хороскоп игри музика
ЗАНИМЛИВОСТИ
Отворена сезоната на падел во ТК Теннис Парк (фото)
Отворена сезоната на падел во ТК Теннис Парк Откако температурите се повисоки во нашиот град, освен што можете да играте тенис на отворените терени на ТК... >>
47-годишна жена која го привлече вниманието на сите со фотографиите на Инстаграм (фото)
47-годишна жена која го привлече вниманието на сите со фотографиите на Инстаграм Се работи за дама по име Жаклина, којашто е заљубена во модата и која покрај тоа што има 47 години изгледа м... >>
Девојките му се благодарни на оној што ја измисли играта Lickster (фото)
Девојките му се благодарни на оној што ја измисли играта Lickster Игра со лижење којашто за кратко време привлече големо внимание! >>
Дали сте за afterwork во спа центар? (фото)
Дали сте за afterwork во спа центар? Во денешно време постојано сме под голем стрес, работиме напорно и секојдневно се соочуваме со многу проблем... >>
Совршена понуда од Спа Центар Anne Semonin (фото)
Совршена понуда од Спа Центар Anne Semonin Започнете го денот на совршен начин! Уживајте во благодетите што Ви ги нуди Спа центар Anne Semonin во Hotel... >>
Проверете ги актуелните понуди во Hotel Russia & Spa (фото)
Проверете ги актуелните понуди во Hotel Russia & Spa Во рибата и другите морски специјалитети не мора нужно да уживате некаде покрај море. Изберете кој морски сп... >>
25 неверојатни црно-бели фотографии (фото)
25 неверојатни црно-бели фотографии Неверојани фотографии кои ќе ви го одземат здивот! >>
Игротека Бајка со нова фан страна (фото)
Игротека Бајка со нова фан страна Игротека „Бајка“ која се наоѓа во западниот дел од Спортскиот центар „Јане Сандански“ отсега има своја фан с... >>
Кој не би посакал да студира на некој од овие универзитети? (фото)
Кој не би посакал да студира на некој од овие универзитети? Погледнете како изгледаат едни од најубавите универзитети низ светот! <br /> <br />На овие места... >>
Светски ден на оралното здравје (фото)
Светски ден на оралното здравје Денес е Светски ден на оралното здравје, посветен на подигнување на свеста кај луѓето низ целиот свет, за по... >>
Интересно видео за историјата на чоколадото (фото)
Интересно видео за историјата на чоколадото Во ова интересно видео можете да ја погледнете историјата на чоколадото, кога тоа било пронајдено и како е р... >>
Неверојатна понуда од Корани ИС (фото)
Неверојатна понуда од Корани ИС Рацете и ноктите се забележуваат веќе во првиот контакт со друга личнсот, затоа мора да се има в предвид дек... >>
20 фотографии кои навистина ќе ве воодушеват (фото)
20 фотографии кои навистина ќе ве воодушеват По напорниот работен ден време е да се опуштите и да ги одморите мислите. Најдобар начин да го направите тоа... >>
Брилијантни пронајдоци кои ќе ви го олеснат животот (фото)
Брилијантни пронајдоци кои ќе ви го олеснат животот Нови брилијатни пронајдоци коишто сигурно ќе ги сметат за одлични! >>
 Sparkles во Скај Бар (фото)
Sparkles во Скај Бар Ви препорачувамеовој викенд да го започнете во Скај Бар. На осмиот кат од хотелот Руссиа е сместен еден прек... >>
Стартува новата фит-дисциплина во аеробик центарот на СЦ „Јане Сандански“ (фото)
Стартува новата фит-дисциплина во аеробик центарот на СЦ „Јане Сандански“ Од оваа недела стартува новоформираната група со последната дисциплина во аеробик центарот при СЦ „Јане Санд... >>
Извлечи колаче порака
Виц

Докторот:
– Госпоѓо имате 80 години, а вашиот пријател има 25. Секој сексуален акт може да доведе до смрт!
– Па сега… ако умре – умре.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...тарантулата може да преживее 2,5 години без храна.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател.  Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
bella_spring_summer_2017
ladybook најчитано