хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
oven
петок, 19 јануари 2018

Денес животот ќе биде многу збунувачки за вас, но вам нема да ви биде важно. Ќе се опуштите бидејќи ќе знаете дека подоцна сè ќе се нареди. Денес животот ќе биде убав и мирен, па уживајте во благословите кои сте ги заслужиле.

јануари 2018

Додека сите жалат поради бурниот дочек на Новата година, вие сте весели и трчкате наоколу и се чувствувате лесно и одморено. Вашите новогодишни одлуки започнаа уште во декември, а најважната е поврзана со чување на здравјето.

Наместо да бидете дел од загушливите забави, повеќе време поминувајте во природа. Наместо врева и површни односи во животот дозволете им да преовладувата позитивните работи. Бидете спремни за љубов, само прашање е колку таа ќе биде озбилна. Бидете заиграни, духовити и омилени, сега е време да одлучите на кого ќе ја фрлите вашата љубовна магија.

Важни броеви за месец јануари: 6, 11, 18, 23 и 26

2018

Почетокот на годината ќе ви донесе неочекувано исполнување на еден стар сон, од кој речиси сте се откажале. Исто така, во тој период мора да посветите внимание на вашата здравствена состојба, бидеќи може да дојде до компликација како последица од вирусни инфекции. Во пролет ве чека едно навистина интересно патување со личност која досега не сте ја приметувале. Во еден момент навистина ќе се двоумите по кој пат да тргнете. Но, добрата работа е што нема да брзате премногу со одлуката и на крајот ќе ја донесете правилната. На есен можно да изгубите една многу блиска личност, која навистина ќе ви недостига. Но, зимата ќе ги избрише сите рани и ве очекуваат навистина прекрасни и убави моменти.

Работа: Кога станува збор за вашата кариера, 2018 година може да биде навистина успешна, но не многу поуспешна од 2017. Бидете задоволни со сите ваши достигнувања, без разлика на тоа колку тие се мали и во одредени моменти делуваат неважни. Бидете благодарни за сè што сте постигнале, но тоа не значи дека треба да застанете и да не се трудите уште повеќе. Поставувајте нови цели и стремете се кон нови победи и успеси, бидејќи 2018 ќе ви биде наклонета и ќе успеете да остварите сè што сте замислиле.

Љубов: Пролетта ќе биде важен период за голем број на овнови. Оние кои се во сериозна и долга врска можно е својата љубов да ја крунисаат со брак. Оние кои не се во врска, можно е оваа пролет, а особено во април, да запознаат личност која ќе биде нивната сродна душа и кога долго време ја чекале да се појави.

Здравје: Грижете се за вашето здравје во текот на целата година. Поголемиот дел од овновите нема да имаат некои големи проблеми со здравјето, особено не оние кои се родени во март.

Останато за овен
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Овен е првиот знак од хороскопот, а тоа е доста очигледно за оние родени во овој знак, бидејќи секогаш се гледаат себеси во прв план. Тој е лидер, во прв ред на трлото. Овенот повеќе сака да иницира отколку да заврш...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Во љубовта, овенот е „еден на едeн” тип на личност. Тој го става својот партнер на прво место, a истото го очекува и за возврат. Ако тој не чувствува дека ја има главната улога во универзумот на својот п...>> Хороскоп секс СЕКС Кога Венера или Марс се во знакот на овен, сексот е најдобaр, спонтан и неограничен. Овие луѓе се „топат” кога нивниот партнер им се предава невино и чисто. Некои од нив се гладни за проблеми во љубовта ...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Затоа што се секогаш на брзање, се случува често да прескокнуваат оброци или да консумираат брза храна. Наместо тоа, најдобро е да си подготват пластична ќеса со овошје или јаткасто овошје (кои го подобруваат имунио...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Дали сакате овен во вашиот тим? Секако дека да. Оние родени под овој знак се силни конкуренти и ја сакаат играта, без разлика дали тоа е игра во бизнисот или, општо, во животот. Тие не сакаат да губат, што значи дек...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Дали овенот бара слава и богатство? Додека тој е во потрага по големи потфати и проекти во однос на кариерата, повеќе од веројатно е дека ќе постигне богатство, но тоа ќе се случи само како резултат на неговата неве...>>
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Наредните денови после празниците:
– Да го фрлам ли или ќе го јадеш?
– А, расипано ли е?
– Ако планираш да го јадеш, не е расипано!

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...до ден-денес, кралицата Елизабета има испратено над 50.000 божиќни картички.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Напиши нешто вредно за читање или направи нешто вредно да се пишува за него - Бенџамин Френклин.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva hidro
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано