хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
vaga
петок, 19 јануари 2018

Ќе почувствувате дека нештата се подобруваат и дека вашиот успех е поблиску одошто сте мислеле. Очекувајте пофалби од необичен извор и пресметајте дали можете да го искористите за понатамошен развој.

јануари 2018

Влеговте во Новата година со изненадувачки добро расположение и не сакате да го расипате со работните грижи.

Воопшто нема потреба од грижи, бидејќи работата се одвива правопропорционално на вашиот вложен труд. Вие самите знаете дали сте вредни и оптимистични или забушавате и со нетрпение го чекате крајот на работното време. Дружете се интензивно со пријателите, но избегнувајте љубовни предизвици. Опуштете се, тоа што вреди ќе се појави без премногу да го барате. Овој пат тргнете лежерно и без премногу очекувања.

Важни броеви за месец јануари: 2, 11, 15, 21 и 27

2018

Во оваа година мора повеќе да посветите внимание на вашето здравје, додека не е премногу доцна. За почеток ви е потребна една здрава диета и повеќе физички активности. Вие кога имате некој проблем, почнувате брзо да се здебелувате. Вашата желба може да победи сè. Доколку сте во брак или во долга врска, почетокот на летото ќе ви донесе многу кавги, расправии и непотребни зборови. Ако врската не функционира, тогаш е подобро навреме да ставите крај. Животот продолжува. На работа сè ќе ви оди од рака. Ќе почете со неизвесна работа, која на крајот добро ќе се заврши. Следниот пат не дозволувајте си да бидете дел од непроверени работи.

Работа: Првата половина од годината е добра и не носи некои големи проблеми, кога станува збор за финансиската ситуација. Работите ќе се одвиваат добро и ќе бидете задоволни со сè. Во втората половина од годината ќе имате можност за несигурна работна прилика и можно е да се случи да се одлучите за неа, а со малку среќа многу ќе профитирате. Сепак, бидете внимателни бидејќи еден погрешен потег може да ви донесе многу губитоци, кои тешко ќе ги поднесете.

Љубов: Првиот дел од годината не носи некои промени. Но, средината на годината може да биде многу важна, бидејќи ќе треба да одлучите што понатака и дали личноста за која сметате дека е вистинската за вас, навистина е љубовта на вашиот живот. Можеби е време да продолжите понатака и да ја побарате вашата среќа со друга личност.

Останато за вага
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Вагата е седмиот знак во хороскопот. За нив се вели дека им е потребна еднакво многу од секој аспект од животот за да бидат среќни. На вагите им е потребен баланс помеѓу работата и задоволството, како и избалансиран...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Вагата е најсреќна кога има придружник за споделување на својот живот со него. Таа е романтичен идеалист кој талка по Земјата сѐ додека не го најде својот совршен партнер. Всушност, тие може да чекаат и долги години...>> Хороскоп секс СЕКС Кај вагата, грижата кон нејзиниот партнер e особено изразена. Овие луѓе можат да бидат провокативни на тивок начин. Нивната потреба за рамнотежа и совршенство во нивните односи може да се манифестира на сите погрешн...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Одржувањето на шеќерот во крвта на стабилно ниво е од суштинско значење за здравјето на вагите. Најдобро е да го започнат денот со појадок базиран на прoтеини, како јајца и тост или протеински пијалок со овошје. Нам...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Ако сакате да ја знаете вистината, тогаш најдобро е да работите со вага. Тие ќе ги разгледаат сите можни страни во врска со некоја одлука и кога ќе бидат сигурни, тие ќе го донесат вистинското решение. Смислата...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Како што веќе споменавме вагата секогаш сака да постигнува рамнотежа, па така и со парите, кредитните картички и воопшто, нивниот живот. Вагите уживаат во убавината и хармонијата и често се стремат кон совршенство. ...>>
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Наредните денови после празниците:
– Да го фрлам ли или ќе го јадеш?
– А, расипано ли е?
– Ако планираш да го јадеш, не е расипано!

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...до ден-денес, кралицата Елизабета има испратено над 50.000 божиќни картички.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Напиши нешто вредно за читање или направи нешто вредно да се пишува за него - Бенџамин Френклин.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано