хороскоп игри музика
РЕЦЕПТИ
Похован кромид со кашкавал (фото)
Похован кромид со кашкавал За сите љубители на похованите јадења, овој рецепт навистина ќе ви се допадне. Похованиот кромид со стопен к... >>
Новогодишни колачиња - снегулки (фото)
Новогодишни колачиња - снегулки Новогодишната трпеза украсете ја со овие прекрасни колачиња во вид на снегулки! >>
Новогодишна супа со брокули и сирење (фото)
Новогодишна супа со брокули и сирење Оваа супа е богата со вкусови. Таа одлична како предјадење за време на новогодишниот ручек. >>
Руски специјалитети во хотел Руссиа (фото)
Руски специјалитети во хотел Руссиа Руската кујна со сигурност е една од најквалитетните во светот. Начинот на подготовка на храната и намирници... >>
Медитерански омлет (фото)
Медитерански омлет Во помала тава загреана на среден оган загрејте со маслиновото масло. Додадете ги доматите, младото кромидче... >>
Печен зеленчук во спирала (фото)
Печен зеленчук во спирала Исечете го зеленчукот на крукчиња и наредете го во спирала. Ставете сол, бибер и оригано и печете околу 25-3... >>
Домати полнети со сирење и песто (фото)
Домати полнети со сирење и песто Загрејте ја рерната на 180 степени. Исечете го врвот на доматите, а потоа отстранете го семето. Во тава на п... >>
Имам бајалди (фото)
Имам бајалди Имам Бајалди е турско јадење, а неговото име во буквален превод значи „имамот се онесевести“. Приказната за ... >>
Валдорф-салата (фото)
Валдорф-салата Првпат креирана некаде помеѓу 1893 г. и 1986 г. во Хотелот Валдорф во Њујорк, оваа салата денес веќе е позна... >>
Фритери од тиквички (фото)
Фритери од тиквички Тиквичките се на секоја тезга на пазарот, а ние ве поттикнуваме да експериментирате со нив! >>
Супа од карфиол (фото)
Супа од карфиол Растопете го путерот на тивок оган во длабок сад за готвење. Зеленчукот убаво измијте го и исецкајте го на м... >>
Дали го пробавте најпознатиот руски специјалитет? (фото)
Дали го пробавте најпознатиот руски специјалитет? Ако некој детално ви ја раскаже постапката на правење пелимени, веројатно ќе речете дека тоа е премногу мака... >>
Смути пудинг - новиот идеален здрав појадок (фото)
Смути пудинг - новиот идеален здрав појадок Доколку практикувате смути за појадок, тогаш време е да испробате нешто ново! Смути пудингот е новиот попула... >>
Вкусен начин за подготовка на модар патлиџан (фото)
Вкусен начин за подготовка на модар патлиџан Модриот патлиџан е вкусен и здрав зеленчук, затоа еве еден лесен и брз начин за да подготвите вкусен оброк и... >>
Лесна торта со банани (фото)
Лесна торта со банани Тука краток текст за сторија >>
Мафини со тиквички (фото)
Мафини со тиквички Загрејте ја рерната на 200 степени. Изрендајте ја тиквичката. Ставете ги брашното со веќе додаден квасец, пр... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;