хороскоп игри музика
ПИЈАЛAЦИ И КОКТЕЛИ
Алкохолна лимонада со јагоди и манго (фото)
Алкохолна лимонада со јагоди и манго Освежителен пијалак, кој не одзима многу време, а навистина разладува во деновите со високите температури! >>
Време е за чај (фото)
Време е за чај Чајот е еден од најпопуларните пијалaци во многу делови од светот и неговото консумирање е навика која сè по... >>
Оваа сезона згрејте се со варено вино (фото)
Оваа сезона згрејте се со варено вино Вареното или греено вино е доста популарен пијалок во студените зимски денови. Неговиот сладок вкус и топлин... >>
Смуди од банана и ананас (фото)
Смуди од банана и ананас Сокот од портокал и сокот од лимон се матат во блендер. Се додаваат смрзнатите сечкани парчиња банана. Потоа... >>
Shirley Temple безалкохолен коктел (фото)
Shirley Temple безалкохолен коктел Децата го обожуваат безалкохолниот коктел Shirley Temple, но на оваа верзија ни ворзасните не остануваат рам... >>
Ананас мохито (фото)
Ананас мохито Ставете ги кафеавиот шеќер, лиметата и нането во чаша за коктели. Толчете ги состојките со толчник додека ли... >>
Алкохолна и безалкохолна сангрија (фото)
Алкохолна и безалкохолна сангрија Ставете го виното во голем стаклен сад и во него истискајте ги лимоните и портокалот. Истисканите лимон и по... >>
Добар келнер – личност поради која се враќате на истото место (фото)
Добар келнер – личност поради која се враќате на истото место Шефот може да направи одлична креација на чинијата и да подготви превкусно јадење. Ентериерот може да биде п... >>
Безалкохолен Bloody Mary коктел (фото)
Безалкохолен Bloody Mary коктел Безалкохолниот Bloody Mary коктел е одличен поради своето антиоксидантско дејство, а Вива сокот од домати бе... >>
Тајната на професијата бартендер (фото)
Тајната на професијата бартендер За еден бармен и коктел-мајстор да бидел дел од вистинската елита, треба да остави препознатлив личен печат ... >>
Коктел афродизијак "All Mixed Up" (фото)
Коктел афродизијак "All Mixed Up" Никогаш не сме замислувале дека склоп на вакви пијалаци со додаток на босилек може да ја зголеми привлечност... >>
Француски Космо - The French Cosmo (фото)
Француски Космо - The French Cosmo Еден од омилените женски коктели, софистициран и едноставен, но уникатен. Совршен за вечерите со пријателкит... >>
Есенски Скај Бар – нов Sky Sensual коктел (фото)
Есенски Скај Бар – нов Sky Sensual коктел Кога времето ќе почне да се менува и ќе стане постудено, вистински момент е летните овошни коктели да се зам... >>
Слатко утринско рассонување (фото)
Слатко утринско рассонување Појадокот е најважен оброк и како таков мора да содржи сè што на нашиот организам му е потребно нормално да ... >>
Вашата доверба секогаш е на прво место (фото)
Вашата доверба секогаш е на прво место Издвоеноста од градската врева и мирната атмосфера преку ден овозможуваат нашите гости да се чувствуваат опу... >>
Најубавите сорти бело вино во „Скај Бар“ (фото)
Најубавите сорти бело вино во „Скај Бар“ Виното слободно може да се смета за најстар производ на човештвото. Според некои извори, првите траги на вин... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Извлечи колаче порака
Виц

Во жестока караница Трпана му вели на Трпе: – Подобро да се омажев за ѓаволот, отколку за тебе! – Е не можеш, бракот помеѓу блиски роднини не е дозволен!

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...пчелите никогаш не спијат.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Кога Бог прави убава жена, ѓаволот почнува нов список. - Емброуз Бирс

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
taiva_html_web_banner_cellulite
ladybook СВЕЖО