хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
skorpija
недела, 25 февруари 2018

Не претерувајте. Тоа што се туркате себеси кон напред значи дека застанувате на работ од вашата издржливост, а тоа верувајте не е добра идеја. Наместо тоа, дувнете во рогот и побарајте засилување. Тргнете понатаму и побарајте ги оние луѓе за кои знаете дека ви должат. Тие со радост ќе ви помогнат и ќе бидат благодарни што можат да им вратат со добрина на оној кој им помогнал пред многу години.

февруари 2018

2018

Еднаш одамна посакувавте баш ваков расплет на настаните. Ете како животот ги мести коцките во моментот кога најмалку се надевате. Но, не летајте превисоко бидејќи падот може многу да боли. Еден член од вашето семејство во тој период може да има големи здравствени проблеми, па затоа е добро да направите сè што можете за да помогнете. Кога станува збор за љубовната врска, вие сте влезени во една мирна фаза, а можно е да се појави трета личност која на кратко ќе ја наруши вашата складна љубовна хармонија.

Работа: Почетокот на годината може да биде совршен на работното место, така што ќе искористете сè што е во ваша можност. Исто така, трудете се да бидете на земја додека ги постигнувате успесите и не дозволувајте тоа да ве занесе, бидејќи втората половина од годината ќе ви биде потешка и ќе ви биде потребно повеќе стрпение за работите да ги изведете на правилниот пат.

Љубов: Љубовната ситуација е мирна и без поголеми проблеми. На крајот, можно е да се појават несогласувања поради мешањето на личност од страна, но вие и вашиот партнер нема да дозволите тоа да влијае врз вашата врска. Доколку пак не сте во љубовна врска, тогаш во летниот еприод ќе имате можност да се запознаете со личност за која нема да мислите дека е вистинската, но подоцна ќе се уверите дека таа е сè што ви е потребно.

 

Здравје: Вашето здравје ќе биде добро, но можно е член од вашето семејство да биде болен или пак некој близок пријател, па затоа бидете спремни максимално да помогнете.

Останато за скорпија
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Скорпија е осмиот знак во хороскопот, претставен преку малото осамено животно кое се крие во шуплини и под камења. На лицата родени во овој знак потребно им е време кое ќе го поминат сами со себе и ќе го искористат ...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Скорпијата владее со осмата куќа во хороскопот, куќата на интензивно сврзување. Овој знак поседува добар углед. Тој е познат како „секс" знак, љубоморен, сака да контролира, неодолив е, опсесивен... Сомнителни...>> Хороскоп секс СЕКС Сексуална природа на скорпиите може да биде доста сложена. Овие љубовници обично шират чувство на взаемен интензитет и длабочина во нивните сексуални желби, но тие се разликуваат во зависност од нивното ниво на разв...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Скорпиите имаат тенденција да акумулираат дополнителна тежина, особено околу стомакот. Овој тип на масти е во корелација со слабото варењето на храната или репродуктивна не рамнотежа. Затоа најдобар оброк за скорпии...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Дали сте размислувале да преминете преку скорпија кога станува збор за некоја бизнис зделка? Само ако имате животно осигурување! Терминаторот на хороскопските знаци пристигна. Смртоносната скорпија е опасна за сите ...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Комплексната и мистериозна скорпија е господар на чудни зделки. Никогаш не можете да знаете што се врти во главата на една скорпија кога се во прашање парите и бизнисот. Овие луѓе се моќни. Секогаш сакаат да даваат ...>>
Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано