хороскоп игри музика
ПИЈАЛAЦИ И КОКТЕЛИ
Капучино со светки - дали би пробале? (фото)
Капучино со светки - дали би пробале? Уметноста со кафињата сè повеќе напредува, па покрај тоа што можете да видите неверојатни фотографии со прек... >>
Маргарита со јагода (фото)
Маргарита со јагода Доколку сте љубител на Маргарита, тогаш време е да го пробате овој рецепт со јагоди! >>
Направете сами - освежителна лимонада ! (фото)
Направете сами - освежителна лимонада ! Освежете се за време на топлите летни денови со лимонада по ваш избор! Правењето на овие пијалоци ќе ви одзе... >>
Свежо,здраво и вкусно - направете мохито со боровинка! (фото)
Свежо,здраво и вкусно - направете мохито со боровинка! Освежете се со вкусни боровинки, лимета и рум. >>
Најквалитетните видови руска водка во Sky Bar (фото)
Најквалитетните видови руска водка во Sky Bar Каква е „вистинската“ водка? Тоа е единствено пијалок произведен од 'ржан или пченичен алкохол со висока чис... >>
Мохито со лубеница (фото)
Мохито со лубеница Лето е, топло е, а вие се уште не можете да се привикнете на високите температури? Еве одличен начин за осве... >>
Космополитан (фото)
Космополитан Космополитан или Космо е киселкаст освежителен коктел направен од водка, Cointreau или Triple sec, сок од бр... >>
Алкохолна лимонада со јагоди и манго (фото)
Алкохолна лимонада со јагоди и манго Освежителен пијалак, кој не одзима многу време, а навистина разладува во деновите со високите температури! >>
Време е за чај (фото)
Време е за чај Чајот е еден од најпопуларните пијалaци во многу делови од светот и неговото консумирање е навика која сè по... >>
Оваа сезона згрејте се со варено вино (фото)
Оваа сезона згрејте се со варено вино Вареното или греено вино е доста популарен пијалок во студените зимски денови. Неговиот сладок вкус и топлин... >>
Смуди од банана и ананас (фото)
Смуди од банана и ананас Сокот од портокал и сокот од лимон се матат во блендер. Се додаваат смрзнатите сечкани парчиња банана. Потоа... >>
Shirley Temple безалкохолен коктел (фото)
Shirley Temple безалкохолен коктел Децата го обожуваат безалкохолниот коктел Shirley Temple, но на оваа верзија ни ворзасните не остануваат рам... >>
Ананас мохито (фото)
Ананас мохито Ставете ги кафеавиот шеќер, лиметата и нането во чаша за коктели. Толчете ги состојките со толчник додека ли... >>
Алкохолна и безалкохолна сангрија (фото)
Алкохолна и безалкохолна сангрија Ставете го виното во голем стаклен сад и во него истискајте ги лимоните и портокалот. Истисканите лимон и по... >>
Добар келнер – личност поради која се враќате на истото место (фото)
Добар келнер – личност поради која се враќате на истото место Шефот може да направи одлична креација на чинијата и да подготви превкусно јадење. Ентериерот може да биде п... >>
Безалкохолен Bloody Mary коктел (фото)
Безалкохолен Bloody Mary коктел Безалкохолниот Bloody Mary коктел е одличен поради своето антиоксидантско дејство, а Вива сокот од домати бе... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Млад дечко ги кине ливченцата на маргаритката и вели:

Во 19 век: – Ме сака, не ме сака…

Во 20 век: – Ќе спие со мене, нема да спие со мене…

Во 21 век: – Маж сум, жена сум…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се исцица целата крв од телото на возрасен човек потребни се 1.120.000 комарци.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Сите наши соништа може да се остварат, ако имаме храброст да тргнеме во нивна потрага - Волт Дизни.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано