хороскоп игри музика
ТРЕНД
Блескајте во жолто оваа сезона (фото)
Блескајте во жолто оваа сезона Жолтата боја е вистински тренд, па затоа оваа сезона бидете во тек со модата! Жолти кошули, фустанчиња, пант... >>
Проѕирни кошули за модерни девојки (фото)
Проѕирни кошули за модерни девојки Дали проѕирната кошула е дел од вашиот гардеробер? >>
100 години модни трендови на стјуардесите (фото)
100 години модни трендови на стјуардесите Во последните сто години можеме да забележиме големи промени во технологијата, во квалитетот на изработка на... >>
Бидете шик со уникатно палто (фото)
Бидете шик со уникатно палто Време е да го заборавите класичното црно палто и да го замените со палта во различни бои кои привлекуваат вн... >>
Комбинезон - идеален за секоја пригода (фото)
Комбинезон - идеален за секоја пригода Комбинезонот е одличен избор за секоја пригода, без разлика дали се работи за некој деловен состанок, вечерн... >>
10 работи кои нема да бидат тренд во 2017 (фото)
10 работи кои нема да бидат тренд во 2017 Секоја година модата се менува и различни работи стануваат тренд. <br /> <br />Доколку сте дама ... >>
Црна комбинација - идеална за секоја сезона (фото)
Црна комбинација - идеална за секоја сезона Секоја девојка и жена во својот плакар има повеќе парчиња облека коишто се во црна боја. Црната боја одговар... >>
Зимски палта за оваа сезона (фото)
Зимски палта за оваа сезона Зимските денови стануваат се постудени, па затоа зимското палто е неопходно за дневните и вечерните комбинац... >>
Свечен фустан за новогодишната ноќ (фото)
Свечен фустан за новогодишната ноќ Дали се одлучивте во која модна комбинација ќе ѝ посакате добредојде на новата година? >>
15 идеи за светкави фустани (фото)
15 идеи за светкави фустани Светките секогаш се во мода, па зошто да не заблескате на новогодишната ноќ? <br /> <br />Вистин... >>
Како да носите црвено со стил (фото)
Како да носите црвено со стил Црвената боја е традиционална боја која можете да jа носите на работа, на забавни настани, па дури и на рома... >>
Какво деколте одговара на обликот на вашите гради? (фото)
Какво деколте одговара на обликот на вашите гради? Градите отсекогаш биле најженствениот и најпримамлив дел од женското тело кој привлекува најмногу погледи. Т... >>
Непогрешливи зимски комбинации на бои кои треба да ги пробате (фото)
Непогрешливи зимски комбинации на бои кои треба да ги пробате Зошто кога е поладно надвор, сè помалку носиме облека во боја? Само заради тоа што не можеме да носиме ... >>
Невестински фустани инспирирани од принцезите на Дизни (фото)
Невестински фустани инспирирани од принцезите на Дизни Секоја девојка која ги гледала цртаните на Дизни сонува за совршениот принц, совршената свадба и совршениот ... >>
Минималистички невестински фустани (фото)
Минималистички невестински фустани Повеќето од светските дизајнери се изјаснија дека „помалку е повеќе" кога се работи за изборот на дизај... >>
6 есенски палта и како да ги носите (фото)
6 есенски палта и како да ги носите Во новата сезона доволно е тешко да смислиш што да носиш утре, а да не зборуваме за тоа да го доведеш стилот... >>
Извлечи колаче порака
Виц

Трпана: Трпе кај ќе одиме на одмор во лето? Може Дубаи? Трпе: Каков одмор, Ова лето треба да мислиме како да го вратиме кредитот… Трпана: Добро бе миличок па и во Дубаи можеме да мислиме…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...човекот во просек се смее седум пати на ден.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Не се давите кога ќе паднете во река, се давите кога оставате таа да ве потопи. - Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
taiva_html_web_banner
ladybook СВЕЖО
dermaplus
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;