хороскоп игри музика
НАСТАНИ
Легендарниот Stan Webb со својот бенд „Chicken Shack" конечно во Македонија! (фото)
Легендарниот Stan Webb со својот бенд „Chicken Shack" конечно во Македонија! Дел од историјата на британскиот блуз, гитаристот и вокалист Stan Webb доаѓа директно од Лондон во ноќниот к... >>
Промоција на книгата „Сонувани и будни песни“ од Владимир Мартиновски (фото)
Промоција на книгата „Сонувани и будни песни“ од Владимир Мартиновски На 19 февруари (понеделник), со почеток во 20 часот во Кино Култура, ќе се одржи промоција на поетската книг... >>
Кураторскиот тим на МСУ во работна посета на солунските музеи (фото)
Кураторскиот тим на МСУ во работна посета на солунските музеи Тимот од Музејот на современа уметност Скопје беше во неколку дневна работна посета во неколку водечки инсти... >>
Венеција под маски (фото)
Венеција под маски Секоја година, светски познатиот карневал во Венеција ги осветлува тмурните денови од јануари и февруари со ... >>
Концерт на Растко Обрадовиќ квартет во Јавна Соба (фото)
Концерт на Растко Обрадовиќ квартет во Јавна Соба Во сабота, 3.февруари свој прв концерт во Скопје ќе има динамичен белградски квартет, Растко Обрадовиќ. Со о... >>
Концерт на „JUNE” во Јавна Соба (фото)
Концерт на „JUNE” во Јавна Соба Инди составот „Џун” (June) е формиран во 2010 година, а како дел од него се Бојана, Данчо, Јане, Анте и Фили... >>
Концерт на групата Морал заедно со пријателите во Станица 26 (фото)
Концерт на групата Морал заедно со пријателите во Станица 26 Во недела на 28 јануари, со почеток во 21 часот во ноќниот клуб „Станица 26“ во организација на „3Гонга“ кон... >>
Нина и Жаре заедно со Дуа Липа и Рита Ора во „Forbes 30 Under 30” (фото)
Нина и Жаре заедно со Дуа Липа и Рита Ора во „Forbes 30 Under 30” На 22 јануари, со гала коктел во познатиот клуб 100 Wardour St. во Лондон, Forbes ја објави листата 30 Under... >>
Најдобрата дерматолошка ординација Дерма Плус го слави 5. роденден (фото)
Најдобрата дерматолошка ординација Дерма Плус го слави 5. роденден 5 декември, 5 години постоење и до 50 % попусти... Прославете заедно со Дерма Плус! >>
Васил Хаџиманов на Неделата на дизајн во Скопје со промоција на шестиот албум „Alive” (фото)
Васил Хаџиманов на Неделата на дизајн во Скопје со промоција на шестиот албум „Alive” Реномираниот српски џез пијанист со македонско потекло Васил Хаџиманов со неговиот бенд ќе свири вечерва на ... >>
Седмо издание на Skopje Design Week (фото)
Седмо издание на Skopje Design Week Седмото издание на “Недела на дизајнотво Скопје” (Skopje Design Week) оваа година ќе се одржи од 22. до 26. ... >>
Холандскиот музички гениј гитаристот Јан Акерман во Скопје (фото)
Холандскиот музички гениј гитаристот Јан Акерман во Скопје Во организација на концертната агенција и продукција „3Гонга“, во четврток на 9 ноември со почеток во 22 час... >>
Нова година во Дубровник со Дино Мерлин (фото)
Нова година во Дубровник со Дино Мерлин Дочекајте ја Новата година во Дубровник и прославете ја новогодишната ноќ со Дино Мерлин >>
Духот на седумдесеттите во новата колекција на Кокев (фото)
Духот на седумдесеттите во новата колекција на Кокев На ревијата која се одржа на01ноември во хотелот Александар Палас,во една поинаква атмосфера и со музика од ... >>
Премиера на документарниот филм „Човекот - делфин“ (фото)
Премиера на документарниот филм „Човекот - делфин“ Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ премиерно ќе ја прикаже инспиративната документарна при... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
taiva nova god 2018
ladybook најчитано