хороскоп игри музика
ДЕКОРИРАЊЕ
Идеи за новогодишни декорации во вашиот дом (фото)
Идеи за новогодишни декорации во вашиот дом Новата година и Божиќните празници се ближат и сигурно досега сте ја украсиле новогодишнта елка и сте ставил... >>
Направете магични ѕвездички од хартија (фото)
Направете магични ѕвездички од хартија Еве еден убав начин да додадете шарена декорација во вашиот дом. >>
Направете сами - празнични цветни украси (фото)
Направете сами - празнични цветни украси Еве неколку примери како на интересен начин да си го пополните слободното време, а истовремено да бидете кре... >>
Новогодишно декорирање на маси (фото)
Новогодишно декорирање на маси Ако немате идеја како да ја наместите вашата новогодишна маса, еве неколку интересни идеи кои можете да ги п... >>
Направете сами - снешко од бел чорап (фото)
Направете сами - снешко од бел чорап Одлична идеја за зимска декорација во вашиот дом, а исто така и одлична идеја за подарок. За да го направите... >>
Креативно уредување на домот со палети (фото)
Креативно уредување на домот со палети Палетите се одлични за носење товар. Но, зад оваа нивна практична примена, се крие уште една, која само окот... >>
10 мали промени кои ќе ви ja разубават спалната соба (фото)
10 мали промени кои ќе ви ja разубават спалната соба Дали вашата спална соба е катчето каде што можете да се опуштите, релаксирате и мирно спиете по напорниот де... >>
Забавен мебел инспириран од храна (фото)
Забавен мебел инспириран од храна Светот на дизајнот на мебел и предмети од покуќнина постојано нè изненадува и восхитува со нови и интер... >>
11 Начини да му дадете нов живот на стариот мебел (фото)
11 Начини да му дадете нов живот на стариот мебел Наместо да го фрлите стариот мебел, или пак да ви фаќа прашина во оставата вдахнете му нов живот. Направете ... >>
Неверојатни оригами светилки за сечиј дом (фото)
Неверојатни оригами светилки за сечиј дом Овие неверојатни оригами светилки се создадени од турскиот архитект Умут Јамак кој всушности живее и работи ... >>
Направете мала градина во вашиот дом (фото)
Направете мала градина во вашиот дом Минијатурната градина е секогаш одлична идеја за вашиот дом. Па, зошто да не почнете уште сега и да направит... >>
Совети за чистење на домот за свежо лето (фото)
Совети за чистење на домот за свежо лето Дали ви се случува да поминувате низ домот и да си речете „Морам да го исчистам ова место!“? Тогаш, прочитај... >>
Како да направите сами освежувач на воздух? (фото)
Како да направите сами освежувач на воздух? Поради брзиот начин на живот многу често не забележуваме колку лошо мириса воздухот околу нас и како тоа вли... >>
Немате идеја што со празните конзерви? Направете ги овие интересни декорации! (фото)
Немате идеја што со празните конзерви? Направете ги овие интересни декорации! Рециклирањето на конзервите е тешко, па затоа наместо празните конзерви да ги фрлате во корпа за отпадоци, и... >>
Што кажува за вас бојата на вашата спална соба? (фото)
Што кажува за вас бојата на вашата спална соба? Кога го бирате декорот за спалната соба, не водете се само според изгледот – особено ако сакате да спиете по... >>
7 трикови за полесно бојосување на ентериерот (фото)
7 трикови за полесно бојосување на ентериерот Најлесниот начин за да трансформирате или освежите некоја просторија е - да ги бојосате ѕидовите во нова бој... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Извлечи колаче порака
Виц

Докторот:
– Госпоѓо имате 80 години, а вашиот пријател има 25. Секој сексуален акт може да доведе до смрт!
– Па сега… ако умре – умре.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...тарантулата може да преживее 2,5 години без храна.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател.  Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
bella_spring_summer_2017
ladybook најчитано