хороскоп игри музика
STREET STYLE
Уличната мода ги најавува трендовите за оваа есен (фото)
Уличната мода ги најавува трендовите за оваа есен Се ближи крајот на летото и почетокот на есенската сезона, а дамите кои ја обожаваат модата и ги следат трен... >>
Облека за спиење - новиот уличен тренд на познатите дами (фото)
Облека за спиење - новиот уличен тренд на познатите дами Облеката за спиење е новиот тренд на познатите дами и се` повеќе можат да се забележат така облечени како ше... >>
Како да постигнете совршен баланс помеѓу модата и удобноста? (фото)
Како да постигнете совршен баланс помеѓу модата и удобноста? Многупати модерниот изглед знае да направи да се чувствуваме непријатно. Чевлите со високи потпетици или пак... >>
Уличната мода на модната недела во Лондон (фото)
Уличната мода на модната недела во Лондон Досега ги видовме дамите кои ги разубавуваа улиците во Париз и Њујорк за време на модните недели, а сега мож... >>
Улична мода на париската модна недела (фото)
Улична мода на париската модна недела Се одржа модната недела во Париз, каде што беа презентирани новите колекции на познатите брендови и дизајнер... >>
Уличната мода на њујоршката модна недела (фото)
Уличната мода на њујоршката модна недела Како и секогаш, на улиците низ Њујорк можат да се забележат девојки со оригинални комбинации со впечатливи б... >>
Уличната мода на Кеке Палмер (фото)
Уличната мода на Кеке Палмер Познатата американска актерка, пејачка и текстописец овој пат низ улиците на Њујорк чекореше со несекојдневн... >>
Инспирирајте се од уличната мода за оваа есен (фото)
Инспирирајте се од уличната мода за оваа есен Животниот стил на деловната жена е многу динамичен. Таа својата канцеларија на нарекува свој дом, и нејзинио... >>
Хероите на модната недела во Русија (фото)
Хероите на модната недела во Русија Дека и на ладно време можеме да изгледаме шик Русите ни докажуваат секој ден. Модната недела штотуку заврши,... >>
Како Русинките се топлат оваа зима? (фото)
Како Русинките се топлат оваа зима? Понекогаш се чини дека облекувањето за студеното време остава само две опции, да се наоблечеш во слоеви и да... >>
Суперхероите на уличната мода за време на пролетната Модната недела (фото)
Суперхероите на уличната мода за време на пролетната Модната недела Модната недела која ни ги предскажа новитетите за идната пролет е завршена, а некои од присутните на истата ... >>
Свилените наметки се новата улична мода? (фото)
Свилените наметки се новата улична мода? Свилените наметки не мора повеќе да ги носите само по дома. На последните модни недели одржани во Париз може... >>
Улична мода на Австралиската модна недела (фото)
Улична мода на Австралиската модна недела Ведри, кул и во тек со светските трендови. Вака со неколку зборови може да се опише атмосферата на Мерцедес ... >>
Улична мода која ќе го разбуди вашиот пролетен дух (фото)
Улична мода која ќе го разбуди вашиот пролетен дух Омилената сезона за модни експериментирања е во тек. Пролетта, заедно со променливото време, ни нуди многу м... >>
Овие модерни баби и дедовци нè потсетуваат дека годините се само бројка (фото)
Овие модерни баби и дедовци нè потсетуваат дека годините се само бројка Ако мислевте дека модата ја следат само младите, погледнете ги овие фотографии кои ќе ви го докажат спротивн... >>
Минималистичка улична мода за доза инспирација (фото)
Минималистичка улична мода за доза инспирација Со зголемениот избор на основни модни парчиња со прифатливи цени, минималистичката мода е во својот подем ни... >>
1 2 3 4 5 6 7
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Наредните денови после празниците:
– Да го фрлам ли или ќе го јадеш?
– А, расипано ли е?
– Ако планираш да го јадеш, не е расипано!

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...до ден-денес, кралицата Елизабета има испратено над 50.000 божиќни картички.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Напиши нешто вредно за читање или направи нешто вредно да се пишува за него - Бенџамин Френклин.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано