хороскоп игри музика
НОВОСТИ
Ема Вотсон објасни зошто одби да биде Пепелашка, а прифати да биде Бела (фото)
Ема Вотсон објасни зошто одби да биде Пепелашка, а прифати да биде Бела Дали знаевте дека на Вотсон првин и беше предложена да ја игра Пепелашка во истоимениот филм чија премиера б... >>
Кејт Хадсон во тајна врска со Бред Пит? (фото)
Кејт Хадсон во тајна врска со Бред Пит? Најпрвин започнаа шпекулациите дека Пит почнал да се забавува со Марион Котилар, но по сè изгледа дека тој т... >>
Биолошката мајка на ќерката на Џоли и Пит јавно замоли да разговара со својата ќерка (фото)
Биолошката мајка на ќерката на Џоли и Пит јавно замоли да разговара со својата ќерка Во 2005-та година, Анџелина Џоли ја посвои малата Захара, којашто живееше во многу тешки услови во Етиопија ... >>
10 филмови кои навистина ќе ве насмеат (фото)
10 филмови кои навистина ќе ве насмеат Понекогаш кога сте многу уморни или се чувствувате нерасположено, најдобар начин е да се опуштите со добра к... >>
Софија Вергара го изненади сопругот со р... Софија Вергара и Џо Манганиело се еден од најубавите парови меѓу познатите ѕвезди кои стапија во бра...
Луѓе коишто се идентични со познатите ли... Докажано е дека секој човек има свој двојник некаде низ светот, којшто изгледа идентично на него. Не...
Како изгледа луксузниот дом на Гвен Стеф... Сигурно отсекогаш сте имале желба да ѕирнете во домот на некој од славните личности. Сега имате можн...
Кети Пери го изненади Орландо Блум со го... За да го изненади своето сакано момче, познатата пејачка Кети Пери одлучи да организира голема забав...
Песни за кои не сте знаеле дека се напиш... Сиа е една од најталентираните пејачки, препознатлива по својата црно-бела боб фризура којашто посто...
Аријана Гранде и Џон Леџенд ќе снимаат д... Во март е закажана премиерата за новиот филм Убавицата и Ѕверот, каде главните улоги ги играат Ема В...
Како актерите од серијата „Game of Thron... Дали сте љубител на серијата „Game of Thrones“? Оваа серија сè повеќе и повеќе станува популарна и ...
Вин Дизел пристигна со хеликоптер на пре... Во вторникот во Лондон, беше прикажана премиерата на филмот xXx: Return of Xander Cage, а познатиот ...
9 правила кои секоја принцеза мора да ги... Секоја девојка сонува да биде принцеза и еден ден да го запознае својот принц на бел коњ и до крајот...
Импресионирајте ги клиентите со професио... Хотел Руссиа е најдобар избор за организација на конференции или бизнис настан. Освен пространата са...
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
dermaplus
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;