хороскоп игри музика
НИСКОКАЛОРИЧНИ
Едноставен рецепт за нискокалорично чоколадно смути (фото)
Едноставен рецепт за нискокалорично чоколадно смути Во оние денови кога едноставно имате голема потреба за благо, наместо да се заборавите во уживањето на вкусо... >>
Нискокалорични бомбици - 88 калории (фото)
Нискокалорични бомбици - 88 калории Дали некогаш сте пробале торта со морков? Тортата со морков е навистина вкусна, но содржи голем број на кало... >>
Чоколадни топчиња - 91 калорија (фото)
Чоколадни топчиња - 91 калорија Секоја девојка и жена внимава на својот изглед, особено во летните денови и затоа го менува начинот на исхра... >>
Кинеска салата со пилешко и нудли - 400 калории (фото)
Кинеска салата со пилешко и нудли - 400 калории Оваа вкусна кинеска салата е крцкава и содржи зелка, моркови, пилешко, бадеми и нудли. Сосот е комбинација о... >>
Салата од бел грав и домати - 245 калории (фото)
Салата од бел грав и домати - 245 калории Брза и лесна салата која ќе ве засити, а нема да внесете премногу калории. Можете да ја јадете самостојно ил... >>
Печен компир со лук - 190 калории (фото)
Печен компир со лук - 190 калории Овој компир можете да го јадете како замена за оброк. Вкусот е неверојатен, а вашиот дом ќе се исполни со пр... >>
Леќа со зеленчук – 185 калории (фото)
Леќа со зеленчук – 185 калории Загрејте за тавата на среден оган. Потоа додадете го кромидот, морковите и компирот и гответе додека кромидо... >>
Њоки со тиквички - 300 калории (фото)
Њоки со тиквички - 300 калории Загрејте вода во голем сад и ставете сол и малку маслиново масло. Кога водата ќе почне да врие станете ги њо... >>
Зимска салата со марула - 248 калории (фото)
Зимска салата со марула - 248 калории Измешајте ги марулата, оревите, кромидот и крушата во еден сад. Потоа додадете ги солта, биберот, балсамико ... >>
Портобело печурки со спанаќ - 146 калории (фото)
Портобело печурки со спанаќ - 146 калории Овие портобело печурки пропржени со спанаќ и пармезан се совршена лесна закуска кога не сте многу гладни. Ти... >>
Крцкаво француско лепче со корнфлекс - 150 калории (фото)
Крцкаво француско лепче со корнфлекс - 150 калории Ова лепче тостирано на француски начин е крцкаво, слатко и пред сѐ здраво. Содржи многу протеини, а и корнфл... >>
Медитеранска тава со јагнешко месо - 192 калории (фото)
Медитеранска тава со јагнешко месо - 192 калории Загрејте го маслото во голема и длабока тава за готвење. Додадете го јагнешкото месо и кромидчињата и гответ... >>
Пана кота од кафе - 181 калории (фото)
Пана кота од кафе - 181 калории Пана кота од кафе е италијански рецепт кој е исклучително вкусен и лесен за подготовка, а сепак ниско калори... >>
Рибни филети со кус-кус – 300 калории (фото)
Рибни филети со кус-кус – 300 калории Одберете филети од морска бела риба по вкус и пригответе го овој едноставен и вкусен рецепт. Состојките се з... >>
Салата со брокули и фета - 246 калории (фото)
Салата со брокули и фета - 246 калории За подготовка на преливот: пасирајте го лукот и солта во мал сад со обратната страна на лажицата. Додајте ги... >>
Зачинети маслинки во фолија (фото)
Зачинети маслинки во фолија Ви фали ли да грицкате нешто додека пиете алкохол? За маслинките одамна се знае дека се перфектна комбинациј... >>
1 2 3 4 5 6
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Млад дечко ги кине ливченцата на маргаритката и вели:

Во 19 век: – Ме сака, не ме сака…

Во 20 век: – Ќе спие со мене, нема да спие со мене…

Во 21 век: – Маж сум, жена сум…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се исцица целата крв од телото на возрасен човек потребни се 1.120.000 комарци.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Сите наши соништа може да се остварат, ако имаме храброст да тргнеме во нивна потрага - Волт Дизни.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано