хороскоп игри музика
ИНТИМА
Како ладното време влијае врз интимното здравје (фото)
Како ладното време влијае врз интимното здравје За секоја жена е многу важно да се грижи за своето интимно здравје, особено во студените зимски денови. Инти... >>
Како да се грижите за вашите гради? (фото)
Како да се грижите за вашите гради? За жените, грижата за градите е важен дел од вашето здравје, како и целосната слика за вашето тело. Градите ... >>
Што значи кога ве болат брадавиците? (фото)
Што значи кога ве болат брадавиците? Дали во последно време вашите брадавици се чувствителни, а на допир ве болат? Иако понекогаш има придобивки ... >>
Како побргу да ви заврши добиеното?! (фото)
Како побргу да ви заврши добиеното?! Дали некогаш сте посакале добиеното да ви заврши барем еден ден порано?! Нема нешто што нè прави понерв... >>
7 факти за клиторисот што можеби не ги знаете (фото)
7 факти за клиторисот што можеби не ги знаете Клиторис – мало место кое причинува големо задоволство меѓу женските нозе. Всушност, клиторисот не е воопшто... >>
Како да ги исчистите црвените дамки од крв од гаќичките? (фото)
Како да ги исчистите црвените дамки од крв од гаќичките? Крвавите денови од месецот се грозни сами по себе. Исто, вистинска потешкотија е да ги исчистите дамките кои... >>
Што кога чувствувате болка при секс? (фото)
Што кога чувствувате болка при секс? Чувство на болка за време на сексуалниот однос е многу честа појава – речиси 3 од 4 жени искусуваат болка пр... >>
Како да одберете правилен градник? (фото)
Како да одберете правилен градник? 80% од жените носат погрешен број на градник. Зошто тоа претставува проблем? И како воопшто да знаете дали с... >>
Разбудете ја сексуалната енергија со неколку едноставни трикови (фото)
Разбудете ја сексуалната енергија со неколку едноставни трикови Без оглед на тоа во која година од животот сте, никогаш не е доцна да ја истражите вашата сексуалност. Секс... >>
Како сексуалната апстиненција влијае на женската психа? (фото)
Како сексуалната апстиненција влијае на женската психа? Некогаш се верувало дека жените кои немаат активен сексуален живот заболуваат од хистерија. Оваа теорија под... >>
Како треба да мириса вашата вагина? (фото)
Како треба да мириса вашата вагина? Сигурно сте се запрашале дали вашата вагина има чуден мирис. Можеби тоа било пред вашиот гинеколошки преглед... >>
8 заблуди за сексуално преносливите болести (фото)
8 заблуди за сексуално преносливите болести Сите сме запознаени со сексуално преносливите болести, но знаете ли што е вистина, а што мит кога станува зб... >>
Зошто ме боли грбот за време на месечниот циклус? (фото)
Зошто ме боли грбот за време на месечниот циклус? Ако и вие сте една од жените кои се соочуваат со менструални болки, сигурно барем еднаш сте се запрашале зош... >>
Интересни футроли за тампони кои можете да ги направите сами (фото)
Интересни футроли за тампони кои можете да ги направите сами Само затоа што имате добиено, не значи дека не треба да имате стил. За „оние денови од месецот“ супер идејат... >>
Каков тип на гради имате? (фото)
Каков тип на гради имате? Каква е формата на вашите гради? Постојат седум категории, па погледнете каде припаѓате и одберете го идеалн... >>
7 показатели дека е време да го смените гинекологот (фото)
7 показатели дека е време да го смените гинекологот Сите знаеме дека треба да посетуваме гинеколог редовно, но кога ќе дојде време за преглед, секогаш чувствува... >>
1 2 3 4 5 6 7
Извлечи колаче порака
Виц

Докторот:
– Госпоѓо имате 80 години, а вашиот пријател има 25. Секој сексуален акт може да доведе до смрт!
– Па сега… ако умре – умре.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...тарантулата може да преживее 2,5 години без храна.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател.  Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
bella_spring_summer_2017
ladybook најчитано