хороскоп игри музика
УБАВИНА
Боја за коса којашто се менува според температурата (фото)
Боја за коса којашто се менува според температурата Доколку некој би ви рекол да замислите како вашата коса ја менува бојата секогаш кога ќе се промени температ... >>
7 начини за реструктуириње на кожата на лицето (фото)
7 начини за реструктуириње на кожата на лицето Како што поминува времето, така и клетките од кожата се менуваат. Тоа важи и за кожата на лицето. Кожата чес... >>
Идеи за нокти за Денот на вљубените (фото)
Идеи за нокти за Денот на вљубените На Денот на вљубените и вашите нокти нека изгледаат романтично! <br /> <br />Доколку немате неко... >>
Февруари - љубов, вино и специјални пакети во Garden Spa со кои заштедувате (фото)
Февруари - љубов, вино и специјални пакети во Garden Spa со кои заштедувате Дојде месецот во кој сите се трудиме на специјален и спектакуларен начин да ја покажеме и прославиме љубовта... >>
Најнов тренд - коса која свети во темниц... Досега видовме секакви трендови на фризури, од омбре, до виножито, па дури и фризури во форма на нов...
Нов тренд - фризура како новогодишна елк... Досега видовме секакви нови трендови на фризури, но овој тренд е дефинитивно поразличен и чуден. Пок...
Најнов тренд на Ким Кардашијан - нокти с... Ким Кардашијан е позната по тоа дека секогаш ги прати најновите трендови, а овој пат таа започна нов...
Идеи за сиви нијанси на зимски нокти Оваа зима вашите нокти украсете ги со сиви нијанси! Иако сивата боја понекогаш делува тажно и еднос...
Што да направите ако имате сува кожа на ... Ако сакате брзо решение за вашата сува кожа, треба да водите грижа за неколку работи кои секојдневно...
Хранлива маска од чоколадо за сува кожа Ако имате проблеми со сува кожа на лицето, вратот и деколтето, можете да пробате да ја подобрите сос...
Извлечи колаче порака
Виц

Трпана: Трпе кај ќе одиме на одмор во лето? Може Дубаи? Трпе: Каков одмор, Ова лето треба да мислиме како да го вратиме кредитот… Трпана: Добро бе миличок па и во Дубаи можеме да мислиме…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...човекот во просек се смее седум пати на ден.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Не се давите кога ќе паднете во река, се давите кога оставате таа да ве потопи. - Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
taiva_html_web_banner
ladybook СВЕЖО
dermaplus
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;