хороскоп игри музика
ХУМОР
23 причини зошто жените живеат подолго од мажите (фото)
23 причини зошто жените живеат подолго од мажите Денес е понеделник, па зошто со насмевка да не ја започнете работната недела? Овие 23 фотографии навистина ќ... >>
Торти за развод...?! (фото)
Торти за развод...?! Свадбените торти станаа демоде. Сега најактуелни торти се тортите за развод. Тие се откачени и урнебесно сме... >>
25 работи што никогаш не треба да ги правите (фото)
25 работи што никогаш не треба да ги правите Има некои работи што едноставно не треба да се прават. Понекогаш кога правите некоја глупост, веројатно си м... >>
Луѓе кои очигледно не го испиле утринското кафе (фото)
Луѓе кои очигледно не го испиле утринското кафе Ако не им дадете голтка кафе на овие луѓе кој знае што уште може да се случи. >>
Кога брат ти не ти дава да спиеш! (видео) (фото)
Кога брат ти не ти дава да спиеш! (видео) Сите што имаат браќа или сестри знаат како е кога ти сакаш да спиеш, а тој или таа сакаат да си играте. Потп... >>
Безобразни костими за ноќта на вештерките (фото)
Безобразни костими за ноќта на вештерките Ноќта на вештерките е супер вечер да се облечеш во својата фантазија. Разноразните костими како горила со ба... >>
Смешни ситуации со кои се справуваат девојките со долга коса (фото)
Смешни ситуации со кои се справуваат девојките со долга коса Касандра Калин, карикатуристка од Канада, со своите стрипови ни доловува 10 смешни ситуации со кои девојките... >>
Фотографските шеги на Дејвид Заитц (фото)
Фотографските шеги на Дејвид Заитц Визуелните шеги на американските фотограф Дејвид Заитц раскажуваат чудни приказни преку концептуални фотогра... >>
12 графици за сите кои некогаш биле пијани (фото)
12 графици за сите кои некогаш биле пијани Колку пати сте излегле само на една пијачка и сте се вратиле дома во 4? Ако одговорот е повеќе од еднаш, тог... >>
3 стрипчиња кои покажуваат како го гледаме светот кога имаме симпатија (фото)
3 стрипчиња кои покажуваат како го гледаме светот кога имаме симпатија Можеби не е лесно да се излезе на крај со партнерот кога си во врска, но и кога си сингл не е полесно. Особе... >>
Цртаните „злоупотребуваат“ згодни момци (фото)
Цртаните „злоупотребуваат“ згодни момци Откако ќе ги видите овие ГИФ-ови на Hornytoons веќе никогаш нема да гледате исто на „невините“ цртани каракт... >>
Духовити ислустрации кои ги споредуваат очекувањата од сексот и реалноста (фото)
Духовити ислустрации кои ги споредуваат очекувањата од сексот и реалноста Можеби сте ја прочитале Кама Сутра (или само сте ги изгуглале сликите), но во пракса работите не излегуваат ... >>
Секојдневните фрустрации во животот прикажани на хумористичен начин (фото)
Секојдневните фрустрации во животот прикажани на хумористичен начин Колку пати сте се запрашале зошто баш пред вашето седиште во кино седи највисокиот човек? Или до кого е проб... >>
Декорации кои не ги сакате на својата новогодишна елка (фото)
Декорации кои не ги сакате на својата новогодишна елка Секое семејство има свој уникатен начин на декорирање на новогодишната елка, со декорации кои имаат својата ... >>
Стрипови со хистечно смешни и сексуални содржини (фото)
Стрипови со хистечно смешни и сексуални содржини Овие одлилчни стрипови од минатото, се паметно дизајнирани да ја заскокоткаат имагинацијата на читателите во... >>
Кога популарните логоа би биле брутално искрени (фото)
Кога популарните логоа би биле брутално искрени Кога логоата на популарните компании би биле искрени веројатно би изгледале вака некако. <br />Креира... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Млад дечко ги кине ливченцата на маргаритката и вели:

Во 19 век: – Ме сака, не ме сака…

Во 20 век: – Ќе спие со мене, нема да спие со мене…

Во 21 век: – Маж сум, жена сум…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се исцица целата крв од телото на возрасен човек потребни се 1.120.000 комарци.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Сите наши соништа може да се остварат, ако имаме храброст да тргнеме во нивна потрага - Волт Дизни.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано