хороскоп игри музика
GOSSIP
Кејт Хадсон во тајна врска со Бред Пит? (фото)
Кејт Хадсон во тајна врска со Бред Пит? Најпрвин започнаа шпекулациите дека Пит почнал да се забавува со Марион Котилар, но по сè изгледа дека тој т... >>
Како изгледа луксузниот дом на Гвен Стефани (фото)
Како изгледа луксузниот дом на Гвен Стефани Сигурно отсекогаш сте имале желба да ѕирнете во домот на некој од славните личности. Сега имате можност да в... >>
Кети Пери го изненади Орландо Блум со голема забава за неговиот 40. роденден (фото)
Кети Пери го изненади Орландо Блум со голема забава за неговиот 40. роденден За да го изненади своето сакано момче, познатата пејачка Кети Пери одлучи да организира голема забава во хот... >>
Натали Портман изјави дека Ештон Кучер заработил трипати повеќе пари за „No Strigns Attached“ (фото)
Натали Портман изјави дека Ештон Кучер заработил трипати повеќе пари за „No Strigns Attached“ Натали Портман позираше за февруарското издание на Marie Claire и за време на фотосесијата таа зборуваше за ... >>
Кирстен Данст се вери со Џеси Племонс (фото)
Кирстен Данст се вери со Џеси Племонс Познатата актерка му кажа Да на својот колега Џеси Племонс, со кого глумеа заедно во филмот Fargo. Тие се по... >>
Селена Гомез во љубовна врска со The Weeknd (фото)
Селена Гомез во љубовна врска со The Weeknd 24-годишната пејачка и 26-годишниот пејач се новиот музички пар, кој по скоро една година познавање решија д... >>
Џорџ и Амал Клуни очекуваат дете? (фото)
Џорџ и Амал Клуни очекуваат дете? Дали навистина познатиот 55-годишен актер ќе стане конечно татко? >>
Како изгледа внуката на Елвис Присли (фото)
Како изгледа внуката на Елвис Присли 27-годишната глумица, Рајли Кеог, којашто оваа година беше номинирана за најдобра женска улога во мини сериј... >>
Ченинг Тејтум објави разголена фотографија од својата сопруга (фото)
Ченинг Тејтум објави разголена фотографија од својата сопруга Главната ѕвезда од филмот Magic Mike, 36-годишниот Ченинг Тејтум, објави фотографија на својот профил на Инс... >>
Ким Кардашијан трудна со трето дете? (фото)
Ким Кардашијан трудна со трето дете? Ким Кардашијан и нејзиниот сопруг Канје Вест одамна зборуваат како сакаат да имаат и трето дете, па дали сег... >>
Како изгледа вереничкиот прстен на Серена Вилијамс (фото)
Како изгледа вереничкиот прстен на Серена Вилијамс Минатата недела, успешната 35-годишна тенисерка објави дека нејзиното момче, Алексис Оханијан, за време на н... >>
Анџелина Џоли на скијање во Колорадо со своите деца (фото)
Анџелина Џоли на скијање во Колорадо со своите деца 41-годишната актерка, новата година ја прослави во вила во Крестед Бјут, Колорадо, заедно со своите шест дец... >>
Џенифер Лопез и Дрејк ја потврдија нивната врска (фото)
Џенифер Лопез и Дрејк ја потврдија нивната врска До неодамна се ширеа гласини дека Џенифер Лопез и Дрејк се во љубовна врска, а минатата недела тие тоа го по... >>
Пинк и Кери Харт го добија своето второ дете (фото)
Пинк и Кери Харт го добија своето второ дете Пинк на својот Инстаграм профил објави фотографија од своето новороденче, а под сликата го напиша датумот на... >>
Џенифер Лопез во љубовна врска со Дрејк? (фото)
Џенифер Лопез во љубовна врска со Дрејк? Веќе подолго време се шпекулира дека 47-годишнат апејачка и 30-годишниот рапер се во љубовна врска, а сега т... >>
Моделот Изабел Голарт ужива на егзотична плажа со своето момче (фото)
Моделот Изабел Голарт ужива на егзотична плажа со своето момче Моделот на Victoria's Secret, Изабел Голарт за време на Божиќните празници уживаше на егзотичните плажи на С... >>
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
dermaplus
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;