хороскоп игри музика
ХРАНА
Едноставен рецепт за нискокалорично чоколадно смути (фото)
Едноставен рецепт за нискокалорично чоколадно смути Во оние денови кога едноставно имате голема потреба за благо, наместо да се заборавите во уживањето на вкусо... >>
Капучино со светки - дали би пробале? (фото)
Капучино со светки - дали би пробале? Уметноста со кафињата сè повеќе напредува, па покрај тоа што можете да видите неверојатни фотографии со прек... >>
Тиква и чили - новиот омилен рецепт на вегетаријанците (фото)
Тиква и чили - новиот омилен рецепт на вегетаријанците Одличен и вкусен рецепт за сите оние кои повеќе сакаат вегетаријанска храна, а исто така се љубители на луто... >>
Нискокалорични бомбици - 88 калории (фото)
Нискокалорични бомбици - 88 калории Дали некогаш сте пробале торта со морков? Тортата со морков е навистина вкусна, но содржи голем број на кало... >>
Одличен рецепт за чизкејк Одличен рецепт за сите обожаватели на чизкејк!
Направете сами - милкшејк со банана и ме... Направете го овој вкусен пијалак во вашата кујна, лесно и брзо!
Чоколадни топчиња - 91 калорија Секоја девојка и жена внимава на својот изглед, особено во летните денови и затоа го менува начинот ...
Кинеска салата со пилешко и нудли - 400 ... Оваа вкусна кинеска салата е крцкава и содржи зелка, моркови, пилешко, бадеми и нудли. Сосот е комби...
Маргарита со јагода Доколку сте љубител на Маргарита, тогаш време е да го пробате овој рецепт со јагоди!
Направете сами - освежителна лимонада ! Освежете се за време на топлите летни денови со лимонада по ваш избор! Правењето на овие пијалоци ќе...
Вкусни и слатки - рецепти за мафини кои ... Одлични рецепти за сите обожаватели на мафини!
Брз, здрав и вкусен летен колач Ако ви се јаде благо, а ве мрзи да правите сложени торти или пак не сакате да се здебелите, пробајте...
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Мажот не ја разбира жената во два периоди од животот – пред свадбата и по свадбата.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...слонот може да умре од скршено срце.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Запомнете дека некогаш е неверојатна среќа да не го добиете она што го сакате - Далај Лама

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Cosmostore baner
ladybook СВЕЖО
Taiva
ladybook најчитано