хороскоп игри музика
МУЗИКА
Песни за кои не сте знаеле дека се напишани од Сиа (фото)
Песни за кои не сте знаеле дека се напишани од Сиа Сиа е една од најталентираните пејачки, препознатлива по својата црно-бела боб фризура којашто постојано ѝ г... >>
Аријана Гранде и Џон Леџенд ќе снимаат дует за филмот „Убавицата и Ѕверот“ (фото)
Аријана Гранде и Џон Леџенд ќе снимаат дует за филмот „Убавицата и Ѕверот“ Во март е закажана премиерата за новиот филм Убавицата и Ѕверот, каде главните улоги ги играат Ема Вотсон и ... >>
Познатите личности драматично ја изведоа песната „I Will Survive“ (фото)
Познатите личности драматично ја изведоа песната „I Will Survive“ Познатите личности снимија видео во кое ја изведуваат песната I Will Survive од Глорија Гејнор, но иако на п... >>
Ед Ширан со две нови песни (фото)
Ед Ширан со две нови песни Еден од најомилените музички изведувачи на понежниот пол, ги изненади и израдува своите обожаватели со две н... >>
Погледнете го новиот спот за баладата „Chegaste“ (фото)
Погледнете го новиот спот за баладата „Chegaste“ Неодамна, Џенифер Лопез и Роберто Карлос го снимија својот прв дует на португалски јазик, односно песната Ch... >>
Почина музичката легенда Џорџ Мајкл (фото)
Почина музичката легенда Џорџ Мајкл Познатиот 53-годишен поп-пејач, почина во неговиот дом во Англија, но деталите за неговата смрт се уште не с... >>
15 работи кои не сте ги знаеле за неверојатниот Мајкл Бубле (фото)
15 работи кои не сте ги знаеле за неверојатниот Мајкл Бубле Канадскиот заводник, Мајкл Бубле е познат по својот Божиќен албум кој е компилација од најубавите празнични ... >>
Стиви Вондер и Аријана Гранде со ново музичко видео за песната „Faith“ (фото)
Стиви Вондер и Аријана Гранде со ново музичко видео за песната „Faith“ Во вторникот, Стиви Вондер го објави новото музичко видео за песната Faith, којашто е снимена за новиот аним... >>
Славните ѕвезди во Божиќното видео на Џими Фелон (фото)
Славните ѕвезди во Божиќното видео на Џими Фелон По повод Божиќните празници познатиот водител Џими Фелон реши да направи интересно Божиќно видео, заедно со ... >>
Џенифер Лопез и Роберто Карлос со нова балада на португалски јазик (фото)
Џенифер Лопез и Роберто Карлос со нова балада на португалски јазик Слушнете го првиот дует на 47-годишната Џенифер Лопез со 75-годишниот Роберто Карлос. >>
Најгледани музички видеа во 2016 година (фото)
Најгледани музички видеа во 2016 година Сигурно веќе претпоставувате кои музички видеа спаѓаат во листата на најгледаните музички видеа во 2016, а с... >>
5 песни кои ќе ви ja подигнат самодовербата (фото)
5 песни кои ќе ви ja подигнат самодовербата Не им верувате на self help книгите, а сепак ви треба нешто што ќе ве поттикне да се чувствувате добро во вр... >>
Кога тесктовите на Бијонсе би биле мотивациски постери (фото)
Кога тесктовите на Бијонсе би биле мотивациски постери Песните на Бијонсе имаат прилично добри добри изреки, а кога ќе се извадат од контекст можат да бидат интере... >>
Познатите рок ѕвезди некогаш и сега (фото)
Познатите рок ѕвезди некогаш и сега Можеби не сте љубител на рок музиката но сигурно ќе ги препознаете овие рок ѕвезди! Исто така сигурно сте ги... >>
Сиа и танчерката Меди Зиглер со ново видео (фото)
Сиа и танчерката Меди Зиглер со ново видео Сиа Фурлер, познатата австралиска пејачка чии песни станаа огромни хитови, денеска го објави своето ново вид... >>
Деми Ловато ја препеа „When We Were Young“ на Адел (фото)
Деми Ловато ја препеа „When We Were Young“ на Адел Деми Ловато мошне добро ја препеа моќната балада на Адел „When We Were Young“ во Кливленд, Охајо. Погледнете... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;