хороскоп игри музика
ЗДРАВ ЖИВОТ
Што е псоријаза (фото)
Што е псоријаза Најчесто за псоријазата велат дека е „состојба на кожата“, но всушност претставува нарушување коешто настану... >>
Како да ја намалите видливоста на брчките? (фото)
Како да ја намалите видливоста на брчките? Стареењето е природен процес со кој се соочуваат нашите тела со текот на годините. Но ако сте приметиле неко... >>
7 начини како да го прочистите вашиот организам (фото)
7 начини како да го прочистите вашиот организам Прочистувањето на организмот е особено важно бидејќи на тој начин ги одмарате органите, го стимулирате вашио... >>
Подобар живот започнува со поубава насмевка (фото)
Подобар живот започнува со поубава насмевка Речиси секој што се грижи за себе, знае колку е важно да се има убави и здрави заби, со оглед на тоа што бел... >>
Како да се ослободите од токсините во телото? (фото)
Како да се ослободите од токсините во телото? Нашите тела се добри во филтрирање на токсините кои ги внесуваме преку храна или дишење. Но некогаш на телот... >>
Храна со помалку од 50 калории (фото)
Храна со помалку од 50 калории Во продолжение прочитајте за храната која содржи помалку од 50 калории. Овие видови храна ќе ви помогнат да ... >>
5 утрински навики за подобар почеток на денот (фото)
5 утрински навики за подобар почеток на денот Овие 5 утрински навики ќе ви помогнат полесно да се расоните наутро, ќе ви го подобрат денот и ќе направат д... >>
Кокосовото масло - најдобар пријател на вашето здравје (фото)
Кокосовото масло - најдобар пријател на вашето здравје Кокосовото масло е богато со масни киселини, затоа има позитивен ефект за човековиот организам, без разлика ... >>
8 причини зошто да консумирате лимон наутро (фото)
8 причини зошто да консумирате лимон наутро Ако сакате да бидете здрави, заменете го утринското кафе со вода со лимон. Што правите и што внесувате пред ... >>
Знаци кои укажуваат на недостаток на железо (фото)
Знаци кои укажуваат на недостаток на железо Околу 9% од жените страдаат од недостаток на железо, според последните истражувања, но за чудо, бројката е ... >>
Каде боли кога душата боли? (фото)
Каде боли кога душата боли? Болеста не е секогаш повик од телото. Таа понекогаш се јавува за да не опомени дека со нашата психа нешто не... >>
Лигњи – вкусни морски плодови кои нè хранат и разубавуваат (фото)
Лигњи – вкусни морски плодови кои нè хранат и разубавуваат Кога станува збор за лековитите својства на лигњите, пред сè поради богатството со селен, тие ја чуваат елас... >>
Happy hour во Anne Semonin во хотел Руссиа (фото)
Happy hour во Anne Semonin во хотел Руссиа Како што паѓаат температурите така на сцената настапуваат настинките и грипот. На телото му е потребна помош... >>
Сите тајни на оцетот (фото)
Сите тајни на оцетот Освен што го подобрува вкусот на храната, оцетот е важен и за здравјето, а помага и при чистењето. >>
Поврзаноста помеѓу физичкото и духовното здравје во алтернативната медицина (фото)
Поврзаноста помеѓу физичкото и духовното здравје во алтернативната медицина Знаете ли дека вашето лутење, грижа, страв, се одразуваат врз вашите бубрези, црн дроб, бели дробови? Откриј... >>
Квалитетен живот за борба против стрес (фото)
Квалитетен живот за борба против стрес Запоставувајќи ги сопствените потреби, своето тело, ум и дух е она што со сигурност нè оддалечува од исконск... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Извлечи колаче порака
Виц

Докторот:
– Госпоѓо имате 80 години, а вашиот пријател има 25. Секој сексуален акт може да доведе до смрт!
– Па сега… ако умре – умре.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...тарантулата може да преживее 2,5 години без храна.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Најдобар војник е оној кој успева да го преобрати непријателот во пријател.  Пауло Коелјо

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
Find more about Weather in Skopje-Zajcevrid, MK
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
bella_spring_summer_2017
ladybook најчитано