хороскоп игри музика
ДЕЦА
Што се случува кога ќе ги оставите децата сами? (фото)
Што се случува кога ќе ги оставите децата сами? Децата постојано наоѓаат начин за интересно да го поминуваат времето и да се забавуваат и играат. Но, понеко... >>
Родителите вежбаат со децата од спортска градинка (фото)
Родителите вежбаат со децата од спортска градинка Аеробик центарот при СЦ „Јане Сандански” нуди и дисциплини за најмалите. Ритмичка гимнастика за девојчиња од... >>
Спортска градинка во аеробик центарот во СЦ Јане Сандански за деца од 3 до 5 години (фото)
Спортска градинка во аеробик центарот во СЦ Јане Сандански за деца од 3 до 5 години Аеробик центарот при Спортскиот Центар Јане Сандански oсвен ритмичка гимнастика, нуди термини и за најмалите... >>
Дечиња кои навистина ќе ве развеселат (фото)
Дечиња кои навистина ќе ве развеселат Куќата полна со мали деца е секогаш исполнета со врева, смеа и забава. Децата се одлични актери и визионери,... >>
Стојанова победник на Отвореното Првенсто на Македонија до 14 години (фото)
Стојанова победник на Отвореното Првенсто на Македонија до 14 години Членовите на ТК „Теннис Парк”, Јана Стојанова и Александра Симева, имаа одличен настап на Зимското Отворено ... >>
Интересни фотографии направени од мајка со нејзините две ќерки (фото)
Интересни фотографии направени од мајка со нејзините две ќерки Каква мајка, таква ќерка! Овие фотографии се доказ за тоа. <br /> <br />Младата Доминик обожава ... >>
Детски натпревари во игротека Бајка (фото)
Детски натпревари во игротека Бајка Најзабавните игри, креативни работилници, роденденски забави и настани за деца, ги организира игротека “Бајк... >>
Урдаревски Вардар: Јуниор Лигата ни е голем предизвик, а сега се остриме за Зимскиот турнир (фото)
Урдаревски Вардар: Јуниор Лигата ни е голем предизвик, а сега се остриме за Зимскиот турнир Зимскиот турнир се одржува во втората половина од јануари 2017 година, а на него може да учествуваат сите мо... >>
Стојанова и Бугариќ победници на Зимското отворено првенство во тенис за јуниори и јуниорки до 14 години (фото)
Стојанова и Бугариќ победници на Зимското отворено првенство во тенис за јуниори и јуниорки до 14 години Оваа недела, тенискиот клуб Теннис Парк беше организатор на Отвореното зимско првенство во тенис. >>
Четири изведби на новогодишната претстава „Писмото до Дедо Мраз” во игротека Бајка (фото)
Четири изведби на новогодишната претстава „Писмото до Дедо Мраз” во игротека Бајка Игротека „Бајка” подготви специјална претстава со новогодишна тема за сите дечиња. >>
Недела на новогодишни настани во игротека Бајка (фото)
Недела на новогодишни настани во игротека Бајка Полека, полека доаѓа и големата новогодишна ноќ, а дечињата се нетрпеливи Дедо Мраз да им ги исполни големит... >>
Креативна работилница со Макондино и новогодишна претстава во игротека Бајка (фото)
Креативна работилница со Макондино и новогодишна претстава во игротека Бајка Креативните работилници исполнети со новогодишна еуфорија во игротека “Бајка” продолжуваат и оваа недела. >>
Спортска градинка за најмалите и ритмичка гимнастика за девојчиња (фото)
Спортска градинка за најмалите и ритмичка гимнастика за девојчиња Нашите деца треба правилно да растат и да се развиваат и сè повеќе и повеќе да учат за спортот и зошто спорт... >>
Аутизам - што е важно да се знае за него? (фото)
Аутизам - што е важно да се знае за него? Аутизмот е пореметување на мозокот кој влијае на комуникацијата и поврзувањето на поединецот со околината. П... >>
Аутизам - дијагностицирање и лечење (II дел) (фото)
Аутизам - дијагностицирање и лечење (II дел) Аутизмот најчесто се дијагностицира кога детето ќе тргне во градинка или на училиште, зашто тогаш доаѓа до т... >>
Роденден од соништата на вашето дете во игротека Бајка (фото)
Роденден од соништата на вашето дете во игротека Бајка Игротека Бајка креира незаборавни родендени и убави спомени. Се трудиме да го оствариме сонот на секое дете.... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано