хороскоп игри музика
ЗДРАВЈЕ
7 начини како да го прочистите вашиот организам (фото)
7 начини како да го прочистите вашиот организам Прочистувањето на организмот е особено важно бидејќи на тој начин ги одмарате органите, го стимулирате вашио... >>
Jump for Joy – Кардио план од 30 минути за согорување 500 калории (фото)
Jump for Joy – Кардио план од 30 минути за согорување 500 калории Фитнес инструкторите од теретаната Cybex ви го претставуваат Jump for Joy - кардио планот кој трае 30 минути... >>
Промотивна понуда за неограничени спа во Anne Semonin и фитнес во теретаната Cybex (фото)
Промотивна понуда за неограничени спа во Anne Semonin и фитнес во теретаната Cybex Фитнес центарот “Cybex” и Спа Центарот “Anne Semonin” подготвија неодолива понуда за месец јануари. Сé она ш... >>
Подобар живот започнува со поубава насмевка (фото)
Подобар живот започнува со поубава насмевка Речиси секој што се грижи за себе, знае колку е важно да се има убави и здрави заби, со оглед на тоа што бел... >>
Како да се ослободите од токсините во те... Нашите тела се добри во филтрирање на токсините кои ги внесуваме преку храна или дишење. Но некогаш ...
Храна со помалку од 50 калории Во продолжение прочитајте за храната која содржи помалку од 50 калории. Овие видови храна ќе ви помо...
Што да јадеме по тренинзите? За да одговориме на ова прашање, разговаравме со најдобрите фитнес инструктои од Cybex-фитнес центар...
Диета со сирова храна Овој тип исхрана е прехранбен тренд кој пропагира консумација на сирови намирници. Како што зборува ...
Insanity – Најдобриот начин да ги согори... Аеробик центарот при СЦ „Јане Сандански“ ја нуди Insanity програмата, за која веќе сите знаеме дека ...
Останете фит за време на празниците Секогаш можеме да најдеме начин како да останеме фит кога количината на храна е зголемена. Не забора...
Како да се грижите за вашите гради? За жените, грижата за градите е важен дел од вашето здравје, како и целосната слика за вашето тело. ...
Што значи кога ве болат брадавиците? Дали во последно време вашите брадавици се чувствителни, а на допир ве болат? Иако понекогаш има при...
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;