хороскоп игри музика
ЗДРАВ ЖИВОТ
Појадокот е најважен! (фото)
Појадокот е најважен! Појадок, прошетка и неколку вежби >>
Во борба против бактериите во кујната (фото)
Во борба против бактериите во кујната Кујнскиот предмет со најмногу бактерии >>
Дали сте сигурни дека користите „диетални“ производи? (фото)
Дали сте сигурни дека користите „диетални“ производи? Одредени видови на храна за кои мислиме дека се здрави оброци, a всушност можат да ни ја уништат диетата. >>
Кажете им крај на некои предрасуди! (фото)
Кажете им крај на некои предрасуди! Предрасуди, бабини верувања и верувања во кои луѓето биле принудени да веруваат затоа што немале друг или по... >>
Придобивките на сауната (фото)
Придобивките на сауната Сауната е одлично место за релаксација и опуштање, а притоа се грижите за вашето целосно здравје. >>
Растенијата - природна лабораторија (фото)
Растенијата - природна лабораторија 6 моќни растенија кои можете да ги додадете во вашата исхрана >>
Како до здрав дигестивен систем? (фото)
Како до здрав дигестивен систем? Дали и вие спаѓате во групата на луѓе кои имаат проблем со дигестивниот систем? Еве неколку совети за превен... >>
Како да го спречите грипот со исхрана (фото)
Како да го спречите грипот со исхрана Кога ќе се појават оние упорни болки и воспаленија, доволно е грлото да се промива со раствори кои содржат п... >>
Суво овошје и јаткасти плодови – комбинација која морате да ја консумирате (фото)
Суво овошје и јаткасти плодови – комбинација која морате да ја консумирате 7 причини кои ќе ве натераат оваа комбинација да почнете да ја јадете уште денеска! >>
Билки кои треба да ги чувате во вашиот дом: го прочистуваат воздухот и во најзагадените простории! (фото)
Билки кои треба да ги чувате во вашиот дом: го прочистуваат воздухот и во најзагадените простории! Овие билки ги препорачуваат дури и од НАСА за прочистување на воздухот во вселенските станици. >>
Храна богата со магнезиум која треба да ја додадете во вашата исхрана (фото)
Храна богата со магнезиум која треба да ја додадете во вашата исхрана Доколку сте одлучиле сериозно да се погрижите за тоа да имате поздрава исхрана, тогаш задолжително додадете ... >>
Како правилно да ги четкате вашите заби (фото)
Како правилно да ги четкате вашите заби Четкањето на забите е нешто што секоја личност го учи уште кога е дете, но колку луѓе всушност размислуваат ... >>
Лековити зачини за студените денови (фото)
Лековити зачини за студените денови Во зимските денови подобро е да консумирате зачинета храна и пијалаци. Некои од зачините можете да ги ставит... >>
Зошто е важно да консумирате природни сокови? (фото)
Зошто е важно да консумирате природни сокови? Дали често практикувате да консумирате цедени сокови? Некои луѓе ги обожаваат, додека пак некои ги пијат мно... >>
Магичните својства на зачините (фото)
Магичните својства на зачините Секоја жена и девојка, која ужива во готвењето, во јадењата додава одредени зачини и намирници со цел да го ... >>
10 причини зошто треба да пиете овошно смути (фото)
10 причини зошто треба да пиете овошно смути Овошното смути е лесно за подготовка, а вашиот организам го снабдува со сите потребни хранливи материи. Кога... >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано