хороскоп игри музика
НА СНЕГ
Фотографии од замрзнатото Бајкалско езеро во Русија (фото)
Фотографии од замрзнатото Бајкалско езеро во Русија Бајкалското езеро е најдлабокото езеро во светот и се наоѓа во Сибир, Русија. На сите ни е познато дека темп... >>
Интересни фируги од снег направени во Јапонија (фото)
Интересни фируги од снег направени во Јапонија Како и кај нас, така и во Јапонија природата и градовите се покриени со прекрасни снежни покривки. Но, жител... >>
Започна снежниот фестивал во Кина (фото)
Започна снежниот фестивал во Кина Оваа година, по 33-ти пат, ќе се одржи снежниот фестивал Harbin Ice and Snow, во еден од најстудените регион... >>
15 места кои мора да ги посетите во зима (фото)
15 места кои мора да ги посетите во зима Кога ќе се спомне зима, веднаш први на ум паѓаат снегот, планините, топлото чајче, дрвената куќичка, греенот... >>
Како зимата ја менува природата (фото)
Како зимата ја менува природата Зимата веќе одамна пристигна, во посеверните земји луѓето можат да се радуваат и на снегот, а со тоа можат д... >>
Снежни фотографии поради кои ќе се заљубите во зимата (фото)
Снежни фотографии поради кои ќе се заљубите во зимата Овие прекрасни фотографии се направени во најсеверниот дел на Финска, Лапонија и се доказ дека ова место е н... >>
Како се создаваат снегулките? (фото)
Како се создаваат снегулките? Snowtime е едно од покреативните видеа со стоп кадри кои ќе имате прилика да ги видите во животот. Vyachesla... >>
Чуда на природата - замрзнатите пештери на Големото Езеро (фото)
Чуда на природата - замрзнатите пештери на Големото Езеро Суровата зима оваа година создаде големи проблеми на северноамериканското копно, но истовремено мајката прир... >>
Најдобрите лизгалишта во светот (фото)
Најдобрите лизгалишта во светот Одењето на лизгалиште е една од омилените зимски активности кои можат да се прават по градовите. Тука девојч... >>
5 Најлуксузни апартмани на европските планини (фото)
5 Најлуксузни апартмани на европските планини Замислете ваш приватен аман, личен готвач, топол базен и шатл со ски терените... тоа можат да си го дозволат... >>
10 најубави снежни замоци во светот (фото)
10 најубави снежни замоци во светот Можеби минатата година ја испративме со неочекувано топли температури, но новата пријатно не изненади со прв... >>
Шведски хотел кој изгледа како фантазија од Дизни (фото)
Шведски хотел кој изгледа како фантазија од Дизни Ако уживате во зимата тогаш дефинитивно ќе ви се допадне „Sweden Icehotel", кој можеби е фригиден но ис... >>
Замрзнатото кралство во Словенија (фото)
Замрзнатото кралство во Словенија По десет дена силен ветер Бора, снег и смрзнувачка магла словенската планина Јаворник се претворила во висти... >>
Најладното село во светот (фото)
Најладното село во светот Ако мислевте дека зимата пристигна на нашето поднебје, овие фотографии од Ојмакон, најладното село во светот... >>
Кампување со пингвини во Анктартика (фото)
Кампување со пингвини во Анктартика Со постојани температури под нулата, ненаселениот регион Антарктика не е полн со луксузни локали. Но туристи... >>
Затворањето на Зимските олимпистките игри низ слики (фото)
Затворањето на Зимските олимпистките игри низ слики По неверојатни 16 дена, 22-те Зимски олимписки игри во Сочи завршија, а Русија го прослави олимпискиот успех... >>
1 2 3
Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано