хороскоп игри музика
ЗАНИМЛИВОСТИ
9 правила кои секоја принцеза мора да ги почитува (фото)
9 правила кои секоја принцеза мора да ги почитува Секоја девојка сонува да биде принцеза и еден ден да го запознае својот принц на бел коњ и до крајот на живо... >>
Импресионирајте ги клиентите со професионално организиран настан (фото)
Импресионирајте ги клиентите со професионално организиран настан Хотел Руссиа е најдобар избор за организација на конференции или бизнис настан. Освен пространата сала опрем... >>
Квиз: Колку добро го познавате светот околу вас? (фото)
Квиз: Колку добро го познавате светот околу вас? Квизовите се секогаш интересн начин да го потрошите здодевното време, а покрај тоа ќе дознаете колкаво знаењ... >>
Интересно видео за тоа што се случува во главата на мажот за време на првиот состанок (фото)
Интересно видео за тоа што се случува во главата на мажот за време на првиот состанок Првите состаноци се секогаш најинтересни и највозбудливи, бидејќи излегувате со личноста којашто толку многу... >>
Како изгледа патувањето во најскапиот авион во светот (фото)
Како изгледа патувањето во најскапиот авион во светот Најважниот дел кај патувањето е тоа да биде пријатно и удобно. Затоа, Etihan Airways одлучија да направат ав... >>
Историски фотографии кои ќе ви го стоплат срцето (фото)
Историски фотографии кои ќе ви го стоплат срцето Овие фотографии се направени во минатиот век, а секоја фотографија носи посебна порака. <br /> <br ... >>
Викенд понуда од Спа Центар Anne Semonin (фото)
Викенд понуда од Спа Центар Anne Semonin Масажа за парови е една од услугите кои ги нуди Спа Центарот Anne Semonin во хотел Руссиа. Двајца се масираа... >>
Латино звуци измешани со празнична атмосфера (фото)
Латино звуци измешани со празнична атмосфера Уште еден дочек на Нова Година, но овој пат на православната Нова Година. „Сенатор бенд“ се задолжени за заб... >>
Богата и разновидна „шведска маса“ во ресторанот во хотел Руссиа (фото)
Богата и разновидна „шведска маса“ во ресторанот во хотел Руссиа Многу спортски екипи и љубители на спортот можат да престојуваат во хотел Руссиа, место од кое никој не изле... >>
Тенисерката Лина Ѓорческа со победа над Викери во квалификационото коло на Австралија опен (фото)
Тенисерката Лина Ѓорческа со победа над Викери во квалификационото коло на Австралија опен Најдобрата македонска тенисерка која е дел од ТК „Теннис Парк”-Скопје, достигна голем успех во историјата на... >>
Попустите во фан шопот на Вардар и спортската продавница Hummel продолжуваат (фото)
Попустите во фан шопот на Вардар и спортската продавница Hummel продолжуваат Акцијата во Hummel и фан шопот на Вардар продолжуваат! >>
Нови повластени цени за групи во хотел Руссиа (фото)
Нови повластени цени за групи во хотел Руссиа Иако до пред неколку години на нашите простори беше потполно непознат термин, „тим билдинг“ станува сè попоп... >>
Најдобрите свадбени фотографии направени во 2016 (фото)
Најдобрите свадбени фотографии направени во 2016 Денот на свадбата е еден од најубавите денови во животот, па затоа сите млади особено внимание обврнуваат на... >>
Рекреативен тенис во ТК Теннис Парк (фото)
Рекреативен тенис во ТК Теннис Парк ТК Теннис Парк располага со четири терени на земјена подлога, а во овој период од годината два од нив се пок... >>
Зимска магија во Скај Бар во хотел Руссиа (фото)
Зимска магија во Скај Бар во хотел Руссиа Со оглед дека метеоролозите најавија многу ниски температури, заслужуваме нешто што ќе нè затопли. Зимата не... >>
Празнични акции во Спа Центар Anne Semonin (фото)
Празнични акции во Спа Центар Anne Semonin Препуштете им се на релаксирачките третмани во мирна атмосфера и одморете се од празничниот метеж и еуфорија... >>
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;