хороскоп игри музика
МАМА
Дечиња кои навистина ќе ве развеселат (фото)
Дечиња кои навистина ќе ве развеселат Куќата полна со мали деца е секогаш исполнета со врева, смеа и забава. Децата се одлични актери и визионери,... >>
Проширени вени во бременоста (фото)
Проширени вени во бременоста Проширени вени се вени кои имаат нефункционални или оштетени венски залисци. Проширените вени изгледаат отеч... >>
Стојанова победник на Отвореното Првенсто на Македонија до 14 години (фото)
Стојанова победник на Отвореното Првенсто на Македонија до 14 години Членовите на ТК „Теннис Парк”, Јана Стојанова и Александра Симева, имаа одличен настап на Зимското Отворено ... >>
Интересни фотографии направени од мајка со нејзините две ќерки (фото)
Интересни фотографии направени од мајка со нејзините две ќерки Каква мајка, таква ќерка! Овие фотографии се доказ за тоа. <br /> <br />Младата Доминик обожава ... >>
5 домашни третмани за нега на идните мај... Многуте непреспиени ноќи и бескрајното расправање со пелени, е нешто кое треба да ви каже дека брем...
Прва помош при мачнини во бременоста Соодветна исхрана, опуштен стил на живот, одмор, и некои алтернативни методи, можат да ви помогнат в...
Прекрасни фотографии од татковци со свои... Да се биде родител е најубавиот дар кој секој човек може да го добие во животот. Децата преставуваат...
Нега за бебињата родени во зима Според истражувањата, бебињата родени во зима се помалку активни од оние родени во лето, а во текот ...
Детски натпревари во игротека Бајка Најзабавните игри, креативни работилници, роденденски забави и настани за деца, ги организира игроте...
Урдаревски Вардар: Јуниор Лигата ни е го... Зимскиот турнир се одржува во втората половина од јануари 2017 година, а на него може да учествуваат...
Извлечи колаче порака
Виц

Трпана: Трпе кај ќе одиме на одмор во лето? Може Дубаи? Трпе: Каков одмор, Ова лето треба да мислиме како да го вратиме кредитот… Трпана: Добро бе миличок па и во Дубаи можеме да мислиме…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...човекот во просек се смее седум пати на ден.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Не се давите кога ќе паднете во река, се давите кога оставате таа да ве потопи. - Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
taiva_html_web_banner
ladybook СВЕЖО
dermaplus
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;