезон - идеален за секоја пригодаКомбинезонот е одличен избор за секоја пригода, без разлика дали се работи за некој деловен состанок, вечерно излегување, прослава, роденденска забава или пак состанок со саканиот.
Gallery post cover photoМали трикови за усовршување на позата 69Многумина тврдат дека позата 69 претставува најголемо еротско доживување, бидејќи за време на оваа поза истовремено пружате и добивате стимулација. Името го добила поради тоа што се подразбира дека главата на едниот партнер е свртена кон градите на другиот, токму како ш...
Ема Вотсон објасни зошто одби да биде Пепелашка, а прифати да биде Бела (фото)
Ема Вотсон објасни зошто одби да биде Пепелашка, а прифати да биде Бела Дали знаевте дека на Вотсон првин и беше предложена да ја игра Пепелашка во истоимениот филм чија премиер... >>
Кејт Хадсон во тајна врска со Бред Пит? (фото)
Кејт Хадсон во тајна врска со Бред Пит? Најпрвин започнаа шпекулациите дека Пит почнал да се забавува со Марион Котилар, но по сè изгледа дека то... >>
Биолошката мајка на ќерката на Џоли и Пит јавно замоли да разговара со својата ќерка (фото)
Биолошката мајка на ќерката на Џоли и Пит јавно замоли да разговара со својата ќерка Во 2005-та година, Анџелина Џоли ја посвои малата Захара, којашто живееше во многу тешки услови во Етиопи... >>
10 филмови кои навистина ќе ве насмеат (фото)
10 филмови кои навистина ќе ве насмеат Понекогаш кога сте многу уморни или се чувствувате нерасположено, најдобар начин е да се опуштите со добр... >>
Идеи за сиви нијанси на зимски нокти (фото)
Идеи за сиви нијанси на зимски нокти Оваа зима вашите нокти украсете ги со сиви нијанси! <br /> <br />Иако сивата боја понекогаш д... >>
Jump for Joy – Кардио план од 30 минути за согорување 500 калории (фото)
Jump for Joy – Кардио план од 30 минути за согорување 500 калории Фитнес инструкторите од теретаната Cybex ви го претставуваат Jump for Joy - кардио планот кој трае 30 мин... >>
Прекрасни фотографии од татковци со своите бебиња (фото)
Прекрасни фотографии од татковци со своите бебиња Да се биде родител е најубавиот дар кој секој човек може да го добие во животот. Децата преставуваат најг... >>
Принцезата Дијана - модната икона која го освои светот (фото)
Принцезата Дијана - модната икона која го освои светот Поминаа 20 години откако се случи голема несреќа во којашто принцезата Дијана го загуби својот живот. Таа... >>
Сестрите Хадид позираа заедно за „F... Познатите сестри Џиџи и Бела Хадид стануваат едни од најпопуларните и најбараните модели и модните кампањи се повеќ... 10 работи кои нема да бидат тренд во 201... 6 работи на кои треба да кажете „НЕ“ ова... Црна комбинација - идеална за секоја сез...
Кажете збогум на брчките и проблеми... Секоја жена сака вечно да остане млада и да ја спречи појавата на брчки. Но, што ако постои начин навистина да го с... 100 години трендови на убавина во Шведск... Зошто треба да се посети дерматолог? Нокти инспирирани од стаклените чевлички...
Промотивна понуда за неограничени с... Фитнес центарот “Cybex” и Спа Центарот “Anne Semonin” подготвија неодолива понуда за месец јануари. Сé она што ви е... Подобар живот започнува со поубава насме... Insanity – Најдобриот начин да ги согори... Како да се ослободите од токсините во те...
Похован кромид со кашкавал За сите љубители на похованите јадења, овој рецепт навистина ќе ви се допадне. Похованиот кромид со стопен кашкавал... Оваа сезона згрејте се со варено вино Новогодишни колачиња - снегулки Новогодишна супа со брокули и сирење
7 навики на среќните луѓе Постојат многу различни работи кои можат да направат да се чувствувате среќни. Поголемиот дел од време тоа се луѓет... Мачки кои можат да спијат секаде Еротски книги кои треба да ги прочитате 7 совети за да си ja организирате недела...
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;