хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
vaga
недела, 25 февруари 2018

Досега одевте со побавно темпо, но дојде времето да го засилите. Имате се што ви е потребно да ги удрите сите околу вас за да ги турнете на земја, па само напред. Не срамете се. Сте го вежбале ова илјадници пати во својата глава и кога еднаш ќе почнете, нервозата ќе ги напушти вашето тело. Тргнете напред и уживајте во времето кое ќе го поминете во центарот на вниманието. – тоа толку добро изгледа на вас.

февруари 2018

Во текот на февруари ќе бидете во свој елемент,  ќе се пронаоѓате во тоа кое го работите и ќе чувствувате поголемо задоволство од обично. Ќе бидете повеќе креативни и ќе бидете во можност да го остварите вашиот успех во областа на забавата, угостителството, просветата, графичкиот дизајн, модерната технологија и трговијата со електронски производи. Ќе имате можност да развиете една плодна идеја која ќе ви донесе напредок во развојот на актуелните планови. Исто така ќе успеете да ја проширите работната понуда и да го разработите долгорочниот проект кој неодамна го започнавте. Можно е да го преуредите работниот простор и да набавите нови средства кои ќе ви овозможат поефикасно остварување на планираните задачи. Во првата половина на февруари претерано ќе трошите и нема реално да гледате на вашите финансиски можности. Избегнувајте ги сите финансиски ризици, бидејќи може да дојдете до сериозен минус на вашата сметка. Во втората половина може да дојде до сериозна загуба, ако пред тоа донесувате брзоплети одлуки и потези.

Ако сте во врска, ќе бидете расположени за забава и разговори со партнерот на различни теми. Ќе имате идеи како да ја подобрите вашата врска и заеднички живот. Ќе се договарате повеќе за заеднички излети преку викенд и за патувања на места кои двајцата ве привлекуваат и веќе долго време сакате да ги посетите. Тоа ќе ви помогне да ја подобрите вашата блискост и повеќе да уживате. По 17 февруари можно е да дојде до недоразбирања со партнерот, нема да се разбирате околу важни работи, а ќе дознаете и за работи кои сте ги криеле еден од друг, што ќе доведе до расправии. Бидете потрпеливи и потолерантни. Ако не сте во врска, ќе се трудите да привлечете внимание на личност која одамна ви се допаѓа, но нема да успеете. Поради тоа ќе почнете трпеливо да планирате како да ја остварите вашата цел. Ќе почнете да се гледате со некој кого таа личност добро го познава и ќе почнете да ги добивате посакуваните информации. Во втората половина од месецот ќе пробате тоа да го искористите за да се приближите на вашата симпатија. Од една страна ќе успеете во тоа, но личноста од која ги добивавте информациите ќе се заљуби во вас.

Ќе чувствувате потреба повеќе да се движите и ќе имате вишок на енергија. Почнете со физички активности или некој вид на рекреација. Вашиот имунитет ќе биде зголемен. Во втората половина на февруари можна е слаба циркулација и проблеми со хормоните или штитната жлезда. Посветете повеќе внимание на исхраната, бидејќи е важна за стабилното здравје. Консумирајте повеќе овошје и зеленчук со витамини А и Е. Од овошје јадете лимон, ананас, суви сливи и смокви. Почесто јадете риба, умерено млеко и млечни производи, а избегнувајте леб и тестенини.

Важни броеви за месец февруари: 5, 11, 14, 20, 24

2018

Во оваа година мора повеќе да посветите внимание на вашето здравје, додека не е премногу доцна. За почеток ви е потребна една здрава диета и повеќе физички активности. Вие кога имате некој проблем, почнувате брзо да се здебелувате. Вашата желба може да победи сè. Доколку сте во брак или во долга врска, почетокот на летото ќе ви донесе многу кавги, расправии и непотребни зборови. Ако врската не функционира, тогаш е подобро навреме да ставите крај. Животот продолжува. На работа сè ќе ви оди од рака. Ќе почете со неизвесна работа, која на крајот добро ќе се заврши. Следниот пат не дозволувајте си да бидете дел од непроверени работи.

Работа: Првата половина од годината е добра и не носи некои големи проблеми, кога станува збор за финансиската ситуација. Работите ќе се одвиваат добро и ќе бидете задоволни со сè. Во втората половина од годината ќе имате можност за несигурна работна прилика и можно е да се случи да се одлучите за неа, а со малку среќа многу ќе профитирате. Сепак, бидете внимателни бидејќи еден погрешен потег може да ви донесе многу губитоци, кои тешко ќе ги поднесете.

Љубов: Првиот дел од годината не носи некои промени. Но, средината на годината може да биде многу важна, бидејќи ќе треба да одлучите што понатака и дали личноста за која сметате дека е вистинската за вас, навистина е љубовта на вашиот живот. Можеби е време да продолжите понатака и да ја побарате вашата среќа со друга личност.

Останато за вага
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Вагата е седмиот знак во хороскопот. За нив се вели дека им е потребна еднакво многу од секој аспект од животот за да бидат среќни. На вагите им е потребен баланс помеѓу работата и задоволството, како и избалансиран...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Вагата е најсреќна кога има придружник за споделување на својот живот со него. Таа е романтичен идеалист кој талка по Земјата сѐ додека не го најде својот совршен партнер. Всушност, тие може да чекаат и долги години...>> Хороскоп секс СЕКС Кај вагата, грижата кон нејзиниот партнер e особено изразена. Овие луѓе можат да бидат провокативни на тивок начин. Нивната потреба за рамнотежа и совршенство во нивните односи може да се манифестира на сите погрешн...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Одржувањето на шеќерот во крвта на стабилно ниво е од суштинско значење за здравјето на вагите. Најдобро е да го започнат денот со појадок базиран на прoтеини, како јајца и тост или протеински пијалок со овошје. Нам...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Ако сакате да ја знаете вистината, тогаш најдобро е да работите со вага. Тие ќе ги разгледаат сите можни страни во врска со некоја одлука и кога ќе бидат сигурни, тие ќе го донесат вистинското решение. Смислата...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Како што веќе споменавме вагата секогаш сака да постигнува рамнотежа, па така и со парите, кредитните картички и воопшто, нивниот живот. Вагите уживаат во убавината и хармонијата и често се стремат кон совршенство. ...>>
Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано