хороскоп игри музика
ФИТНЕС
Jump for Joy – Кардио план од 30 минути за согорување 500 калории (фото)
Jump for Joy – Кардио план од 30 минути за согорување 500 калории Фитнес инструкторите од теретаната Cybex ви го претставуваат Jump for Joy - кардио планот кој трае 30 минути... >>
Промотивна понуда за неограничени спа во Anne Semonin и фитнес во теретаната Cybex (фото)
Промотивна понуда за неограничени спа во Anne Semonin и фитнес во теретаната Cybex Фитнес центарот “Cybex” и Спа Центарот “Anne Semonin” подготвија неодолива понуда за месец јануари. Сé она ш... >>
Insanity – Најдобриот начин да ги согориме калориите по празниците (фото)
Insanity – Најдобриот начин да ги согориме калориите по празниците Аеробик центарот при СЦ „Јане Сандански“ ја нуди Insanity програмата, за која веќе сите знаеме дека ги носи ... >>
Останете фит за време на празниците (фото)
Останете фит за време на празниците Секогаш можеме да најдеме начин како да останеме фит кога количината на храна е зголемена. Не заборавајте де... >>
Како да согориме повеќе калории на трака за трчање? (фото)
Како да согориме повеќе калории на трака за трчање? Особено во овој период од годината, поголем број тренинзи се од затворен тип. Кога трчањето покрај кеј го за... >>
Зошто фитнес и аеробик инструкторите од СЦ „Јане Сандански” препорачуваат вода со лимон (фото)
Зошто фитнес и аеробик инструкторите од СЦ „Јане Сандански” препорачуваат вода со лимон Толку едноставно, а толку многу корисно - велат инструкторите во фитнес и аеробик центрите во Спортскиот цен... >>
32 килограми помалку со шест месеци тренинг во фитнес центарот Cybex (фото)
32 килограми помалку со шест месеци тренинг во фитнес центарот Cybex Кога зборуваме за екстремни промени, губење килограми и градење мускулна маса, тогаш вреди да го раскажеме с... >>
Вежбаме со степери во фитнес центарот Cybex (фото)
Вежбаме со степери во фитнес центарот Cybex Тренинг со степери е кардио вежба која троши многу енергија и е доста ефективна. Степерите помагаат во облик... >>
Фитнес исхрана (фото)
Фитнес исхрана Вежбањето и здравата исхрана се поврзани едно со друго. Доколку започнете со некаква фит програма за зголему... >>
Семеен пакет во аеробик центарот (фото)
Семеен пакет во аеробик центарот Аеробик центарот при СЦ “Јане Сандански” ви нуди одлична можност за фамилијарно вежбање. Со нашиот семеен па... >>
Тренирате сами во теретана или со личен инструктор? (фото)
Тренирате сами во теретана или со личен инструктор? Секој тренинг е голем плус за вашето здравје, посветеност, самодоверба и фит фигура. Тренинзите со личен инс... >>
4 неопходни потези за поцврсто тело (фото)
4 неопходни потези за поцврсто тело За да имате цврсто и затегнато тело не ви треба ништо повеќе од јога душек и стап. Всушност, ако немате јога... >>
Лента за трчање или велосипед во теретана? (фото)
Лента за трчање или велосипед во теретана? Кардио вежбите се доста важни во тренажните процеси. Тие претставуваат голем број на повторувања на мускулни... >>
Аеробик – Стил на живот (фото)
Аеробик – Стил на живот Аеробикот претставува физичка вежба комбинирана од ритмички аеробни вежби. Целта на овој вид тренинг е да се... >>
Пијалак за опуштање на секој мускул (фото)
Пијалак за опуштање на секој мускул Дали ви се случува по вежбањето, брзото одење или било која друга физичка активност мускулите да ви бидат ст... >>
Македонскиот тенисер Предраг Русевски – Тренер во ТК Теннис Парк (фото)
Македонскиот тенисер Предраг Русевски – Тренер во ТК Теннис Парк Највисоко АТП рангираниот македонски тенисер – Предраг Русевски, денес е прв тренер во тенискиот клуб Теннис... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Извлечи колаче порака
Виц

Малиот Трпе и вика на Трпана:
– Мамо, летаат ли ангелите?
– Да, душо!
– Тато вчера и рече на чистачката дека е ангел, а јас никогаш не сум ја видел да лета.
– Утре ќе ја видиш.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...милиони дрва годишно растат благодарение на вервериците кои заборавиле каде ги скрилe плодовите.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот. - Хјуберт де Живанши

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано
VIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar ExpressVIVA СоковиТехнолошко Металуршки ФакултетHONOR ReklamaVipetBiblioteka Liquor StoreBellaContessaФолиВорлдZoo VivariumGAMARDE ORGANICДНА Анни ФармDrama StudioVardar Express;