хороскоп игри музика
ЧЕЛИЧНИ ДАМИ
Има 43 години и 7 деца! Изгледа подобро од секоја девојка и ја открива својата магична тајна (фото)
Има 43 години и 7 деца! Изгледа подобро од секоја девојка и ја открива својата магична тајна Таа е суперзгодна мајка, може да се каже една од најзгодните мајки на светот. Верувале или не, таа има седум... >>
Џецун Пема Вангчук - најмладата кралица во светот (фото)
Џецун Пема Вангчук - најмладата кралица во светот Џецун Пема Вангчук е сопруга на кралот Џигме Кесар Намѓел Вангчук, којаво 2011 година, кога имаше само 21 го... >>
Наталија Кузнецова - русинката која ја нарекуваат жена Хулк (фото)
Наталија Кузнецова - русинката која ја нарекуваат жена Хулк Наталија Кузнецова e 26-годишна русинка која е светски првак во дигање тегови, а моментално е и европски прв... >>
Росана Јанков – женствена и модерна деловна жена (фото)
Росана Јанков – женствена и модерна деловна жена Ликот на Росана Јанков несомнено ви е веќе познат – како портпарол на АМСМ секојдневно гостува во ТВ емисии ... >>
63-годишна професорка која случајно стана модна икона (фото)
63-годишна професорка која случајно стана модна икона Лин Слејтер е професорка од Њујорк чијшто живот целосно се променил откако еден странски новинар мислел дека... >>
Животните тајни на славните жени (фото)
Животните тајни на славните жени Kако силните, независни жени го достигнуваат врвот? Како се справуваат со недостатокот на време, здравствени... >>
Модели кои не дозволуваат староста да ги исфрли од модниот свет (фото)
Модели кои не дозволуваат староста да ги исфрли од модниот свет Овие дами имаат над 70 години и работат како модели. Тие не се срамат од нивната возраст и ги игнорираат сте... >>
11 дами кои докажуваат дека убавината нема граници (фото)
11 дами кои докажуваат дека убавината нема граници На сите ни се познати стереотипите за тоа што претставува вистинската женска убавина, но овие дами докажуваа... >>
Јасмина Роси - успешен модел на 61 година (фото)
Јасмина Роси - успешен модел на 61 година Оваа 61-годишна дама е модел, фотограф и актерка и е доказ дека секоја жена без разлика на годините може да ... >>
Принцезата Дијана - модната икона која го освои светот (фото)
Принцезата Дијана - модната икона која го освои светот Поминаа 20 години откако се случи голема несреќа во којашто принцезата Дијана го загуби својот живот. Таа се... >>
Жената која спаси 2.500 деца криејќи ги во канти за отпадоци и ковчези (фото)
Жената која спаси 2.500 деца криејќи ги во канти за отпадоци и ковчези Ирена Сендлер е храбрата жена која за време на Втората светска војна спаси животи на 2.500 деца, криејќи ги ... >>
Стефанија Ферарио - девојката која ги руши стереотипите на модната индустрија (фото)
Стефанија Ферарио - девојката која ги руши стереотипите на модната индустрија 23-годишната Стефанија Ферарио е модел со облини од Австралија, која благодарение на нејзиниот шарм и храбро... >>
Неверојатни жени кои имаат што да кажат (фото)
Неверојатни жени кои имаат што да кажат Научници, артисти, писателки, лидери, говорите на овие жени ќе ве направат попаметни, инспирирани и горди во... >>
Амелија Ерхарт - првата жена која го прелетала Атлантикот (фото)
Амелија Ерхарт - првата жена која го прелетала Атлантикот Ова е жена која имала нескротлив дух и која отсекогаш бил храбра и нескротлива. Полетала високо во секоја см... >>
Успешните приказни на моделите со големи облини (фото)
Успешните приказни на моделите со големи облини Денеска ви претставуваме неколку убавици кои со својата волја и храброст успеале барем малку да ги променат ... >>
Инспиративни пораки од славните Холивудски жени (фото)
Инспиративни пораки од славните Холивудски жени Не е лесно да се биде жена, но уште потешко е да се биде жена во Холивуд и во музичката индустрија. Тешко е ... >>
1 2 3 4 5
Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано