хороскоп игри музика
ПОДОБРА ЈАС
Како да ја прекинете навиката за руминација (OVERTHINKING)? (фото)
Како да ја прекинете навиката за руминација (OVERTHINKING)? Претераната анализa и размислување предизвикува негативна симптоматологија кај личноста. >>
20 работи кои треба да ги направите во вашите 20-ти (фото)
20 работи кои треба да ги направите во вашите 20-ти Сите велат дека еден ден кога ќе остариме нема да жалиме за работите коишто сме ги направиле, туку за оние к... >>
7 навики на среќните луѓе (фото)
7 навики на среќните луѓе Постојат многу различни работи кои можат да направат да се чувствувате среќни. Поголемиот дел од време тоа с... >>
Бидете домаќинка како војвотката Кејт Мидлтон (фото)
Бидете домаќинка како војвотката Кејт Мидлтон 14 правила за пречекување на гости, кои Кејт Мидлтон никогаш не ги прекршува! >>
15 начини секогаш да бидете среќни (фото)
15 начини секогаш да бидете среќни 15 начини како секогаш да се чувствувате среќни и да најдете начини да бидете позитивни и радосни. >>
3 начини да ја зголемите самодовербата (фото)
3 начини да ја зголемите самодовербата Животот се состои од различни ситуации, а во повеќето од нив треба да се научиме да бидеме смирени и полни с... >>
13 Работи кои целосно ќе се променат во вашите 30ти (фото)
13 Работи кои целосно ќе се променат во вашите 30ти Вие сте во вашите 30ти. Дојдоа многу побрзо отколку што очекувавте, нели? Откако ви заврши роденденската про... >>
Kако да бидете подобар слушател? (фото)
Kако да бидете подобар слушател? Комуникацијата е една од најважните вештини во општеството. Затоа, многу е важно да комуницираме со другите ... >>
Работи кои треба да ги направите во текот на животот! (фото)
Работи кои треба да ги направите во текот на животот! Животот е краток, а светот толку голем! Помеѓу обврските и желбите не секогаш успевате да направите сè ... >>
Феминистички книги кои треба да ги прочитате (фото)
Феминистички книги кои треба да ги прочитате Дали некогаш сте прочитале некоја феминистичка книга? Без разлика дали сте експерт на оваа тема или сакате д... >>
Како секогаш да излегувате убаво на слики? (фото)
Како секогаш да излегувате убаво на слики? Фотографите имаат свои тајни за тоа како да направат речиси секој да изгледа добро на фотографија. Овие трик... >>
Како да изгледате подобро и попривлечно без да го менувате изгледот (фото)
Како да изгледате подобро и попривлечно без да го менувате изгледот Речиси е невозможно да не се суди некој или нешто врз основа на надворешниот изглед. Кој и да ја измислил по... >>
Што да направите кога ќе сретнете некој што ве повредил во минатото? (фото)
Што да направите кога ќе сретнете некој што ве повредил во минатото? Доколку некој ве повредил во минатото, најтешко нешто со кое морате да се соочите е гледањето на таа личност... >>
Причини зошто да спиете голи (фото)
Причини зошто да спиете голи Неодамна во Америка е направно истражување кое покажа дека помалку од 10 проценти од Американците спијат гол... >>
7 заеднични работи за интересните луѓе (фото)
7 заеднични работи за интересните луѓе Кој е најдобриот начин да ги искористите сите информации со кои располагате за да бидете поинтересни? Што е ... >>
Како да импресионирате со говорот на вашето тело? (фото)
Како да импресионирате со говорот на вашето тело? Можеби сте виртуоз со зборови, но никако не смеете да ја потцените моќта на говорот на телото. >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Извлечи колаче порака
Виц

Докторот:
– Госпоѓо имате 80 години, а вашиот пријател има 25. Секој сексуален акт може да доведе до смрт!
– Па сега… ако умре – умре.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...тарантулата може да преживее 2,5 години без храна.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател.  Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
bella_spring_summer_2017
ladybook најчитано