хороскоп игри музика
ЧУДЕСЕН СВЕТ
Прекрасни фотографии од замрзнатиот Дунав во Будимпешта (фото)
Прекрасни фотографии од замрзнатиот Дунав во Будимпешта Студениот бран ја зафати цела Европа и секаде температурите се под нулата. <br /> <br />Затоа, е... >>
Неверојатни фотографии инспирирани од природата (фото)
Неверојатни фотографии инспирирани од природата Овие прекрасни фотографии се направени од Катерина Плотникова, девојка од Русија, чијашто уметност изгледа к... >>
Најубавите мали хотели во светот (фото)
Најубавите мали хотели во светот Погледнете ги фотографиите од едни од најубавите мали хотели во светот! <br /> <br />Овие хотели... >>
15 европски градови кои мора да ги посетите во 2017 (фото)
15 европски градови кои мора да ги посетите во 2017 Оваа година вашиот пасош исполнете го со многу печати! <br /> <br />Еве неколку предлози каде би... >>
Магијата на шумите во Холандија (фото)
Магијата на шумите во Холандија Овие фотографии се направени од дечко кој живее во Холандија и обожава да ја слика природата во неговата зем... >>
Како изгледаат Божиќните пазари низ Европа (фото)
Како изгледаат Божиќните пазари низ Европа Божиќните пазари се голема традиција во европските земји и жителите со нетрпение очекуваат да дојде декември... >>
Што вашата омилена дестинација кажува за вас? (фото)
Што вашата омилена дестинација кажува за вас? Сигурно имате некоја омилена дестинација за која сонувате, а таа за вас може да открие многу симпатични дета... >>
Фотографии од кои ќе ви падне вилицата (фото)
Фотографии од кои ќе ви падне вилицата Овие фотографии веројатно ќе им го покачат адреналинот на љубителите на екстремните спортови, а останатите ќ... >>
Добриот рецепционер - лицето на хотелот (фото)
Добриот рецепционер - лицето на хотелот Во хотелиерството најважни се луѓето. Затоа што луѓето се врзуваат за луѓе, не за предмети. Најдобрата рекла... >>
Термални иглоа со поглед на северните светлини (фото)
Термални иглоа со поглед на северните светлини Сместен во дивината, близу до Националниот парк Urho Kekkonen во Финска, се наоѓа хотелот Kakslauttanen со е... >>
Најспектакуларни фјордови во Норвешка (фото)
Најспектакуларни фјордови во Норвешка Замислете си перфектна недопрена природа и магичен пејзаж кој се простира пред вашите очи. Тоа го нудат Норв... >>
Дали е ова најубавата раса на мачки? (фото)
Дали е ова најубавата раса на мачки? Запознајте ги каракалс, или да се биде поконкретен, бебе каракалс! Овие прекрасни суштества биле од религиоз... >>
Признание за најуспешен хотел со спа понуда за хотел „Руссиа“ (фото)
Признание за најуспешен хотел со спа понуда за хотел „Руссиа“ По повод 27. септември, Светскиот ден на туризмот, Министерството за економија им додели признанија на најус... >>
Европски градови со најдобри услови за велосипедисти (фото)
Европски градови со најдобри услови за велосипедисти Возењето велосипед е одличен начин да бидете фит и да го намалите вашиот јаглероден отисок. Ако сте фан на в... >>
Најдобри места во светот за да бидете голи (фото)
Најдобри места во светот за да бидете голи Oвие места се совршен спој на минимализмот и луксузот. Минимализам во облекувањето и лукзус во опкружувањето... >>
Милион светулки во Јапонија (фото)
Милион светулки во Јапонија Секое лето светулките за многу кратко време ги претвораат јапонските шуми во нешто магично. Времето за парењ... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
dermaplus
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;