хороскоп игри музика
АРХИТЕКТУРА
10 најкул канцеларии во светот (фото)
10 најкул канцеларии во светот Не сите канцеларии се креирани исто. Некои канцеларии се само простор каде треба да си ја завршите работата,... >>
Неверојатни статуи ширум светот (фото)
Неверојатни статуи ширум светот Сигурно досега сте забележале дека секој град низ светот има своие посебни статуи кои што се карактеристички... >>
Стаклено шеталиште за зависниците од адреналин (фото)
Стаклено шеталиште за зависниците од адреналин Доколку се плашите од височина тогаш подобро да не читате понатаму затоа што ова шеталиште во воздух во Кина... >>
Првиот хотел со внатрешна сопствена дождовна шума (фото)
Првиот хотел со внатрешна сопствена дождовна шума Во 2018 година во Дубаи ќе може да се посети и првиот хотел со внатрешна сопствена дождовна шума. >>
Напуштен замок кој ќе ве остави без здив (фото)
Напуштен замок кој ќе ве остави без здив Овој прекрасен замок, кој бил изграден во 1860 година, се наоѓа во Белгија и веќе 10 години е напуштен и ник... >>
Само за најхрабрите: Тобоган од стакло на висина од 300 метри (фото)
Само за најхрабрите: Тобоган од стакло на висина од 300 метри Ова лето во една од највисоките згради во Лос Анџелес е изграден тобоган од стакло на висина од 300 метри и ... >>
Музеј во спомен на жртвите од земјотресот во Кина (фото)
Музеј во спомен на жртвите од земјотресот во Кина Во 2008 година, во регионот Венчуан во Кина, се случи голем земјотрес и околу 70.000 луѓе ги изгубија своите... >>
Куќичка која личи како да не е од овој свет (фото)
Куќичка која личи како да не е од овој свет Oваа куќичка е најверојатно најубавата, најпрекрасната, најфантастичната и науникатната градба која сме ја в... >>
Скриената убавина на напуштените градови (фото)
Скриената убавина на напуштените градови Кога убаво ќе размислите, навистина постои нешто магично и мистериозно кога станува збор за напуштени згради... >>
Неверојатен дрвен хотел во Коста Рика (фото)
Неверојатен дрвен хотел во Коста Рика Коста Рика е мала држава во Јужна Америка на која две третини од територијата и е покриена со дождовни шуми.... >>
Хипнотизирачката убавина на џамиите од Блискиот Исток (фото)
Хипнотизирачката убавина на џамиите од Блискиот Исток Архитектурата на Блискиот Исток е позната по калеидоскопската убавина, препознатлива по различните бои и тек... >>
Внатрешноста на извонредните градби во Лондон (фото)
Внатрешноста на извонредните градби во Лондон Сите знаеме како изгледа иконскиот Биг Бен однадвор, но дали некогаш сте се запрашале како изгледа во внатре... >>
Почина челичната архитектка Заха Хадид (фото)
Почина челичната архитектка Заха Хадид Вчера почина познатата архитектка Заха Хадид, која беше првата жена што ја доби... >>
12 примери на урбанистички проекти кои треба да ги има во секој град (фото)
12 примери на урбанистички проекти кои треба да ги има во секој град Кога дизајнерите се повикани да го направат јавниот простор поубав, покорисен или порационален се постигнува... >>
Бизарна стаклена црква во форма на чевел наменета за жените вернички (фото)
Бизарна стаклена црква во форма на чевел наменета за жените вернички Инспирирана од локална приказна, повеќе наликува на Дизни атракција... >>
Ротердам ќе добие шума на вода во 2016 година (фото)
Ротердам ќе добие шума на вода во 2016 година Сакајќи да ги зголемат зелените површини во урбаните средини многу светски и европски градови се трудат да н... >>
1 2 3 4 5 6 7
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
dermaplus
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;