хороскоп игри музика
ЉУБОВ И СЕКС
5 романтични секс позиции кои мора да ги пробате (фото)
5 романтични секс позиции кои мора да ги пробате Сега е вистинското време да пробате нешто ново со вашиот партнер и да уживате во интимните, романтични момен... >>
Интересни, љубовни и забавни картички за Денот на вљубените (фото)
Интересни, љубовни и забавни картички за Денот на вљубените Навистина интересен, поразличен и забавен начин да се честита Денот на вљубените. <br /> <br />Н... >>
5 начини како да ја подобрите љубовната врска (фото)
5 начини како да ја подобрите љубовната врска Доколку сакате да ја подобрите врската со вашиот партнер, постојат неколку начини за да го направите тоа. Же... >>
Зошто се оди на меден месец? (фото)
Зошто се оди на меден месец? Секој пар со нетрпение чека да дојде денот кога ќе замине на меден месец, бидејќи за ова патување често пати... >>
9 знаци дека тој е вистинскиот за вас (фото)
9 знаци дека тој е вистинскиот за вас Навистина е тешко да се најде вистинскиот партнер со кого ќе можете да ја почувствувате вистинската љубов и ... >>
Мали трикови за усовршување на позата 69 (фото)
Мали трикови за усовршување на позата 69 Многумина тврдат дека позата 69 претставува најголемо еротско доживување, бидејќи за време на оваа поза исто... >>
Еротски книги кои треба да ги прочитате (фото)
Еротски книги кои треба да ги прочитате Еротските книги се одличен начин да ги стимулирате вашиот ум и тело и да ги разбудите вашите сексуални фанта... >>
6 најчести секс сонови и нивно значење (фото)
6 најчести секс сонови и нивно значење Сигурно сте се запрашале што значат соновите во кои вие имате секс со колега од работа, со непознат дечко ил... >>
8 интересни работи кои можете да ги правите дома со вашиот партнер (фото)
8 интересни работи кои можете да ги правите дома со вашиот партнер Ако вам и на вашиот партнер ви е премногу студено за да излезете надвор, а во меѓувреме не знаете што да пра... >>
Што е дозволено, а што не во караниците во јавност! (фото)
Што е дозволено, а што не во караниците во јавност! Иако сите за себе веруваме дека имаме манири и знаеме да покажеме дискреција, понекогаш не обземаат емоциите... >>
Одгатнете што значат неговите движења на првиот состанок (фото)
Одгатнете што значат неговите движења на првиот состанок Кога сте на прв состанок сигурно се прашувате што вашиот симпатија мисли, бидејќи многу често момчињата не з... >>
20 прашања поврзани со љубов што се плашиме да ги поставиме (фото)
20 прашања поврзани со љубов што се плашиме да ги поставиме Ние ја љубиме ЉУБОВТА. А понекогаш ја мразиме. Љубовта прави да се чувствуваме среќни, секси, будалести, ран... >>
7 начини како да го развеселите партнерот по лош ден (фото)
7 начини како да го развеселите партнерот по лош ден Ако вашето момче има лош ден и не ви обрнува доволно внимание, не очајувате, туку потрудете се да го развесе... >>
9 типови на жени кои мажите нe ги сакаат (фото)
9 типови на жени кои мажите нe ги сакаат Не секоја врска е совршена, а бракот е уште потежок. Взаемната комуникација и убаво однесување можат многу д... >>
5 секс играчки кои треба да ги пробате со вашиот партнер (фото)
5 секс играчки кои треба да ги пробате со вашиот партнер Има момче, вашата врска е се што сте посакувале... Се разбира, тоа е најважното, здрава врска исполнета со љ... >>
8 причини поради кои утринскиот секс е подобар од утринското кафе (фото)
8 причини поради кои утринскиот секс е подобар од утринското кафе Дури и најдоброто колумбиско кафе ја нема таа моќ на будење како емоционалната и физичка љубов на вашиот пар... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Извлечи колаче порака
Виц

Докторот:
– Госпоѓо имате 80 години, а вашиот пријател има 25. Секој сексуален акт може да доведе до смрт!
– Па сега… ако умре – умре.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...тарантулата може да преживее 2,5 години без храна.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател.  Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
bella_spring_summer_2017
ladybook најчитано