хороскоп игри музика
ФИТНЕС
10 бесплатни канали за вежбање јога (фото)
10 бесплатни канали за вежбање јога Не се грижете доколку не сте во можност да посетувате јога часови, ова е решението! >>
5 правила за рамен стомак (фото)
5 правила за рамен стомак Веќе подолго време се обидувате да ги зајакнете стомачните мускули и притоа не успевате, следете ги 5те едно... >>
20 најпопуларни фитнес - ѕвезди на Инстаграм (фото)
20 најпопуларни фитнес - ѕвезди на Инстаграм Секој пат кога ќе отворите Инстаграм, тој е преполн со добра храна која изгледа неверојатно вкусно и ве инсп... >>
Вежбајте кардио во вашиот дом (фото)
Вежбајте кардио во вашиот дом Сега е вистинското време за да почнете со вежбање и да го подготвувате вашето тело од соништата за следното ... >>
20 минутни вежби за тело од соништата (фото)
20 минутни вежби за тело од соништата Можеби летото помина, но тоа не значи дека треба да престанете да се грижите за вашиот физички изглед, да пр... >>
7 работи за подобра фитнес исхрана (фото)
7 работи за подобра фитнес исхрана Во периодот на вежбање, навистина е важно каква исхрана ќе одберете. >>
Back to gym! – да се вратиме на здравите навики (фото)
Back to gym! – да се вратиме на здравите навики Од денес започнува кампањата за поттикнување здрав и активен живот на Polleo Sport – Back to gym! Регионални... >>
Интензивни тренинзи во аеробик центарот 6 пати неделно (фото)
Интензивни тренинзи во аеробик центарот 6 пати неделно Како наближува времето за летниот одмор, така ги зголемуваме и тренинзите и нивниот интензитет за побрзо да ... >>
Програмата за вежбање на Мишел Обама е ‚‚фитспирацијата‘‘ која ви треба за ова лето (фото)
Програмата за вежбање на Мишел Обама е ‚‚фитспирацијата‘‘ која ви треба за ова лето Како до убаво и здраво тело? Програмата за вежбање на Првата дама навистина ќе ве инспирира и мотивира да за... >>
Запознајте го Филип – Фитнес инструктор во теретаната Cybex (фото)
Запознајте го Филип – Фитнес инструктор во теретаната Cybex Филип е фитнес инструктор во теретаната Cybex која е дел од Спортскиот центар ,,Јане Сандански”. Уште од сво... >>
Вежбај во аеробик центарот во СЦ Јане Сандански и врати ја енергијата со протеинско смути по специјална цена (фото)
Вежбај во аеробик центарот во СЦ Јане Сандански и врати ја енергијата со протеинско смути по специјална цена Како и членовите на фитнес центарот Cybex, така и членовите на аеробик центарот при СЦ ,,Јане Сандански” доб... >>
4 неопходни потези за поцврсто тело (фото)
4 неопходни потези за поцврсто тело За да имате цврсто и затегнато тело не ви треба ништо повеќе од јога душек и стап. Всушност, ако немате јога... >>
Пробајте ги овие 6 лесни вежби за затегнување на грбот и на рацете (фото)
Пробајте ги овие 6 лесни вежби за затегнување на грбот и на рацете Ако ги правите овие вежби секојдневно во текот на неколку недели ќе забележите дека ви се затегнале мускулит... >>
Зошто треба да почнете со трчање уште денес? (фото)
Зошто треба да почнете со трчање уште денес? Трчањето е најдобриот начин да ги изгубите вишокот килограми и да бидете во одлична форма. Исто така, тоа е ... >>
3-минутно вежбање за рамен стомак (фото)
3-минутно вежбање за рамен стомак Треба да одите на одмор, а се уште не сте задоволни со изгледот на вашиот стомак и обемот на струкот? Поглед... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано