хороскоп игри музика
ЉУБОВ И СЕКС
 5 идеи за поинаков состанок (фото)
5 идеи за поинаков состанок Треба да одите на состанок, но не знаете каде? >>
Како да ги остварите вашите сексуални фантазии (фото)
Како да ги остварите вашите сексуални фантазии Ако сте во подолга врска и веќе ви здодеа вообичаениот „ванила“ секс, зошто не го зачините вашиот сексуален ... >>
6 правила за подобар заеднички живот со партнерот (фото)
6 правила за подобар заеднички живот со партнерот Одлуката за заеднички живот со вашиот партнер е голем чекор, без разлика колку долго сте заедно. >>
Зошто е добро да се биде сингл? (фото)
Зошто е добро да се биде сингл? Немате дечко? Нема причина за разочарување, ние сме тука да ви ја покажеме добрата страна на тоа да се биде ... >>
Сакате само секс? Како да му дадете до знаење? (фото)
Сакате само секс? Како да му дадете до знаење? Луѓето мислат дека само мажите сакаат врска само за секс. Но, верувајте, многу жени се спремни за „секс-приј... >>
7 знаци дека му се допаѓате (фото)
7 знаци дека му се допаѓате Секоја девојка и жена сака да знае што мисли и чувствува за неа тој што ѝ се допаѓа. Добрата работа е што не... >>
Знаци дека ќе ве побара за жена (фото)
Знаци дека ќе ве побара за жена Секоја девојка која е во долга врска веројатно со нетрпение го очекува магичниот момент кога нејзиното момче... >>
7 знаци дека сте му „резерва“ (фото)
7 знаци дека сте му „резерва“ Сигурни сме дека и вие сте имале некој кој ви бил резерва иако можеби ненамерно. Мислиме на моментот кога не... >>
Што се случува со вашето тело кога ќе престанете да имате секс? (фото)
Што се случува со вашето тело кога ќе престанете да имате секс? Познато е дека сексот и здравиот сексуален живот имаат позитивно влијание врз вашето здравје. Но, дали знаев... >>
Митови за самозадоволувањето во кои сè уште веруваме (фото)
Митови за самозадоволувањето во кои сè уште веруваме Постојат две работи кои со сигурност ги знаеме за самозадоволувањето: сите го прават тоа и никој не сака да ... >>
Зошто за време на сексот чувствувате потреба за мокрење (фото)
Зошто за време на сексот чувствувате потреба за мокрење Дали ви се случило за време на сексот одеднаш да почуствувате голема потреба за мокрење иако веќе сте биле в... >>
5 романтични секс позиции кои мора да ги пробате (фото)
5 романтични секс позиции кои мора да ги пробате Сега е вистинското време да пробате нешто ново со вашиот партнер и да уживате во интимните, романтични момен... >>
Интересни, љубовни и забавни картички за Денот на вљубените (фото)
Интересни, љубовни и забавни картички за Денот на вљубените Навистина интересен, поразличен и забавен начин да се честита Денот на вљубените. <br /> <br />Н... >>
5 начини како да ја подобрите љубовната врска (фото)
5 начини како да ја подобрите љубовната врска Доколку сакате да ја подобрите врската со вашиот партнер, постојат неколку начини за да го направите тоа. Же... >>
Зошто се оди на меден месец? (фото)
Зошто се оди на меден месец? Секој пар со нетрпение чека да дојде денот кога ќе замине на меден месец, бидејќи за ова патување често пати... >>
9 знаци дека тој е вистинскиот за вас (фото)
9 знаци дека тој е вистинскиот за вас Навистина е тешко да се најде вистинскиот партнер со кого ќе можете да ја почувствувате вистинската љубов и ... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

На влав му гледале на кафе:

– Аууу ќе одиш некаде на пат.

– А патарини ќе има?

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...сите лебеди во Англија се сопственост на кралицата.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Луѓето ќе се ѕверат, дајте им добра причина. – Хери Винстон

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано