хороскоп игри музика
KОСА
Нов тренд - фризура како новогодишна елка (фото)
Нов тренд - фризура како новогодишна елка Досега видовме секакви нови трендови на фризури, но овој тренд е дефинитивно поразличен и чуден. Покрај укра... >>
Природна маска за детоксикација на косата (фото)
Природна маска за детоксикација на косата Оваа маска ги отстранува токсините од косата и ја прави супер чиста, сјајна и со волумен. За светла коса: 2 ... >>
Грешки кои прават да изгледате постари (фото)
Грешки кои прават да изгледате постари Седите влакна не се единствените кои прават да изгледате постаро. Всушност, и девојки кои немаат ниту едно с... >>
Одберете ја вистинската четка за коса (фото)
Одберете ја вистинската четка за коса Кога се работи за четките за коса, многу често жените имаат проблем да се одлучат каква да користат бидејќи ... >>
Едноставни трикови за поголем волумен на косата (фото)
Едноставни трикови за поголем волумен на косата Ако имате природно рамна и тенка коса, тогаш сигурно не ви е лесно да постигнете поголем волумен на косата. ... >>
15 фризури за да изгледате помлади (фото)
15 фризури за да изгледате помлади Ако мислите дека вашите години почнале да се отсликуваат на вашиот надворешен изглед, тогаш погледнете ги ов... >>
Одберете обетки во склад со вашата фризура (фото)
Одберете обетки во склад со вашата фризура Изборот на накит е исто толку важен како и изборот на фризура и облека. Накитот може да го збогати вашиот из... >>
Фризури кои мажите ги сакаат кај жените  (фото)
Фризури кои мажите ги сакаат кај жените Фризурите кои нам жените ни се допаѓаат и фризурите кои им се допаѓаат на мажите понекогаш не се совпаѓаат. ... >>
Како лесно и правилно да ја навиткате косата со фигаро (фото)
Како лесно и правилно да ја навиткате косата со фигаро Супер начин за да си го освежите изгледот е да додадете неколку локни. Но, ако не ги користите секој ден, на... >>
Неколку тајни за здрава коса (фото)
Неколку тајни за здрава коса Дали сакате здрава коса? Дали сте се обиделе да примените некој метод со кој ќе се ослободите од оштетените ... >>
Како да ја „натерате“ косата побргу да ви порасне? (фото)
Како да ја „натерате“ косата побргу да ви порасне? Косата не расте со иста брзина кај сите. Додека некои никако не можат да дочекаат косата да ја достигне поса... >>
Како вашата коса да изгледа природно виткана?! (фото)
Како вашата коса да изгледа природно виткана?! Сигурно ви е здодевна вашата права коса, и сакате да и додадете малку волумен и прекршен изглед. Ако немате ... >>
12 работи кои не треба да и ги правите на косата (фото)
12 работи кои не треба да и ги правите на косата Без разлика дали косата ви е руса или црна, долга или кратка, она што е важно е да биде здрава и сјајна. За ... >>
Нахранете ја вашата коса - 5 нутриенти за здрава коса (фото)
Нахранете ја вашата коса - 5 нутриенти за здрава коса Тајната за густа, јака и сјајна коса не е во скапите шампони или третмани – се е во вашата исхрана. Јадењето... >>
7 начини на погрешно четкање на косата (фото)
7 начини на погрешно четкање на косата Кога зборуваме за косата, без разлика дали е мрсна, сува, со тенко влакно или ја немаме доволно, обично реше... >>
13 светски совети за нега на коса (фото)
13 светски совети за нега на коса Обидете се со советите на светските фризери со кои конечно ќе го постигнете резултатот кој го посакувате, а ... >>
1 2 3 4 5 6 7 8
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;