хороскоп игри музика
ФИЛМ & ТВ
Кој бил најромантичниот филм во годината во која сте родени (фото)
Кој бил најромантичниот филм во годината во која сте родени Дознајте кој романтичен филм бил најпопуларен во годината во која сте родени! >>
Ема Вотсон пее во новиот трејлер за „Убавицата и ѕверот“ (фото)
Ема Вотсон пее во новиот трејлер за „Убавицата и ѕверот“ Се приближува денот кога ќе биде прикажана премиерата на најновиот филм којшто ја раскажува приказната на уб... >>
12 магични филмови кои ќе ви помогнат да заборавите на реалноста (фото)
12 магични филмови кои ќе ви помогнат да заборавите на реалноста Доколку сакате да заборавите на сите проблеми и на некое време да се исклучите од реалноста, тогаш најдобар ... >>
15 филмови за Денот на вљубените (фото)
15 филмови за Денот на вљубените Еден од најубавите начини да се прослави Денот на вљубените е со чаша убаво вино, чоколадни слатки и романти... >>
Леонардо Ди Каприо ќе го глуми новиот италијански Шерлок Холмс (фото)
Леонардо Ди Каприо ќе го глуми новиот италијански Шерлок Холмс За сите обожаватели на филмовите Gangs of New York и The Departed ова е одлична новост, бидејќи Леонардо Ди ... >>
Кој сè ќе биде дел од новиот филм „Ocean
Кој сè ќе биде дел од новиот филм „Ocean's Eight“ Досега по социјалните мрежи се појавуваа голем број на фотографии од снимањето на новиот филм Ocean's Eight,... >>
10 филмови кои ќе ве држат во неизвесност до самиот крај (фото)
10 филмови кои ќе ве држат во неизвесност до самиот крај Одлична листа на филмови коишто ќе ве држат во неизвесност до самиот крај! >>
Најнов трејлер за филмот „Убавицата и ѕверот“ (фото)
Најнов трејлер за филмот „Убавицата и ѕверот“ Сите со нетрпение очекуваме да дојде 17 март кога ќе биде прикажана премиерата на најновиот филм за убавицат... >>
Погледнете го првиот трејлер за филмот за животот на Бритни Спирс (фото)
Погледнете го првиот трејлер за филмот за животот на Бритни Спирс Уште пред неколку месеци беше објавено дека во 2017 година ќе излезе нов филм кој всушност ќе биде биографиј... >>
Листа на номинации за Оскар 2017 (фото)
Листа на номинации за Оскар 2017 Мјузиклот La la Land веќе доби седум Златни глобуси, а овој пат има 14 рекордни номинации за Оскар, па затоа... >>
Дизни теории кои досега не сте ги знаеле (фото)
Дизни теории кои досега не сте ги знаеле Од почетоците па сè до денеска, Дизни нè имаат израдувано со голем број на анимирани филмови кои раскажуваат... >>
10 филмови кои навистина ќе ве насмеат (фото)
10 филмови кои навистина ќе ве насмеат Понекогаш кога сте многу уморни или се чувствувате нерасположено, најдобар начин е да се опуштите со добра к... >>
Како актерите од серијата „Game of Thrones“ изгледаат во вистинскиот живот (фото)
Како актерите од серијата „Game of Thrones“ изгледаат во вистинскиот живот Дали сте љубител на серијата „Game of Thrones“? <br /> <br />Оваа серија сè повеќе и повеќе... >>
Вин Дизел пристигна со хеликоптер на премиерата на „xXx: Return of Xander Cage“ (фото)
Вин Дизел пристигна со хеликоптер на премиерата на „xXx: Return of Xander Cage“ Во вторникот во Лондон, беше прикажана премиерата на филмот xXx: Return of Xander Cage, а познатиот 49-годиш... >>
Погледнете го трејлерот за новиот филм „Baywatch“ (фото)
Погледнете го трејлерот за новиот филм „Baywatch“ Во понеделникот беше објавен новиот трејлер за филмот Baywatch, во кој главните улоги ги играат Зак Ефрон и ... >>
Филмови кои можете да ги гледате по напорниот работен ден (фото)
Филмови кои можете да ги гледате по напорниот работен ден Предлог филмови кои можете да ги гледате и да се опуштите. >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Извлечи колаче порака
Виц

Трпана: Трпе кај ќе одиме на одмор во лето? Може Дубаи? Трпе: Каков одмор, Ова лето треба да мислиме како да го вратиме кредитот… Трпана: Добро бе миличок па и во Дубаи можеме да мислиме…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...човекот во просек се смее седум пати на ден.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Не се давите кога ќе паднете во река, се давите кога оставате таа да ве потопи. - Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
taiva_html_web_banner
ladybook СВЕЖО
dermaplus
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;