хороскоп игри музика
НА ПЛАЖА
Неверојатни плажи кои сигурно би сакале да ги посетите (фото)
Неверојатни плажи кои сигурно би сакале да ги посетите Можеби се ближи крајот на летото и овие денови температурите се пониски, но сигурно се` уште посакувате да у... >>
Топ 30 најевтини места за патување за лето 2017 (фото)
Топ 30 најевтини места за патување за лето 2017 Каде планирате да го поминете ова лето? Грција, Бугарија и Албанија се меѓу најевтините места за оваа година... >>
Интересни факти за Карибите (фото)
Интересни факти за Карибите Карибите се дом на повеќе прекрасни острови кои се опкружени со богатите сини води на Атланскиот Океан од ед... >>
Прекрасни плажи на кои би сакале да отидете (фото)
Прекрасни плажи на кои би сакале да отидете Што е попривлечено од прекрасна плажа? Тука ќе видите 30 исклучителни места како од соништата. Од прекраснит... >>
10 европски плажи кои ќе ви го одземат здивот (фото)
10 европски плажи кои ќе ви го одземат здивот Читателите на познатиот туристички портал European Best Destination ги избраа најдобрите плажи во Европа. Од... >>
Најубавите плажи на Халкидики (фото)
Најубавите плажи на Халкидики Грција располага со восхитувачка природна убавина и големо културно богатство, но во светот е најпозната по ... >>
Спектакуларни места каде треба да пливате пред да умрете (фото)
Спектакуларни места каде треба да пливате пред да умрете Летото е во полн ек, а вие се прашувате каде да го поминете летниот одмор? Ви предлагаме неколку плажи кои м... >>
Водич за Кушадаси 2016: Што не смеете да пропуштите? (фото)
Водич за Кушадаси 2016: Што не смеете да пропуштите? Кушадаси (Островот на птиците) порано бил мало рибарско гратче, но денес е еден од најголемите и најизграден... >>
Палмерстон, островот на крајот на светот (фото)
Палмерстон, островот на крајот на светот Малиот остров на Тихиот Океан е еден од најизолираните острови во светот. Туку два пати годишно доаѓа брод к... >>
Мамаја - новата хит туристичка дестинација за млади (фото)
Мамаја - новата хит туристичка дестинација за млади Мамаја, уште наречена романската Ибица, е најелитното летувалиште на романското крајбрежје. Со песок како шт... >>
Најромантичните острови во светот (фото)
Најромантичните острови во светот Што е поромантично од прекрасна плажа на прекрасен остров? Тука ќе ги видите најромантичните острови во свет... >>
Одмор за оние кои сакаат луда забава (фото)
Одмор за оние кои сакаат луда забава Летото е супер време за релаксирање, но освен кулирање на сонце и пливање, плажите нудат и добри забави. Кои... >>
Надреално убави плажи кои треба да видите додека сте живи (фото)
Надреално убави плажи кои треба да видите додека сте живи Во овој летен период додека едвај чекате да дојде денот кога ќе ги спакувате куферите и ќе избегате од секој... >>
Лето во Кушадаси? (фото)
Лето во Кушадаси? Предлог неколку места кои треба да ги посетите во овој град, покрај песочните плажи. >>
Запознајте се со атрактивната Будва (фото)
Запознајте се со атрактивната Будва Плажата Могрен, во близина на Стариот Град поради ситниот песок, чистото море и сликовитата околина е една о... >>
Островот на Марлон Брандо (фото)
Островот на Марлон Брандо Прекрасниот остров со извонредна вегетација и животински свет – Тетиароа, кој е составен од помали островчињ... >>
1 2 3
Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано