хороскоп игри музика
ШОУ БИЗНИС
Ема Вотсон објасни зошто одби да биде Пепелашка, а прифати да биде Бела (фото)
Ема Вотсон објасни зошто одби да биде Пепелашка, а прифати да биде Бела Дали знаевте дека на Вотсон првин и беше предложена да ја игра Пепелашка во истоимениот филм чија премиера б... >>
Биолошката мајка на ќерката на Џоли и Пит јавно замоли да разговара со својата ќерка (фото)
Биолошката мајка на ќерката на Џоли и Пит јавно замоли да разговара со својата ќерка Во 2005-та година, Анџелина Џоли ја посвои малата Захара, којашто живееше во многу тешки услови во Етиопија ... >>
Софија Вергара го изненади сопругот со рок забава за неговиот роденден (фото)
Софија Вергара го изненади сопругот со рок забава за неговиот роденден Софија Вергара и Џо Манганиело се еден од најубавите парови меѓу познатите ѕвезди кои стапија во брак пред д... >>
Луѓе коишто се идентични со познатите личности (фото)
Луѓе коишто се идентични со познатите личности Докажано е дека секој човек има свој двојник некаде низ светот, којшто изгледа идентично на него. Нели би би... >>
10 работи кои не сте ги знаеле за Вентворт Милер (фото)
10 работи кои не сте ги знаеле за Вентворт Милер Вентворт Милер е познат по својата улога на Мајкл Скофилд во познатата серија Prison Break. Наскоро ќе започ... >>
Чудни фотографии од познатите парови додека се бакнуваат (фото)
Чудни фотографии од познатите парови додека се бакнуваат Негативната страна на тоа да се биде позната личност е тоа што постојано сте фотографирани и снимани каде и ... >>
Ејми Адамс ја доби својата ѕвезда на холивудската Патека на славните (фото)
Ејми Адамс ја доби својата ѕвезда на холивудската Патека на славните 2.598-мата ѕвезда од холивудкста Патека на славните и беше доделена на актерката Ејми Адамс, позната по свои... >>
Мерил Стрип со моќен говор на доделувањето на „Златен глобус 2017“ (фото)
Мерил Стрип со моќен говор на доделувањето на „Златен глобус 2017“ Познатата актерка, 67-годишната Мерил Стрип, за време на својата долгогодишна кариера има добиено голем број... >>
Линдзи Лохан за првпат на црвениот тепих по седум месеци (фото)
Линдзи Лохан за првпат на црвениот тепих по седум месеци 30-годишната актерка, Линдзи Лохан, долго време ја немаше во јавноста, но во понеделникот по седум месеци се... >>
Интересни фотографии од познатите личности додека јадат (фото)
Интересни фотографии од познатите личности додека јадат Сигурно досега сте виделе многу фотографии на кои се прикажани девојки како слатко го јадат својот сладолед ... >>
Познати личности кои оваа година полнат 50 години (фото)
Познати личности кои оваа година полнат 50 години Дали знаете кои личности оваа година ќе наполнат 50 години? <br /> <br />Времето навистина брзо ... >>
Портрети на познатите личности направени од храна (фото)
Портрети на познатите личности направени од храна Артисти на своите профили на Инстраграм овој пат одлучиле да објавуваат фотографии од својата храна, но која... >>
Ѕвездата од „Вовед во анатомија“ го роди третото дете (фото)
Ѕвездата од „Вовед во анатомија“ го роди третото дете Познатата актерка, Елен Помпео, ѕвездата од серијата Вовед во анатомија, минатата недела го роди своето трет... >>
Како познатите личности ја дочекаа новата година (фото)
Како познатите личности ја дочекаа новата година Познатите личности, како и останатиот свет беа возбудени околу дочекот на новата година, па затоа се потруди... >>
Чантата со која се опседнаа холивудските ѕвезди (фото)
Чантата со која се опседнаа холивудските ѕвезди Се работи за чанта од Burberry, којашто чини 2,150 долари и повеќето познати дами не можеа да одолеат а да н... >>
Почина легендарната глумица Деби Рејнолдс (фото)
Почина легендарната глумица Деби Рејнолдс По само еден ден по смртта на познатата глумица Кери Фишер, нејзината мајка, легендарната глумица Деби Рејно... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
dermaplus
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;