хороскоп игри музика
ШМИНКА & НОКТИ
Интересни идеи за чување на козметиката (фото)
Интересни идеи за чување на козметиката Ниту една модерна жена не може да си го замисли животот без својата козметика, без разлика дали се работи за... >>
Бидете симбол на убавина и нежност (фото)
Бидете симбол на убавина и нежност На современата жена сѐ помалку време ѝ останува да се посвети на себе, затоа во Korani IS Ви овозможуваме по... >>
Најнов тренд - неонска шминка (фото)
Најнов тренд - неонска шминка Необична и впечатлива шминка за очи и усни! Дали би се нашминкале вака за вашите вечерни или дневни излегува... >>
Идеи за нокти за Денот на вљубените (фото)
Идеи за нокти за Денот на вљубените На Денот на вљубените и вашите нокти нека изгледаат романтично! <br /> <br />Доколку немате неко... >>
Најнов тренд на Ким Кардашијан - нокти со пирсови (фото)
Најнов тренд на Ким Кардашијан - нокти со пирсови Ким Кардашијан е позната по тоа дека секогаш ги прати најновите трендови, а овој пат таа започна нов тренд н... >>
Идеи за сиви нијанси на зимски нокти (фото)
Идеи за сиви нијанси на зимски нокти Оваа зима вашите нокти украсете ги со сиви нијанси! <br /> <br />Иако сивата боја понекогаш делу... >>
100 години трендови на убавина во Шведска (фото)
100 години трендови на убавина во Шведска Во новата епизода на серијалот „100 години убавина“ е претставена убавината жените од Шведска. >>
Нокти инспирирани од стаклените чевлички на Пепелашка (фото)
Нокти инспирирани од стаклените чевлички на Пепелашка Најнов тренд за нокти инспириран од стаклените чевлички на Пепелашка, кој веднаш ќе ве освои и ќе посакате и... >>
Интересна празнична шминка за очи (фото)
Интересна празнична шминка за очи Насекаде владее празничниот дух и сите градови и домови се украсени со новогодишни декорации. Сите сакаат да... >>
14 идеи за шминка за новогодишната ноќ (фото)
14 идеи за шминка за новогодишната ноќ Дочекот на новата година се смета за најлудата ноќ во годината, па тогаш зошто да не изгледате совршено? Еве... >>
100 години трендови на убавина во Франција (фото)
100 години трендови на убавина во Франција Овој пат забавните видеа 100 години убавина ја претставуваат убавината на жените од Франција во последните 1... >>
20 Креативни начини за нанесување на црно моливче (фото)
20 Креативни начини за нанесување на црно моливче Црното моливче или пак црн туш за очи е едно од нештата кои ќе ги најдете во речиси секоја женска чанта. Вое... >>
 10 тренди варијации на класичниот француски маникир (фото)
10 тренди варијации на класичниот француски маникир Дизајнираните варијации на францускиот маникир се најновиот тренд за дизајн на нокти. Цик-цак, точки, црвено... >>
Каков лак одговара на кратки нокти? (фото)
Каков лак одговара на кратки нокти? Изборот на лак за нокти, како и се друго е подложен на трендови и класици. Додека некои девојки и жени бираа... >>
Причини зошто да ја сакаме шминката (фото)
Причини зошто да ја сакаме шминката Причините се безброј. Ако не ја сакате шминката и не можете да разберете зошто некои жени фрлаат многу пари ... >>
Како природно да ги избелите вашите нокти? (фото)
Како природно да ги избелите вашите нокти? Понекогаш кога ги лакирате ноктите со потемен лак, ноктите можат да пожолтат. Но, ако веќе се случи, постоја... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Извлечи колаче порака
Виц

Во жестока караница Трпана му вели на Трпе: – Подобро да се омажев за ѓаволот, отколку за тебе! – Е не можеш, бракот помеѓу блиски роднини не е дозволен!

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...пчелите никогаш не спијат.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Кога Бог прави убава жена, ѓаволот почнува нов список. - Емброуз Бирс

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
taiva_html_web_banner_cellulite
ladybook СВЕЖО