хороскоп игри музика
МОДА
Комбинезон - идеален за секоја пригода (фото)
Комбинезон - идеален за секоја пригода Комбинезонот е одличен избор за секоја пригода, без разлика дали се работи за некој деловен состанок, вечерн... >>
Сестрите Хадид позираа заедно за „Fendi“ и „Moschino“ (фото)
Сестрите Хадид позираа заедно за „Fendi“ и „Moschino“ Познатите сестри Џиџи и Бела Хадид стануваат едни од најпопуларните и најбараните модели и модните кампањи с... >>
10 работи кои нема да бидат тренд во 2017 (фото)
10 работи кои нема да бидат тренд во 2017 Секоја година модата се менува и различни работи стануваат тренд. <br /> <br />Доколку сте дама ... >>
6 работи на кои треба да кажете „НЕ“ оваа зима (фото)
6 работи на кои треба да кажете „НЕ“ оваа зима Тешко е да се пратат модните трендови, но сепак секоја од нас секогаш сака да изгледа дотерано и модерно. &l... >>
Најубаво облечените мажи на доделувањето... Ниту една жена не може да одолее на маж облечен во одело! Па затоа во оваа галерија се фотографиите ...
Како изгледаа холивудските ѕвезди на црв... Како и секоја година, така и оваа холивудските ѕвезди се потрудија да изгледаат совршено на црвениот...
Црна комбинација - идеална за секоја сез... Секоја девојка и жена во својот плакар има повеќе парчиња облека коишто се во црна боја. Црната боја...
Зимски палта за оваа сезона Зимските денови стануваат се постудени, па затоа зимското палто е неопходно за дневните и вечерните ...
Уличната мода на Кеке Палмер Познатата американска актерка, пејачка и текстописец овој пат низ улиците на Њујорк чекореше со несе...
Инспирирајте се од уличната мода за оваа... Животниот стил на деловната жена е многу динамичен. Таа својата канцеларија на нарекува свој дом, и ...
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
dermaplus
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;