хороскоп игри музика
МОДА
Класиката е секогаш во мода - Bella капутите низ времето (фото)
Класиката е секогаш во мода - Bella капутите низ времето Класиката никогаш не излегува од мода. Да, зборуваме за Bella, бренд кој е добро познат по својата линија на... >>
Освојувајте ги погледите со впечатлив капут! (фото)
Освојувајте ги погледите со впечатлив капут! Во студените денови капутот е задолжително парче облека, па зошто тогаш да не одберете модел кој се истакнув... >>
Предлог комбинации за модерна есен (фото)
Предлог комбинации за модерна есен Времето е прекрасно, сонцето инспирира, есента ја разубави природата со своите убави бои, па зарем не би пос... >>
5 парчиња облека кои мажите ги сметаат за привлечни (фото)
5 парчиња облека кои мажите ги сметаат за привлечни Кои парчиња облека ја прават жената привлечна? Можеби, многумина веднаш ќе помислат на кратки здолништа или ... >>
Како да ја истакнете женственоста во зим... Со намалувањето на температурите, на дамите им станува потешко да ја истакнат женствената фигура под...
Есенски комбинации според вашата градба ... Покрај тоа што редовно ги следите модните трендови и навистина внимавате при изборот на парчиња обле...
Најпопуларните трендови за нокти за есен... Бидете во тек со најновите трендови и оваа сезона!
Што сè ќе биде моден тренд оваа есен Доколку се решивте да го средувате плакарот и летните парчиња облека да ги замените со есенски, тога...
Уличната мода ги најавува трендовите за ... Се ближи крајот на летото и почетокот на есенската сезона, а дамите кои ја обожаваат модата и ги сле...
Облека за спиење - новиот уличен тренд н... Облеката за спиење е новиот тренд на познатите дами и се` повеќе можат да се забележат така облечени...
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

– Колега, ти нов ли си?

– Да, денес ми е прв ден.

– Што имаш завршено?

– ПРАВО!

– Е па супер. Тогаш земај ја количката и терај ПРАВО кај мајсторот на скелето.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...медузата е 95% вода.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. – Хјуберт  де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Cosmostore baner
ladybook СВЕЖО
Taiva
ladybook најчитано