хороскоп игри музика
ШМИНКА & НОКТИ
Ова е најскапиот маникир во светот (фото)
Ова е најскапиот маникир во светот Дали знаете колку изнесува најскапиот маникир во светот? >>
Трендови на кармини за 2018 (фото)
Трендови на кармини за 2018 Покрај тоа што постојано следите кои парчиња облека, бои и дезени ќе бидат тренд во новата сезона и новата г... >>
Нутела кармин - новитет во козметичката индустрија (фото)
Нутела кармин - новитет во козметичката индустрија Нутела кармин - идеална комбинација за дамите кои го обожаваат кремот Нутела и кои обожаваат да се шминкаат! >>
Празничен тренд - веѓи како новогодишни елки (фото)
Празничен тренд - веѓи како новогодишни елки Дали се радувате на празничната еуфорија? Сигурно веќе сте го украсиле вашиот дом, сте ја накитиле елката и ... >>
7 работи кои треба да ги правите ако имате проширени вени или висок крвен притисок (фото)
7 работи кои треба да ги правите ако имате проширени вени или висок крвен притисок Речиси секоја личност понекогаш има студени стапала или чувствува вкочанетост во прстите на нозете и рацете.... >>
Трендови за маникир за оваа зима (фото)
Трендови за маникир за оваа зима Грижата за ноктите е навистина важна, бидејќи покрај тоа што треба да се грижите за здравјето на вашите раце... >>
5 грешки при шминкање кои прават да изгледате уморно (фото)
5 грешки при шминкање кои прават да изгледате уморно Никому не му е пријатно да слушне дека изгледа уморно. Иако сте се одмориле доволно, можеби проблемот се нао... >>
Како да бидете убави и без шминка? (фото)
Како да бидете убави и без шминка? Понекогаш посакувате да можевте да ја напуштите вашата куќа без да губите време на шминкање. Тоа не е невозм... >>
5 трендови на шминкање за оваа есен (фото)
5 трендови на шминкање за оваа есен Бидете во тренд и оваа есен, како со модните комбинации, така и со трендовите за шминкање! >>
10 совети за цврсти и здрави нокти (фото)
10 совети за цврсти и здрави нокти Ноктите се огледало на нашата убавина и грижата за себе. >>
13 трикови со шминка за да изгледате неодоливо во своите очила (фото)
13 трикови со шминка за да изгледате неодоливо во своите очила Треба да се чувствувате благословени затоа што живеете во ера во која има толку голем избор дизајнерски убав... >>
Идеи за есенски маникир (фото)
Идеи за есенски маникир Покрај тоа што се грижите вашата модна комбинација да биде според новата мода и есенските трендови, тогаш си... >>
Домашен педикир со само пет чекори (фото)
Домашен педикир со само пет чекори Професионалниот педикир во козметичките салони е само еден начин да ги спремите вашите стапала за летната се... >>
17 идеи за поинаков француски маникир (фото)
17 идеи за поинаков француски маникир Ноктите се огледало на нашето здравје и на нашата грижа за себе. Средените нокти се уште еден моден додаток ... >>
16 фотографии кои ја докажуваат моќта на шминката (фото)
16 фотографии кои ја докажуваат моќта на шминката Шминката навистина има моќ, бидејќи може целосно да го смени вашиот изглед, може да ви помогне да ги истакне... >>
Како до прекрасни нокти ова лето? (фото)
Како до прекрасни нокти ова лето? Бидете креативни и поиграјте си со боите! Летниот период е вистинското време за малку посмели и дречливи бои... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано