хороскоп игри музика
УБАВИНА
9 одлични совети за заштита на кожата од студеното време (фото)
9 одлични совети за заштита на кожата од студеното време Се ближи почетокот на зимата и температурите постојано се намалуваат, со што студеното и суво време негативн... >>
7 работи кои треба да ги правите ако имате проширени вени или висок крвен притисок (фото)
7 работи кои треба да ги правите ако имате проширени вени или висок крвен притисок Речиси секоја личност понекогаш има студени стапала или чувствува вкочанетост во прстите на нозете и рацете.... >>
Трендови за маникир за оваа зима (фото)
Трендови за маникир за оваа зима Грижата за ноктите е навистина важна, бидејќи покрај тоа што треба да се грижите за здравјето на вашите раце... >>
Разголени нозе во зима? Еве неколку трикови кои ќе направат да изгледате совршено! (фото)
Разголени нозе во зима? Еве неколку трикови кои ќе направат да изгледате совршено! Некои дами ги обожаваат дебелите чорапи и хулахопки, но дел од нив не можат да ги поднесат и повеќе сакаат д... >>
3 начини да се соочите со слаба коса Сигурно сте забележале како повеќе се случува косата да ви опаѓа, по секое чешлање четката е полна с...
10 фризури на познатите кои ќе сакате да... Едноставни, а сепак модерни! Доколку ви е потребна „лесна“ фризура, а истовремено сакате да изгледат...
5 грешки при шминкање кои прават да изгл... Никому не му е пријатно да слушне дека изгледа уморно. Иако сте се одмориле доволно, можеби проблемо...
Како да бидете убави и без шминка? Понекогаш посакувате да можевте да ја напуштите вашата куќа без да губите време на шминкање. Тоа не ...
10 придобивки од аргановото масло Аргановото масло е многу популарно во последно време и познато е по тоа што им помага на дамите да ј...
Храна поради која изгледате уморно Се погледнувате вo огледало секое утро и ги забележувате оние досадни темни кругови околу очите. Вед...
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Мажот не ја разбира жената во два периоди од животот – пред свадбата и по свадбата.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...слонот може да умре од скршено срце.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Запомнете дека некогаш е неверојатна среќа да не го добиете она што го сакате - Далај Лама

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Cosmostore baner
ladybook СВЕЖО
Taiva
ladybook најчитано