хороскоп игри музика
МИЛЕНИЧИЊА
Прекрасни фотографии од животни кои пораснале заедно (фото)
Прекрасни фотографии од животни кои пораснале заедно Животните се како луѓето, уживаат кога има пријатели со коишто можат да го поминуваат времето и да другарува... >>
Кратко видео со животни кое морате да го погледнете (фото)
Кратко видео со животни кое морате да го погледнете Во ова видео се снимени различни животни кои можат сите да не науќат на многу важна животна лекција - сите т... >>
Мачки кои можат да спијат секаде (фото)
Мачки кои можат да спијат секаде Мачките се едни од најинтересните домашни миленичиња, бидејќи знаат да бидат многу чудни, а воедно и многу с... >>
Маче со две лица - најслаткото маче од Белорусија (фото)
Маче со две лица - најслаткото маче од Белорусија Најчесто кога за некој ќе се каже дека има две лица, веднаш добиваме негативно мислење. Но, Јана е мачето ко... >>
Фотографии од кучиња кои се однесуваат како луѓе (фото)
Фотографии од кучиња кои се однесуваат како луѓе Кучињата се најдобриот пријател на човекот, па можеби затоа понекогаш се однесуваат како да се вистински луѓ... >>
Заљубени мачиња кои не можат да се разделат (фото)
Заљубени мачиња кои не можат да се разделат Овие фотографии од овие две мачиња последниве денови станаа навистина голем хит на интернет мрежите. Овие дв... >>
Ниедно дупче не е претесно за во него да се пикне мачe (фото)
Ниедно дупче не е претесно за во него да се пикне мачe Ако имате мачка сигурно знаете дека тие секогаш успеваат да не изненадат со нивната упорност да влезат во ма... >>
Работи кои сопствениците на кучиња никогаш не смеат да ги заборават (фото)
Работи кои сопствениците на кучиња никогаш не смеат да ги заборават Луѓето се родени за да научат како да живеат убав живот. Кучињата тоа го знаат со самото нивно раѓање, па за... >>
Како после да не ги сакаш? (фото)
Како после да не ги сакаш? Смешни, забавни, слатки... овие кучиња се најдоброто нешто што може да ви се случи во животот! >>
Како да го отстраните лошиот мирис во домот без да го отстраните миленичето? (фото)
Како да го отстраните лошиот мирис во домот без да го отстраните миленичето? Тие се на троседот додека гледаме ТВ, понекогаш заспиваат со своите газди, се возат во автомобили. Тоа значи... >>
Знаци дека вашето милениче ви е исто како дете (фото)
Знаци дека вашето милениче ви е исто како дете Грижата за милениче е многу слична на грижата за дете затоа што и на милениците и на децата им е потребно вн... >>
Преслатки фотографии од животни и дечиња кои покажуваат исти емоции (фото)
Преслатки фотографии од животни и дечиња кои покажуваат исти емоции Децата, за разлика од возрасните многу полесно, поискрено и поотворено ги покажуваат своите емоции. Без разл... >>
Кога треба да се збогувате со вашето милениче (фото)
Кога треба да се збогувате со вашето милениче Сите кои некогаш во животот имале домашно милениче ќе знаат колку е болно да се загуби. Но тагата кога ќе за... >>
Мачиња пред и по вдомување (фото)
Мачиња пред и по вдомување Вистинската љубов и грижа може да промени секого,а посебно миленичињата. Ова се мачиња кои биле напуштени, т... >>
Најслатките кученца на светот (фото)
Најслатките кученца на светот Овие преслатки кученца сигурно ќе ги освојат вашите срца и сигурно ќе посакате да чувате едно вакво милениче... >>
Запознајте го Самсон, најголемиот мачор од Њујорк (фото)
Запознајте го Самсон, најголемиот мачор од Њујорк Самсон е официјално најголемата мачка, со тежина од 13 килограми и должина од 1,2 метри. Според неговиот физ... >>
1 2 3 4 5 6 7 8
Извлечи колаче порака
Виц

Докторот:
– Госпоѓо имате 80 години, а вашиот пријател има 25. Секој сексуален акт може да доведе до смрт!
– Па сега… ако умре – умре.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...тарантулата може да преживее 2,5 години без храна.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател.  Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
bella_spring_summer_2017
ladybook најчитано