хороскоп игри музика
KОСА
3 начини да се соочите со слаба коса (фото)
3 начини да се соочите со слаба коса Сигурно сте забележале како повеќе се случува косата да ви опаѓа, по секое чешлање четката е полна со влакна... >>
10 фризури на познатите кои ќе сакате да ги „украдете“ оваа есен (фото)
10 фризури на познатите кои ќе сакате да ги „украдете“ оваа есен Едноставни, а сепак модерни! Доколку ви е потребна „лесна“ фризура, а истовремено сакате да изгледате модерн... >>
Познати митови за косата (фото)
Познати митови за косата Постојат огромен број на митови во врска со косата и грижата за неа. >>
За љубителите на летни фризури (фото)
За љубителите на летни фризури Кратката коса е секогаш добар избор за летниот период. Меѓутоа справувањето со пократка фризура не секогаш е... >>
Најновиот тренд кој ќе ви овозможи да блеснете ова лето (фото)
Најновиот тренд кој ќе ви овозможи да блеснете ова лето Со пристигнувањето на летото ни пристигнуваат и новите модни трендови. Светли бои со светки и кристали се он... >>
‚‚Омбре‘‘ останува тренд за вашата коса и ова лето (фото)
‚‚Омбре‘‘ останува тренд за вашата коса и ова лето Доколку не сакате целосно да ја обоите вашата коса, а чувствувате дека ви треба промена, ‚‚омбре‘‘ е секогаш... >>
Како вашата коса да изгледа подолга? (фото)
Како вашата коса да изгледа подолга? Kако да направите вашата коса да изгледа подолга преку ноќ? Со примена на некаква научна фикција? Не! Постој... >>
3 фризури кои го издолжуваат лицето (фото)
3 фризури кои го издолжуваат лицето Покрај контурирањето со шминка, постојат и други начини за како да го издолжите вашето лице. Начинот на којш... >>
Немате идеја за свечена фризура? Инспирирајте се од ѕвездите (фото)
Немате идеја за свечена фризура? Инспирирајте се од ѕвездите Ни следува периодот на матурските вечери и летните свадби. Веројатно веќе одбравте што ќе носите, но дали на... >>
Тренд - кратка коса (фото)
Тренд - кратка коса Долгата коса веќе не е во тренд. Ако сè уште се немате одлучено како да ја скратите косата, погледнете ... >>
Совети за посјајна, поздрава и погуста коса (фото)
Совети за посјајна, поздрава и погуста коса Секоја девојка посакува коса која е здрава, сјајна и густа, но честопати се прават грешки за коишто не сме с... >>
Не знаете дали да ја скратите косата? Овие фотографии ќе ве разубедат (фото)
Не знаете дали да ја скратите косата? Овие фотографии ќе ве разубедат Сигурно ви се случило да ја скратите долгата коса, два-три дена да бидете задоволни со новата фризура, а пот... >>
Ритуали за негувана коса (фото)
Ритуали за негувана коса Во салонот за убавина Корани ИС користиме производи на докажаниот бренд KÉRASTASE. Чистењето е со помош на с... >>
Боја за коса којашто се менува според температурата (фото)
Боја за коса којашто се менува според температурата Доколку некој би ви рекол да замислите како вашата коса ја менува бојата секогаш кога ќе се промени температ... >>
Најнов тренд - коса која свети во темница (фото)
Најнов тренд - коса која свети во темница Досега видовме секакви трендови на фризури, од омбре, до виножито, па дури и фризури во форма на новогодишна... >>
Нов тренд - фризура како новогодишна елка (фото)
Нов тренд - фризура како новогодишна елка Досега видовме секакви нови трендови на фризури, но овој тренд е дефинитивно поразличен и чуден. Покрај укра... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Млад дечко ги кине ливченцата на маргаритката и вели:

Во 19 век: – Ме сака, не ме сака…

Во 20 век: – Ќе спие со мене, нема да спие со мене…

Во 21 век: – Маж сум, жена сум…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се исцица целата крв од телото на возрасен човек потребни се 1.120.000 комарци.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Сите наши соништа може да се остварат, ако имаме храброст да тргнеме во нивна потрага - Волт Дизни.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано