хороскоп игри музика
LIFESTYLE
Типови на љубовни врски – каде спаѓате вие и вашиот партнер? (фото)
Типови на љубовни врски – каде спаѓате вие и вашиот партнер? Корисно е да ја препознаете вашата врска во некои од овие љубовни типови. Можеби ќе сметате дека се општи, б... >>
Работи од кои треба да се ослободите во 2018 (фото)
Работи од кои треба да се ослободите во 2018 Започна новата година, но дали вие започнавте со вашите нови планови и остварување на новите желби? 2018 год... >>
Џецун Пема Вангчук - најмладата кралица во светот (фото)
Џецун Пема Вангчук - најмладата кралица во светот Џецун Пема Вангчук е сопруга на кралот Џигме Кесар Намѓел Вангчук, којаво 2011 година, кога имаше само 21 го... >>
Деловни комбинации за зимските денови (фото)
Деловни комбинации за зимските денови Зимата официјално започна, па време е да се погрижите повеќе за вашиот деловен изглед. За оваа зима потребни... >>
Магична зима - романтични идеи за љубовн... Оваа зима вие и вашиот партнер одвојувајте повеќе време за уживате во вашата љубов, но правете го то...
5 типови на мажи кои секогаш изневеруваа... Не дозволувајте да ве прелаже скромноста, отвореноста и богатството, бидејќи баш таквите типови на м...
Однесувања и грешки кои ниту еден работо... Кај поглемиот дел од луѓето се случува по некое време одењето на работа да претставува рутина. Воопш...
Како подолго време да останете концентри... Можеби веќе долго време имате проблеми со концентрацијата и сакате да превземете нешто за да го подо...
Навики кои ги имаат силните жени Силна жена, тоа е жена која не се плаши да изгуби, поразот нема да влијае на нејзината самодоверба, ...
10 вештини за успешен и среќен живот Не сакате среќата и успехот да ви бидат само моментални, туку би сакале тоа да трае до крајот на жив...
Наталија Кузнецова - русинката која ја н... Наталија Кузнецова e 26-годишна русинка која е светски првак во дигање тегови, а моментално е и евро...
Росана Јанков – женствена и модерна дело... Ликот на Росана Јанков несомнено ви е веќе познат – како портпарол на АМСМ секојдневно гостува во ТВ...
Како чувањето мачка ќе ви го промени жив... Придобивките од чувањето на милениче се многубројни.
Како изгледа најтажната мачка на светот? Може да се каже дека домашните мачки имаат идеален живот. Спијат и одмараат цел ден, не треба да пла...
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Наредните денови после празниците:
– Да го фрлам ли или ќе го јадеш?
– А, расипано ли е?
– Ако планираш да го јадеш, не е расипано!

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...до ден-денес, кралицата Елизабета има испратено над 50.000 божиќни картички.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Напиши нешто вредно за читање или направи нешто вредно да се пишува за него - Бенџамин Френклин.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva hidro
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано