хороскоп игри музика
STREET STYLE
Уличната мода на модната недела во Лондон (фото)
Уличната мода на модната недела во Лондон Досега ги видовме дамите кои ги разубавуваа улиците во Париз и Њујорк за време на модните недели, а сега мож... >>
Улична мода на париската модна недела (фото)
Улична мода на париската модна недела Се одржа модната недела во Париз, каде што беа презентирани новите колекции на познатите брендови и дизајнер... >>
Уличната мода на њујоршката модна недела (фото)
Уличната мода на њујоршката модна недела Како и секогаш, на улиците низ Њујорк можат да се забележат девојки со оригинални комбинации со впечатливи б... >>
Уличната мода на Кеке Палмер (фото)
Уличната мода на Кеке Палмер Познатата американска актерка, пејачка и текстописец овој пат низ улиците на Њујорк чекореше со несекојдневн... >>
Инспирирајте се од уличната мода за оваа есен (фото)
Инспирирајте се од уличната мода за оваа есен Животниот стил на деловната жена е многу динамичен. Таа својата канцеларија на нарекува свој дом, и нејзинио... >>
Хероите на модната недела во Русија (фото)
Хероите на модната недела во Русија Дека и на ладно време можеме да изгледаме шик Русите ни докажуваат секој ден. Модната недела штотуку заврши,... >>
Како Русинките се топлат оваа зима? (фото)
Како Русинките се топлат оваа зима? Понекогаш се чини дека облекувањето за студеното време остава само две опции, да се наоблечеш во слоеви и да... >>
Суперхероите на уличната мода за време на пролетната Модната недела (фото)
Суперхероите на уличната мода за време на пролетната Модната недела Модната недела која ни ги предскажа новитетите за идната пролет е завршена, а некои од присутните на истата ... >>
Свилените наметки се новата улична мода? (фото)
Свилените наметки се новата улична мода? Свилените наметки не мора повеќе да ги носите само по дома. На последните модни недели одржани во Париз може... >>
Улична мода на Австралиската модна недела (фото)
Улична мода на Австралиската модна недела Ведри, кул и во тек со светските трендови. Вака со неколку зборови може да се опише атмосферата на Мерцедес ... >>
Улична мода која ќе го разбуди вашиот пролетен дух (фото)
Улична мода која ќе го разбуди вашиот пролетен дух Омилената сезона за модни експериментирања е во тек. Пролетта, заедно со променливото време, ни нуди многу м... >>
Овие модерни баби и дедовци нè потсетуваат дека годините се само бројка (фото)
Овие модерни баби и дедовци нè потсетуваат дека годините се само бројка Ако мислевте дека модата ја следат само младите, погледнете ги овие фотографии кои ќе ви го докажат спротивн... >>
Минималистичка улична мода за доза инспирација (фото)
Минималистичка улична мода за доза инспирација Со зголемениот избор на основни модни парчиња со прифатливи цени, минималистичката мода е во својот подем ни... >>
16 кул Парижанки чиј стил можете да го украдете (фото)
16 кул Парижанки чиј стил можете да го украдете Париз е познат како главниот град на модата, а се чини дека сите Парижанки гаат навидум едноставен и спонтан... >>
Што се носело во годината во која сте се родиле? (фото)
Што се носело во годината во која сте се родиле? Што било модерно во годината во која сте се родиле? Сега можете да дознаете - пронајдете ја вашата година на... >>
Инспирација од уличната мода за транзицијата зима-пролет (фото)
Инспирација од уличната мода за транзицијата зима-пролет Минатата недела беше речиси пролет, а сега повторно сме во зимските алишта. Старите не попусто велат „луда М... >>
1 2 3 4 5 6 7
Извлечи колаче порака
Виц

Како се викаат луѓето кои се среќни во понеделник?

– Невработени.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...колибри е единствената птица која може да лета назачки.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Дајте ѝ ги на жената вистинските чевли и таа ќе го освои светот. - Мерлин Монро

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
taiva anticelulit gif
liska popust
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано