хороскоп игри музика
МОДЕН СВЕТ
Сестрите Хадид позираа заедно за „Fendi“ и „Moschino“ (фото)
Сестрите Хадид позираа заедно за „Fendi“ и „Moschino“ Познатите сестри Џиџи и Бела Хадид стануваат едни од најпопуларните и најбараните модели и модните кампањи с... >>
6 работи на кои треба да кажете „НЕ“ оваа зима (фото)
6 работи на кои треба да кажете „НЕ“ оваа зима Тешко е да се пратат модните трендови, но сепак секоја од нас секогаш сака да изгледа дотерано и модерно. &l... >>
Најубаво облечените мажи на доделувањето на „Златен глобус 2017“ (фото)
Најубаво облечените мажи на доделувањето на „Златен глобус 2017“ Ниту една жена не може да одолее на маж облечен во одело! Па затоа во оваа галерија се фотографиите од најзг... >>
Како изгледаа холивудските ѕвезди на црвениот тепих на „Златен глобус 2017“ (фото)
Како изгледаа холивудските ѕвезди на црвениот тепих на „Златен глобус 2017“ Како и секоја година, така и оваа холивудските ѕвезди се потрудија да изгледаат совршено на црвениот тепих н... >>
Модни трансформации на познатите личности (фото)
Модни трансформации на познатите личности Кај секоја позната личност постои голема разлика помеѓу модните комбинации кои ги носела на почетокот на сво... >>
Најразголените фустани носени во 2016 (фото)
Најразголените фустани носени во 2016 Познатите личности секогаш изненадуваат со своите модни комбинации кои ги носат на црвениот тепих и познатит... >>
Најчудните модни комбинации носени на наградите Златен Глобус (фото)
Најчудните модни комбинации носени на наградите Златен Глобус Доделувањето на наградите Златен Глобус е едно од најпознатите свечени случувања во славниот свет. Актерите ... >>
15 совети од светски модни гуруа (фото)
15 совети од светски модни гуруа Совети од познатите светски модни гуруа, кои навистина се разбираат кога станува збор за модата и кои дефини... >>
Како изгледаа ѕвездите на Critic
Како изгледаа ѕвездите на Critic's Choice наградите 2016 Оваа година по 22. пат беа одржани Critic's Choice наградите, каде што повторно беа наградувани најдобри... >>
ВО ИМЕ НА МОДЕРНАТА И ДЕЛОВНАТА ЖЕНА (фото)
ВО ИМЕ НА МОДЕРНАТА И ДЕЛОВНАТА ЖЕНА Новогодишната колекција на модната куќа Bella, претставена во најновиот едиторијал, е во знакот на моќта и е... >>
Една поинаква мода за ноќта на вештерките! (фото)
Една поинаква мода за ноќта на вештерките! Ноќта на вештерките е прослава која се одвива на 31 октомври, ноќта пред Денот на Светите. Корените на оваа ... >>
Осум изгледи според кои Ема Стоун беше наш идол на црвениот килим (фото)
Осум изгледи според кои Ема Стоун беше наш идол на црвениот килим Во океанот на црни фустани на црвениот килим, секогаш насмеана блеска во различни бои нашата омилена црвенок... >>
Најдобро облечените деловни жени во светот (фото)
Најдобро облечените деловни жени во светот Деловниот изглед на професионалната жена ја огледува нејзината самодоверба. Дали се чувствувате заглавени во... >>
Омилените детали од колекциите за пролет 2017 според едиторите на Vogue (фото)
Омилените детали од колекциите за пролет 2017 според едиторите на Vogue Кога се работи за модата и трендот, никогаш не е прерано за припремање за наредната сезона, па така и колекц... >>
Модерен израз и класична елеганција во колекцијата есен/зима 2016 – 2017 на Bella (фото)
Модерен израз и класична елеганција во колекцијата есен/зима 2016 – 2017 на Bella Да се изгради препознатлив стил, а притоа постојано да се изненадуваат лојалните клиенти со парчиња кои ги н... >>
Модната ќука Bella прослави 25 години постоење (фото)
Модната ќука Bella прослави 25 години постоење Во пријатна атмосфера и убаво друштво модната куќа Bella го одбележа својот 25. роденден. Модниот бренд со п... >>
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
dermaplus
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;