хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
jarec
петок, 19 јануари 2018

Денес ќе треба да се справувате со тивки луѓе и од нив да ги извлечете информациите што ви се потребни. Добро е и да ги одржувате веќе постоечките односи со пријателите и блиските, но денес посветете им се на новите пријателства. Можеби токму тие ќе се претворат во долготрајни.

јануари 2018

Годината ја започнавте намуртени и скарани со сите, но за тоа сте самите криви.

Наместо да пригаварате што сè морате сами, завршувајте ги работите на време и исчезнете. Полесно ќе ја издржите постпразничната депресија ако украдете уште некој момент од одморот и уживањето. Ако не сте во врска, тогаш сте спремни за извлекување на заводничкиот Џокер од вашиот ракав. Досега сте ги покажале сите ваши страни, но не и онаа слатка, мазна и нежна страна. Тоа ќе биде момент за паметење, кој ќе го стопи и најстуденото срце.

Важни броеви за месец јануари: 5, 10, 14, 21 и 23

2018

Вашата тврдоглавост понекогаш многу скапо ве чини. Постојат личности кои добронамерно ви даваат совети. Не ги одбивајте секогаш, туку одвојте време за малку да ги анализирате. На крајот од пролетта постои можност неочекувано да наследите некој имот, кој ќе ви донесе повеќе грижи отколку задоволства. Ви недостига повеќе самодоверба и енергија. Вашиот партнер е малку разочаран од вас и вашата врска, а кон средината на летото следува озбилна криза. Секако за тоа сте и вие криви и затоа добро размислете пред да зборувате. Можно е да имате проблеми со видот, па затоа посетете стручно лице.

Работа: Финансиите ќе ви бидат добри, а постои можност и наследството да ја поправи ситуацијата. Можеби нема да имате многу работни можности, но не дозволувајте тоа да ве обесхрабри, туку борете се колку што е во ваша можност и на крајот резултатите ќе донесат позитивни последици.

Љубов: Доколку сте во брак, тогаш оваа година би требало да го одржувате во добра состојба и да продолжите во истата хармониј. Доколку пак не сте во врска, тогаш во мај или август ќе ја запознаете вашата сродна душа.

Здравје: Редовно одете на контроли за видот. Останатите работи ќе бидат во ред, но тоа не значи дека не треба да одите на превентивни контроли.

Останато за јарец
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Јарец е десеттиот знак на хороскопот, а како и симболот на нивниот знак, јарецот е секогаш спремен да се искачува повисоко до целта. Тие се сигурни во себе, никогаш не потклекнуваат и знаат кон што се стремат. Себес...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Упорниот Јарец и пристапува на љубовта како кон сериозна работа. Тој не е знак со кого може да си поигруваат другите кога станува збор за љубовта. Јарците секогаш имаат однапред смислен план како сакаат да им се одв...>> Хороскоп секс СЕКС Јарецот е најдобар кога е во прашање сексуалниот живот. За јарецот атракција се љубовници кои се поискусни, а понекогаш и постари. Тие често преферираат силни, моќни љубовници кои прикажуваат некој вид на авторитет ...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Јарците треба да јадат храна богата со калциум, како што се јаболка и смокви. Тоа е многу важно за нив, бидејќи се склони кон болести на коските. Кељот е ефективен против остеопороза, а омега-3 масните киселини кои ...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Најработливиот знак на хороскопот пристигна! Практични, конзервативни, јарците уживаат да работат напорно и да ги остварат своите цели. Нивното трпение и паметниот ум им помога да покажат исктрајност онаму каде што ...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Јарците се доста внимателни кога се парите во прашање. Дисциплинирани и фокусирани, тие jа сакаат рутината и всушност уживаат во напорна работа која може да им донесе финансиски успех. Ако работите со јарец очекувај...>>
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Наредните денови после празниците:
– Да го фрлам ли или ќе го јадеш?
– А, расипано ли е?
– Ако планираш да го јадеш, не е расипано!

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...до ден-денес, кралицата Елизабета има испратено над 50.000 божиќни картички.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Напиши нешто вредно за читање или направи нешто вредно да се пишува за него - Бенџамин Френклин.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано