хороскоп игри музика
БРЕМЕНОСТ
Проширени вени во бременоста (фото)
Проширени вени во бременоста Проширени вени се вени кои имаат нефункционални или оштетени венски залисци. Проширените вени изгледаат отеч... >>
5 домашни третмани за нега на идните мајки (фото)
5 домашни третмани за нега на идните мајки Многуте непреспиени ноќи и бескрајното расправање со пелени, е нешто кое треба да ви каже дека бременоста е... >>
Прва помош при мачнини во бременоста (фото)
Прва помош при мачнини во бременоста Соодветна исхрана, опуштен стил на живот, одмор, и некои алтернативни методи, можат да ви помогнат во борбат... >>
Суеверија поврзани со бременоста (фото)
Суеверија поврзани со бременоста Постојат многубројни суеверни мислења низ целиот свет кои се поврзани со трудниците и раѓањето на детето. Ак... >>
Кои се првите знаци на бременост? (фото)
Кои се првите знаци на бременост? Не секогаш доцнењето на месечниот циклус е првиот знак кој ни покажува дека нешто се случува. Постојат и дру... >>
Потребата за специфична храна во бременоста (фото)
Потребата за специфична храна во бременоста Бременоста носи прекрасни искуства, но и некои необични па дури и чудни. Потребата за специфична храна или к... >>
Дали кафето е штетно за време на бременост? (фото)
Дали кафето е штетно за време на бременост? Оваа граница од 200mg на ден ги вклучува и сите други извори на кофеин, па така, освен кафето, ограничете го... >>
Симптоми кај бремените жени кои никогаш не треба да се занемарат (фото)
Симптоми кај бремените жени кои никогаш не треба да се занемарат Дури и ако веќе сте прочитале многу за бременоста и сте разговарале со многу мајки, секогаш ќе имате моменти... >>
Како се зголемуваат килограмите во бременоста? (фото)
Како се зголемуваат килограмите во бременоста? Вашиот обем на струк изнесува околу 110 cm, тешко одите, тешко станувате, па дури ни врзувањето на врвките н... >>
Работи кои треба да ги направите пред да дојде вашето второ дете (фото)
Работи кои треба да ги направите пред да дојде вашето второ дете Без оглед колку сте возбудени поради доаѓањето на свет на бебето бр. 2, природно е да се грижите за тоа како... >>
Што се случува со кожата и косата на бремените жени? (фото)
Што се случува со кожата и косата на бремените жени? За да се чувствувате добро во текот на целата бременост потребно е да го одржувате телото во добра форма, да... >>
Зошто кокосовата вода е корисна за бремените жени (фото)
Зошто кокосовата вода е корисна за бремените жени Кокосовата вода е здрава, бидејќи не содржи масти и е освежителен пијалок кој го хидрира организмот. Покрај ... >>
Најдобрите вежби за време на бременоста (фото)
Најдобрите вежби за време на бременоста Со цел да останете фит и здрави за време на бременоста е препорачано да се вежба, но исто така некои вежби с... >>
9 совети за здрава бременост (фото)
9 совети за здрава бременост Чувствувајте се одлично во текот на бременоста и водете грижа за своето здравје и здравјето на вашето бебе. ... >>
Дали сте спремни да станете мајка? (фото)
Дали сте спремни да станете мајка? Мајчинството е еден од најубавите периоди во животот, но исполнет со многу обврски кои понекогаш нѐ тераат д... >>
10 работи кои не можете да ги направите кога сте многу бремени (фото)
10 работи кои не можете да ги направите кога сте многу бремени Како што изминува бременоста, така вашето тело се повеќе се менува. Можеби сте физичка активна идна мајка, к... >>
1 2 3 4 5 6
Извлечи колаче порака
Виц

Докторот:
– Госпоѓо имате 80 години, а вашиот пријател има 25. Секој сексуален акт може да доведе до смрт!
– Па сега… ако умре – умре.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...тарантулата може да преживее 2,5 години без храна.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател.  Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
bella_spring_summer_2017
ladybook најчитано