хороскоп игри музика
ДЕСЕРТИ
Вкусни и слатки - рецепти за мафини кои ќе ве воодушеват (фото)
Вкусни и слатки - рецепти за мафини кои ќе ве воодушеват Одлични рецепти за сите обожаватели на мафини! >>
Брз, здрав и вкусен летен колач (фото)
Брз, здрав и вкусен летен колач Ако ви се јаде благо, а ве мрзи да правите сложени торти или пак не сакате да се здебелите, пробајте го овој... >>
Мафини од моркови (фото)
Мафини од моркови Изматкајте ги јајцата и шеќерот. Додадете го брашното, сокот од портокал, циметот, морковот и сувото грозје.... >>
Тарт од лимон (фото)
Тарт од лимон Во соодветен сад додајте го брашното, шеќерот, мелениот лешник, сол и маргарин исецкан на ситни коцкички, да... >>
Руски чајни колачиња (фото)
Руски чајни колачиња Во среден сад помешајте ги путерот и екстрактот од ванила. Мешајте додека смесата убаво се соедини. Додадете... >>
Десерт кој секогаш измамува насмевка  (фото)
Десерт кој секогаш измамува насмевка Овој десерт сигурно ќе ве врати во детството и сите го сакаат. Помислата на порција сутлијаш секогаш измамув... >>
Нешто слатко – палачинка „Руссиа“ (фото)
Нешто слатко – палачинка „Руссиа“ Едно е сигурно – без разлика на тоа како се вика и на кој вид припаѓа, дали е чоколадна, солена, шарена или ... >>
Рафаело бомбици (фото)
Рафаело бомбици Многу вкусен рецепт, брз и лесен за подготовка. Сите состојки се мешаат и рачно се прават бомбици. Во секоја... >>
ХИТ ЗА ОВА ЛЕТО - ПИЦА ЛУБЕНИЦА (фото)
ХИТ ЗА ОВА ЛЕТО - ПИЦА ЛУБЕНИЦА Постојат толку многу видови пица и секој од нас има некоја што му е омилена. Меѓутоа, веруваме дека ќе се сл... >>
Крцкав колач со вишни и ф’стаци (фото)
Крцкав колач со вишни и ф’стаци Загрејте ја рерната на 180 степени. Ако користите замрзнати вишни, оставете ги на собна температура околу по... >>
Чоколадна торта со јагоди (фото)
Чоколадна торта со јагоди Загрејте ја рерната на 180 степени. Одберете две еднакви тави, намачкајте ги со путер и наросете брашно. Меш... >>
Печени палачинки со младо сирење (фото)
Печени палачинки со младо сирење Со палачинки никогаш не можете да погрешите, а полнењето со младо сирење и прелив од павлака ќе им даде сосе... >>
Највкусните браунис (фото)
Највкусните браунис Растопете ½ шолја путер. Тргнете го путерот од оган и додадете го на шеќерот, јајцата и екстрактот од ванила... >>
Куглоф (фото)
Куглоф Со миксер на поголема брзина се матат шеќерот, ванилиниот шеќер и јајцата додека не се добие пенеста маса. П... >>
Крофни (фото)
Крофни Од горенаведените состојки се замесува изедначено тесто, се покрива и се остава на топло околу 30 минути. Се... >>
Мини тортички (фото)
Мини тортички Јајцата и шеќерот се матат. Се додаваат останатите состојки по ред. Изматената смеса се истура на подмачкан ... >>
1 2 3 4 5 6
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Мажот не ја разбира жената во два периоди од животот – пред свадбата и по свадбата.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...слонот може да умре од скршено срце.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Запомнете дека некогаш е неверојатна среќа да не го добиете она што го сакате - Далај Лама

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
kaputi GIF bella
ladybook СВЕЖО
Taiva
ladybook најчитано