хороскоп игри музика
БЕБЕ
Зошто е добро да му пеете на вашето бебе? (фото)
Зошто е добро да му пеете на вашето бебе? Децата се најголемата радост, но додека се бебиња животот на родителите навистина знае да биде тежок. Тоа е ... >>
Бебиња кои личат на познатите личности (фото)
Бебиња кои личат на познатите личности Секое бебе изгледа неодоливо, убаво и слатко на свој начин. Овие бебиња дефинитивно ќе ве освојат поради инт... >>
Прекрасни фотографии од татковци со своите бебиња (фото)
Прекрасни фотографии од татковци со своите бебиња Да се биде родител е најубавиот дар кој секој човек може да го добие во животот. Децата преставуваат најголе... >>
Нега за бебињата родени во зима (фото)
Нега за бебињата родени во зима Според истражувањата, бебињата родени во зима се помалку активни од оние родени во лето, а во текот на живот... >>
Како да му помогнете на вашето бебе кога има затнат нос? (фото)
Како да му помогнете на вашето бебе кога има затнат нос? Носето на бебето треба да се одржува влажно и продорно. На бебето, како и на возрасните, му пречи кога му е ... >>
Интересни празнични фотографии со бебиња (фото)
Интересни празнични фотографии со бебиња Секој родител за време на празниците обожава да прави убави и интересни фотографии со своето бебе. Овие фото... >>
Како да воведете тврда храна во исхраната на бебето? (фото)
Како да воведете тврда храна во исхраната на бебето? До сега вашето бебе се хранеше само со млеко, без разлика дали тоа е вашето млеко или формула, но сега веќе ... >>
Помош за ненаспаните родители (фото)
Помош за ненаспаните родители На светов се појави уште едно прекрасно бебенце. Нема посреќна мајка од вас. Бебето е мирно, цица и вие сте ... >>
Како да направите најслатки фотографии од вашето бебе? (фото)
Како да направите најслатки фотографии од вашето бебе? Бебињата се слатки без разлика во која поза ги сликате, но фотографката Кaren Wiltshire има специјален трик ... >>
Заштитете го бебето од повреди во домот (фото)
Заштитете го бебето од повреди во домот Вашите бебиња првите неколку години од животот се интензивно љубопитни и имаат авантуристички дух. Тоа е одл... >>
Бебешки јазик, што значат извиците кои ги кажува вашето бебе? (фото)
Бебешки јазик, што значат извиците кои ги кажува вашето бебе? Сите бебиња имаат универзален јазик на кој ги изразуваат своите основни потреби. Доколку ги научите овие „зб... >>
Како бебињата учат да зборуваат? (фото)
Како бебињата учат да зборуваат? Кај бебињата говорот се развива многу рано, а веќе во шестиот месец многу од работите кои ги слушаат ги разб... >>
Исхрана за време на доењето (фото)
Исхрана за време на доењето Доењето е многу важно за новороденчињата, бидејќи мајчиното млеко е најдобрата природна храна за нив. Мајчин... >>
Што да направите ако вашето бебе плаче кога се разделува од вас? (фото)
Што да направите ако вашето бебе плаче кога се разделува од вас? Да се поздравите со вашето бебе и да си заминете не е воопшто лесно, а кога тоа е проследено со плачење, вре... >>
Неверојатни фотографии од најприродната работа на светот (фото)
Неверојатни фотографии од најприродната работа на светот Фотографката Ивет Ивенс сака доењето во јавност да го направи норма. Литванката, која во моментов живее во Ч... >>
Играчки за бебиња: Зошто се важни музичките вртешки? (фото)
Играчки за бебиња: Зошто се важни музичките вртешки? Музичката вртешка е идеалната играчка уште во првите денови од нивниот живот, па погледнете зошто, а и како ... >>
1 2 3 4 5 6
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Наредните денови после празниците:
– Да го фрлам ли или ќе го јадеш?
– А, расипано ли е?
– Ако планираш да го јадеш, не е расипано!

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...до ден-денес, кралицата Елизабета има испратено над 50.000 божиќни картички.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Напиши нешто вредно за читање или направи нешто вредно да се пишува за него - Бенџамин Френклин.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано