хороскоп игри музика
LIFESTYLE
Мали трикови за усовршување на позата 69 (фото)
Мали трикови за усовршување на позата 69 Многумина тврдат дека позата 69 претставува најголемо еротско доживување, бидејќи за време на оваа поза исто... >>
Принцезата Дијана - модната икона која го освои светот (фото)
Принцезата Дијана - модната икона која го освои светот Поминаа 20 години откако се случи голема несреќа во којашто принцезата Дијана го загуби својот живот. Таа се... >>
7 навики на среќните луѓе (фото)
7 навики на среќните луѓе Постојат многу различни работи кои можат да направат да се чувствувате среќни. Поголемиот дел од време тоа с... >>
Мачки кои можат да спијат секаде (фото)
Мачки кои можат да спијат секаде Мачките се едни од најинтересните домашни миленичиња, бидејќи знаат да бидат многу чудни, а воедно и многу с... >>
Еротски книги кои треба да ги прочитате Еротските книги се одличен начин да ги стимулирате вашиот ум и тело и да ги разбудите вашите сексуал...
6 најчести секс сонови и нивно значење Сигурно сте се запрашале што значат соновите во кои вие имате секс со колега од работа, со непознат ...
7 совети за да си ja организирате недела... Претрупаната работна недела може да биде многу стресна. Можете да се чувствувате како да не можете д...
Работи што не треба да ги правите на заб... Што добивате кога ќе ги измешате колегите од работа со забавна музика и алкохол? Веројатно убаво пом...
Бидете домаќинка како војвотката Кејт Ми... 14 правила за пречекување на гости, кои Кејт Мидлтон никогаш не ги прекршува!
15 начини секогаш да бидете среќни 15 начини како секогаш да се чувствувате среќни и да најдете начини да бидете позитивни и радосни.
Жената која спаси 2.500 деца криејќи ги ... Ирена Сендлер е храбрата жена која за време на Втората светска војна спаси животи на 2.500 деца, кри...
Стефанија Ферарио - девојката која ги ру... 23-годишната Стефанија Ферарио е модел со облини од Австралија, која благодарение на нејзиниот шарм ...
Маче со две лица - најслаткото маче од Б... Најчесто кога за некој ќе се каже дека има две лица, веднаш добиваме негативно мислење. Но, Јана е м...
Фотографии од кучиња кои се однесуваат к... Кучињата се најдобриот пријател на човекот, па можеби затоа понекогаш се однесуваат како да се висти...
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;