хороскоп игри музика
НАСТАНИ
Шопинг во Bella до 50% попуст! (фото)
Шопинг во Bella до 50% попуст! Од денес до недела во бутикот на Bella во Skopje City Mall дамите ќе можат да ја збогатат својата колекција ... >>
Огромен интерес за фестивалот на Новиот германски филм (фото)
Огромен интерес за фестивалот на Новиот германски филм Буквално пред преполна сала беше успешно отворен 13от по ред фестивал на Новиот германски филм. Турканици на... >>
Skopje City Mall прославува 5 години - Роденден за 5 (фото)
Skopje City Mall прославува 5 години - Роденден за 5 По повод петтиот роденден на Skopje City Mall, денес се одржа прес-конференција на која претставници на мена... >>
13-ти по ред Фестивал на новиот германски филм (фото)
13-ти по ред Фестивал на новиот германски филм Во среда на 4 октомври, по 13-ти пат ќе биде отворен Германскиот филмски фестивал во Скопје. Наградуваниот г... >>
Култивираме со Култиватор VOL3: Четиридневен мултимедијален фестивал со одличен репертоар на македонски филмови и музика (фото)
Култивираме со Култиватор VOL3: Четиридневен мултимедијален фестивал со одличен репертоар на македонски филмови и музика За помалку од една седмица, од 2 октомври (понеделник) па сé до 5 октомври (четврток), по трет пат ќе се од... >>
Недела на современ јапонски филм во Скопје (фото)
Недела на современ јапонски филм во Скопје Во понеделник, 2 октомври, со филмот „Насекаде околу нас“ ќе започне неделата на современ јапонски филм во С... >>
Светскиот супер стар диџеј Solomun ќе настапува во петок на Средно Водно (фото)
Светскиот супер стар диџеј Solomun ќе настапува во петок на Средно Водно Win Music Freedom забавите продолжуваат, овој петок 22ри септември, на Средно Водно ќе настапува светскиот с... >>
Голема забава за првачиња во Skopje City Mall (фото)
Голема забава за првачиња во Skopje City Mall За перфектен старт на новата учебна година, Skopje City Mall организира голема забава за првачиња во понедел... >>
Подгответе се за првиот училишен ден со многу изненадувања и подароци во Skopje City Mall (фото)
Подгответе се за првиот училишен ден со многу изненадувања и подароци во Skopje City Mall Се ближи крајот на летниот распуст, а тоа значи дека е време да се подготвите Вие и Вашите деца за перфектен... >>
Дионис ја воодушеви публиката на „МакеДокс“ (фото)
Дионис ја воодушеви публиката на „МакеДокс“ Со македонската премиера на долгометражниот документарен филм „Со љубов“, снимен по сценарио и во продукција... >>
Овој петок во Епицентар, берлинската легенда од диџеј Don Williams (фото)
Овој петок во Епицентар, берлинската легенда од диџеј Don Williams Со огромно задоволство на 18ти август, петок, ви го најавуваме доаѓањето на берлинската легенда од диџеј и п... >>
Се одржа прес-конференцијата за осмото издание на „Македокс“ (фото)
Се одржа прес-конференцијата за осмото издание на „Македокс“ Осмото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 до 25 август 2017 г... >>
„Глобално село” со АИЕСЕК во Skopje City Mall (фото)
„Глобално село” со АИЕСЕК во Skopje City Mall На 4ти август (петок), од 18 до 22 часот, Skopje City Mall заедно со AIESEC Скопје, организираат настан „Glo... >>
Нова атракција во Скопје - Се отвори Escape Room, THE CUBE (фото)
Нова атракција во Скопје - Се отвори Escape Room, THE CUBE Како и сите светски метрополи така и Скопје си доби ново место каде сите луѓе, особено младата популација, ќ... >>
Почеток на новата летна сезона овој петок во ЕПИЦЕНТАР со Kim Ann Foxman (фото)
Почеток на новата летна сезона овој петок во ЕПИЦЕНТАР со Kim Ann Foxman Клубот Епицентар успешно ја заврши својата прва, зимска сезона исполнувајќи ја главната задача - да ја збога... >>
Викенд цени во салонот за убавина Корани ИС - Hotel Russia & Spa (фото)
Викенд цени во салонот за убавина Корани ИС - Hotel Russia & Spa Една од највпечатливите одлики на женственоста е убавината на нежна и негувана женска рака, како и негувани ... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Трпе и вели на Трпана: – Трпано, замисли веќе шест дена лежам во штала покрај кравата, чекам да се отели и ништо!

Трпана:– Кога те гледа покрај себе, сигурно мисли дека веќе се отелила.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

Првиот веб сајт во светот, како што ние ги знаеме денес, бил лансиран во 1992 година и сè уште е онлајн.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Животот е многу едноставен, но ние настојуваме да го направиме комплициран. – Конфучие

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
kaputi GIF bella
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано