хороскоп игри музика
ДИЕТИ
10 видови јаглехидрати кои помагаат во намалување на тежината (фото)
10 видови јаглехидрати кои помагаат во намалување на тежината Нови совети од фитнес инструкторите во теретаната Cybex, која е дел од комплексот “Јане Сандански”. Овој пат... >>
Што да јадеме по тренинзите? (фото)
Што да јадеме по тренинзите? За да одговориме на ова прашање, разговаравме со најдобрите фитнес инструктои од Cybex-фитнес центарот. Тие ... >>
Диета со сирова храна (фото)
Диета со сирова храна Овој тип исхрана е прехранбен тренд кој пропагира консумација на сирови намирници. Како што зборува самото и... >>
10 фази низ кои минувате кога сте на диета (фото)
10 фази низ кои минувате кога сте на диета Процесот им е познат на сите кои некогаш биле на диета... Се решеваш да држиш диета, почнуваш, носиш нови зд... >>
5 популарни лаги во врска со диетите во кои веројатно верувате (фото)
5 популарни лаги во врска со диетите во кои веројатно верувате Да се јаде здраво не значи да се биде на диета, но обратното е уште поточно. Многу луѓе ги наоѓаат за привле... >>
Мали трикови кои ги топат килограмите (фото)
Мали трикови кои ги топат килограмите Малите промени во исхраната можеби ви се чинат безначајни, но токму тие даваат најдобри резултати. Овие несе... >>
Со лежење до помалку килограми?! (фото)
Со лежење до помалку килограми?! Цел свет се заинтересира за карличната перница која за прв пат беше промовирана од Јапонците. Овде ќе ви дад... >>
Со 20 минути посвета на ден до ефикасно слабеење (фото)
Со 20 минути посвета на ден до ефикасно слабеење Како да јадеш што ќе посакаш, а сепак да успееш да изгубиш некој килограм? Како да ослабиш со само 20минутно... >>
Како да останете мотивирани додека сте на диета? (фото)
Како да останете мотивирани додека сте на диета? Трпението секогаш победува во трката за (бавно, но сигурно) намалување на килограмите, па мала инспирација п... >>
Трикови кои ќе направат да се чувствувате најадени и кога не сте (фото)
Трикови кои ќе направат да се чувствувате најадени и кога не сте Следниот пат кога ќе го сервирате вашиот оброк, поиграјте си со лажната перцепција за неговата големина. Тоа... >>
Дланка диета - дали јадете премногу? (фото)
Дланка диета - дали јадете премногу? Ако сакате да ја наполните чинијата, тогаш веројатно јадете премногу. Дали знаевте дека можете да го контрол... >>
Како да ја најдете вашата иделна тежина? (фото)
Како да ја најдете вашата иделна тежина? Секоја девојка има своја идеална тежина со која изгледа најдобро, но и најсекси. Во суштина идеалната тежина... >>
9 неверојатно лесни начини да јадете помалку (фото)
9 неверојатно лесни начини да јадете помалку Дали би сакале да внесувате на пример 500 калории помалку на ден, а да не ја забележите разликата? Што ако п... >>
9 продукти кои не смеете да ги јадете пред спиење (фото)
9 продукти кои не смеете да ги јадете пред спиење Иако се чувствувате многу гладни пред да одите на спиење, морате да внимавате која храна ја внесувате. Ова е... >>
Зошто треба да јадете грав кога ви се јаде пица?! (фото)
Зошто треба да јадете грав кога ви се јаде пица?! Дали потребата за вкусна, миризлива пица на која се растекува кашкавал, или постојаното посегнување по коцка... >>
1 2 3 4 5 6 7 8
Извлечи колаче порака
Виц

Докторот:
– Госпоѓо имате 80 години, а вашиот пријател има 25. Секој сексуален акт може да доведе до смрт!
– Па сега… ако умре – умре.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...тарантулата може да преживее 2,5 години без храна.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател.  Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
bella_spring_summer_2017
ladybook најчитано