хороскоп игри музика
ЗАБАВА
Најдобрата дерматолошка ординација Дерма Плус го слави 5. роденден (фото)
Најдобрата дерматолошка ординација Дерма Плус го слави 5. роденден 5 декември, 5 години постоење и до 50 % попусти... Прославете заедно со Дерма Плус! >>
Васил Хаџиманов на Неделата на дизајн во Скопје со промоција на шестиот албум „Alive” (фото)
Васил Хаџиманов на Неделата на дизајн во Скопје со промоција на шестиот албум „Alive” Реномираниот српски џез пијанист со македонско потекло Васил Хаџиманов со неговиот бенд ќе свири вечерва на ... >>
23 причини зошто жените живеат подолго од мажите (фото)
23 причини зошто жените живеат подолго од мажите Денес е понеделник, па зошто со насмевка да не ја започнете работната недела? Овие 23 фотографии навистина ќ... >>
Седмо издание на Skopje Design Week (фото)
Седмо издание на Skopje Design Week Седмото издание на “Недела на дизајнотво Скопје” (Skopje Design Week) оваа година ќе се одржи од 22. до 26. ... >>
Холандскиот музички гениј гитаристот Јан... Во организација на концертната агенција и продукција „3Гонга“, во четврток на 9 ноември со почеток в...
Нова година во Дубровник со Дино Мерлин Дочекајте ја Новата година во Дубровник и прославете ја новогодишната ноќ со Дино Мерлин
Торти за развод...?! Свадбените торти станаа демоде. Сега најактуелни торти се тортите за развод. Тие се откачени и урнеб...
25 работи што никогаш не треба да ги пра... Има некои работи што едноставно не треба да се прават. Понекогаш кога правите некоја глупост, вероја...
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Пред операција анестезиологот го прашува Трпе:
– Сакаш анестезија која е покриена со твоето здравствено осигурување или приватно?
– Дајте ми од таа што е покриена со осигурувањето.
– Договорено. Нани ми нани…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...растенијата имаат чувства.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Ако поставиш прашање, значи дека веќе знаеш половина од одговорот. - Кинеска поговорка

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
ladybook СВЕЖО
Taiva