хороскоп игри музика
КАРИЕРА
Придружете му се на тимот на Ladybook! (фото)
Придружете му се на тимот на Ladybook! ПРАКСА СО МОЖНОСТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ЗА НОВИНАРИ И ПРЕВЕДУВАЧИ ВО LADYBOOK.MK. Ladybook.mk објавува повик за пра... >>
7 совети за да си ja организирате неделата на продуктивен начин (фото)
7 совети за да си ja организирате неделата на продуктивен начин Претрупаната работна недела може да биде многу стресна. Можете да се чувствувате како да не можете да стигне... >>
Работи што не треба да ги правите на забавите организирани од работа (фото)
Работи што не треба да ги правите на забавите организирани од работа Што добивате кога ќе ги измешате колегите од работа со забавна музика и алкохол? Веројатно убаво помината ве... >>
Подобрете ги комуникациските вештини во неколку чекори (фото)
Подобрете ги комуникациските вештини во неколку чекори Добрите комуникациски вештини се важни за секоја кариера, особено каде што се работи со клиенти. Добрата ком... >>
6 најголеми предизвици со кои се соочуваат менаџерите (фото)
6 најголеми предизвици со кои се соочуваат менаџерите Менаџментот може да биде тешка и сурова професија, без разлика на тоа во која индустрија работите, така што ... >>
Како да го импресионирате вашиот шеф? (фото)
Како да го импресионирате вашиот шеф? Ако сакате да успеете на работното место, еден од клучните луѓе кои треба да ги импресионирате е вашиот шеф.... >>
Како да балансирате помеѓу продуктивноста и преработувањето? (фото)
Како да балансирате помеѓу продуктивноста и преработувањето? Немате проблем да се зафатите за работа, немате проблем ни со мултитаскингот. Но седмиците летаат, а вие не ... >>
Идеални услови за успешна бизнис зделка (фото)
Идеални услови за успешна бизнис зделка Секој бизнис ручек мора да биде организиран на највисоко ниво, како предуслов за успешна зделка. Затоа оваа ... >>
18 трикови за да бидете поефикасни на работа (фото)
18 трикови за да бидете поефикасни на работа За да бидете ефикасни потребно е да сфатите една многу битна работа: единствено постојано нешто е промената,... >>
6 начини како да бидете посреќни на работа (фото)
6 начини како да бидете посреќни на работа Ви допаѓало вам тоа или не, парите го вртат светот и овие денови воопшто не е лесно да се најде пристојна ра... >>
Како да бидете подобри во потрагата по работа? (фото)
Како да бидете подобри во потрагата по работа? Постапката на сите ви е добро позната, ви треба работа, го средувате вашето резиме, го праќате секаде и поми... >>
Знаци дека ќе бидете успешни во својата работа (фото)
Знаци дека ќе бидете успешни во својата работа Секојдневно гледаме моќни и успешни луѓе, но најинтригантни се сториите за обичните луѓе кои од ништо направ... >>
Бидете поорганизирани и попродуктивни со овие необични методи (фото)
Бидете поорганизирани и попродуктивни со овие необични методи Да се биде продуктивен не значи само да се штиклира во листата на завршени работи, туку тоа бара посветување... >>
Конференциски услуги за врвни деловни настани (фото)
Конференциски услуги за врвни деловни настани Како составен дел од секое деловно работење и развој на нови идеи се организираат различни состаноци, семина... >>
Како да ја зголемите самодовербата пред интервјуто за работа? (фото)
Како да ја зголемите самодовербата пред интервјуто за работа? Да се најде вистинската професија е навистина тешко, но интервјуата за работа знаат да бидат уште потешки. И... >>
Прашања кои не смеете да ги поставите на интервју за работа (фото)
Прашања кои не смеете да ги поставите на интервју за работа Некои прашања едноставно е подобро да се избегнат, бидејќи можат да ви направат повеќе лошо отколку добро. >>
1 2 3 4 5 6
Извлечи колаче порака
Виц

Докторот:
– Госпоѓо имате 80 години, а вашиот пријател има 25. Секој сексуален акт може да доведе до смрт!
– Па сега… ако умре – умре.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...тарантулата може да преживее 2,5 години без храна.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател.  Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
bella_spring_summer_2017
ladybook најчитано