хороскоп игри музика
НЕГА
7 начини за реструктуириње на кожата на лицето (фото)
7 начини за реструктуириње на кожата на лицето Како што поминува времето, така и клетките од кожата се менуваат. Тоа важи и за кожата на лицето. Кожата чес... >>
Февруари - љубов, вино и специјални пакети во Garden Spa со кои заштедувате (фото)
Февруари - љубов, вино и специјални пакети во Garden Spa со кои заштедувате Дојде месецот во кој сите се трудиме на специјален и спектакуларен начин да ја покажеме и прославиме љубовта... >>
Што да направите ако имате сува кожа на лицето (фото)
Што да направите ако имате сува кожа на лицето Ако сакате брзо решение за вашата сува кожа, треба да водите грижа за неколку работи кои секојдневно ги прав... >>
Хранлива маска од чоколадо за сува кожа (фото)
Хранлива маска од чоколадо за сува кожа Ако имате проблеми со сува кожа на лицето, вратот и деколтето, можете да пробате да ја подобрите состојбата ... >>
Кажете збогум на брчките и проблемите со кожата (фото)
Кажете збогум на брчките и проблемите со кожата Секоја жена сака вечно да остане млада и да ја спречи појавата на брчки. Но, што ако постои начин навистина ... >>
Зошто треба да се посети дерматолог? (фото)
Зошто треба да се посети дерматолог? Многу често луѓето се среќаваат со проблеми на кожата, но не се сигурни дали треба да се обратат кај дермато... >>
ПОДАРУВАЈ ОД СРЦЕ! (фото)
ПОДАРУВАЈ ОД СРЦЕ! Подароците за неа/него своите корени веројатно ги наоѓаат помеѓу младите љубовници од дамнешни времиња. Низ ... >>
CRUSH - уживање на секоја дама! (фото)
CRUSH - уживање на секоја дама! Среда велат е среќен ден, па така оваа среда во срцето на Скопје беше претставен новиот македонски бренд за ... >>
20% попуст во Anne Semonin за членовите на Аеробик Центарот во СЦЈС (фото)
20% попуст во Anne Semonin за членовите на Аеробик Центарот во СЦЈС 20% попуст во Спа Центарот Anne Semonin за сите членови на Аеробик Центарот во СЦ „Јане Сандански” >>
5 трика за полни и сензуални усни (фото)
5 трика за полни и сензуални усни Во потрага сте по некој начин кој ќе ви помогне да имате усни како Анџелина Џоли? Да, свесни сте дека постој... >>
Специјални попусти за лојалните клиенти во Спа Центар Anne Semonin (фото)
Специјални попусти за лојалните клиенти во Спа Центар Anne Semonin Задоволниот клиент не е доволна гаранција за успех во работењето. Она што денеска ги разликува успешните ком... >>
Спречете ја појавата на брчките со масажа на лицето (фото)
Спречете ја појавата на брчките со масажа на лицето Кој е најдобриот начин за да се спречи појавата на брчките? Постојат навистина многу методи, но секако, една... >>
Опасни третмани за убавина (фото)
Опасни третмани за убавина Жените се опседнати со својата убавина. Одењето кај пластичен хирург кој ќе им ги измазни брчките е само еде... >>
Терапија со вино - природен лек за кожата (фото)
Терапија со вино - природен лек за кожата Терапијата со вино, или козметички третмани базирани на црвено вино е природен лек за нега на кожата која ек... >>
Трикови за убавина со чепкалки за уши (фото)
Трикови за убавина со чепкалки за уши Ако мислевте дека чепкалките за уши можат да послужат само за да си ги исчистите ушите, се лажете. Тие можат... >>
Со Спа Центар Anne Semonin добивате повеќе (фото)
Со Спа Центар Anne Semonin добивате повеќе Велнесот би требало да биде животен стил, за унапредување на сопствениот квалитет на живот. На тој начин би ... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Извлечи колаче порака
Виц

Трпана: Трпе кај ќе одиме на одмор во лето? Може Дубаи? Трпе: Каков одмор, Ова лето треба да мислиме како да го вратиме кредитот… Трпана: Добро бе миличок па и во Дубаи можеме да мислиме…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...човекот во просек се смее седум пати на ден.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Не се давите кога ќе паднете во река, се давите кога оставате таа да ве потопи. - Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
taiva_html_web_banner
ladybook СВЕЖО
dermaplus
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;