хороскоп игри музика
АРТ & ДИЗАЈН
Неверојатна улична уметност (фото)
Неверојатна улична уметност Погледнете ги фотографиите од најдобрите уметнички дела направени на ѕидовите во различни градови низ светот... >>
Неодоливи макаронс колачиња од магичниот свет на еднорозите (фото)
Неодоливи макаронс колачиња од магичниот свет на еднорозите Овие прекрасни колачиња изгледаат како да се направени во магичниот свет на еднорозите! >>
Вистинска уметност од хартија и светлина (фото)
Вистинска уметност од хартија и светлина Уметност како од соништата! На овие фотографии се уметничките дела кои се направени само со користење на хар... >>
Фотографии од слатки минијатурни тетоважи (фото)
Фотографии од слатки минијатурни тетоважи Некои луѓе обожаваат тетоважи, а други пак никогаш не би се одлучиле на таков чекор. Без разлика во која гру... >>
Магичен свет скриен во приврзоци за ланчиња (фото)
Магичен свет скриен во приврзоци за ланчиња Овие прекрасни приврзоци се изработени од девојка којашто е заљубена во природата и во животните, кои ја инс... >>
Минијатурни украси направени од глина (фото)
Минијатурни украси направени од глина Овие преслатки минијатурни фигури од животни се направени од глина и можат да се употребуваат како украсчиња... >>
Изложба на Ретро Визија и Светлосна Врска (фото)
Изложба на Ретро Визија и Светлосна Врска Марта Мојсова и Елена Диновска ги претставија крајните проекти кои беа подржани од Министерството за Култура... >>
Преставување на магнетниот свет на „Форми“ на Skopje Design Week (фото)
Преставување на магнетниот свет на „Форми“ на Skopje Design Week Запознајте се со бесконечните можности на „Форми“ во рамките на Skopje Design Week. >>
5 најголеми ремек-дела од Британскиот музеј (фото)
5 најголеми ремек-дела од Британскиот музеј Британскиот музеј вчера ја прослави 225 годишнината од постоењето, а воедно и објави дека во 2013 година рек... >>
Како да свиткате совршен авион од хартија? (фото)
Како да свиткате совршен авион од хартија? Во 2012 година Џои Ајуб го сруши рекордот за најдолго летање на авионче од хартија. Авионот бил дизајниран о... >>
Како би изгледале секојдневните продукти во амбалажа од познатите модни куќи? (фото)
Како би изгледале секојдневните продукти во амбалажа од познатите модни куќи? Замислите си како би изгледало кога познатите брендови за облека, обувки и автомобили би ја прошириле својат... >>
Како би изгледала боенка за возрасни?! (фото)
Како би изгледала боенка за возрасни?! Двајцата ветерани во интернет хумор, Ryan Hunter и Taige Jensen, знаат како да ги насмеат луѓето. <br /&... >>
Како изгледаат луѓето после 16 часови забава? (фото)
Како изгледаат луѓето после 16 часови забава? Во берлинскиот клуб Berghain сликањето е строго забрането. Но, клубот не може да забрани фотографирање надво... >>
Повик за учество на работилница за „Design Thinking“ (фото)
Повик за учество на работилница за „Design Thinking“ Во рамките на проектот ДИЗАЈН ПРЕДИЗВИК /DESIGN CHALLENGE/, дизајнерките на накит Јана Ацевска и Мима Пејоск... >>
Прекрасни прстени направени од дрво (фото)
Прекрасни прстени направени од дрво Овие прстени се направени со специјални техники и изгледаат помалку и нереално бидејќи во себе кријат еден п... >>
Познати уметнички дела дизајнирани на парчиња облека (фото)
Познати уметнички дела дизајнирани на парчиња облека Кој вели дека познатите уметнички дела се само за на ѕид? Погледнете го дизајнот на следниве креации и сигур... >>
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;