хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
bliznaci
вторник, 20 март 2018

Ќе ви недостига доверба за личностите кои одлучуваат за вашата судбина и егзистенција. Ако во скоро време сте започнале со нешто ново, како на пр. врска или нов проект, ќе ви се чини дека сето тоа нема да оди многу далеку. Комуникацијата со членовите од семејството кои немаат разбирање за вашиот начин на живот ќе ве исцрпи. Можна е препирка со пријателот од кого сте очекувале поддршка.

Иако се чувствувате добро во врска со вашата моментална љубовна ситуација, сепак ќе треба да се соочите со одредена ситуација која е од поголема важност отколку што мислевте. Запомнете дека врските се сочинети и од предизвици и од задоволства.

март 2018

На почетокот на март ќе имате среќа и ќе се подобри вашата состојба на работното место. Ќе остварите подобри контакти со клиентите, а најголем успех ќе доживеете доколку се бавите со услуги, здравство, обезбедување или банкарство. Потребно е повеќе внимание да посветите на организирањето на работните акции и планирањето, како и комуникацијата. Постојано ќе бидете во движење и ќе ги одржувате контактите со работните партнери, а ќе одржувате и деловни состаноци и презентации. Од 9 март внимавајте и не започнувајте ништо ново на деловен план, туку посветете се на заостанатите обврски. На тој начин ќе можете да соберете повеќе средства за важните и приоритетни задачи и ќе направите одлична реклама која ќе ви донесе повеќе муштерии и купувачи. Од 13 март ќе имате поголема поддршка од претпоставените и ќе успеете да реализирате една идеја, која можеби ќе се покаже профитабилна. Многу лесно ќе се истакнете себеси и ќе оставите позитивен впечаток. На крајот од месецот нема да се согласувате со претпоставените околу еден ваш предлог, за кој се потребни повеќе финансиски средства. Невработените близнаци ќе се покажат добро и ќе добијат понуда за работа на одредено време, која подоцна може ќе биде постојана работа.

Доколку сте во љубовна врска, на почетокот на март ќе имате несогласувања и караници со партнерот. Нема да се сложувате околу заедничките планови, но за среќа ќе бидете отворени за компромис и ќе имате добро чувство за потребите на саканата личност. Неопходно е да почнете со нешто што веќе подолго време го одложувате во врската. Во втората половина од месецот ќе се дружите со заедничките пријатели и ќе имате поголема иницијатива за излегувања и забави. Саканата личност највеќе ќе ја изненадите со нешто како подарок, заедничко патување или пак вечера на место кое го обожава. Посвете повеќе внимание на деталите, за вашата врска да биде стабилна. Ако не сте во врска може да ви се случи да се заљубите на самиот почеток на март. Тоа ќе биде личност која ја познавате од заедничко друштво, а со која порано сте имале површен пријателски однос. Ќе откриете нови заеднички теми и ќе почувствувате привлечност. Ќе посакате да влезете во врска со таа личност, но кон крајот на март ќе сфатите дека не сте еден за друг.

Кога станува збор за здравјето, во март ќе имате стабилен имунитет. Но, на почетокот на месецот пазете се од повреди. Во втората половина, ќе ви бидат потребни повеќе физички вежби и движење. Консумирајте повеќе витамини, највеќе Б12 и Е. Јадете спанаќ, салата и брокула, морска риба, јогурт, а намалете со лебот и слатките.

Важни броеви за месец март: 5, 9, 16, 18, 23

2018

Сè она што го планирате во првиот месец од новата година, ќе се сруши како кула од карти. Понекогаш е подобра да си поставувате помали цели во чие остварување ќе можете повеќе да уживате, отколку големи цели кои се тешки за остварување. За среќа, во тешките моменти на работа, ќе имате потполна поддршка од личност која навистина се грижи за вас и која ќе ви покаже колку ве сака. Во летниот период очекувајте повик од роднина од странство. Размислете убаво околу повикот, за потоа да не се каете. Понекогаш е подобро да имате мирен сон, отколку несигурна работа. Есента ќе ви донесе мали, здравствени проблеми со кардиоваскуларниот систем. Потрудете се некое време да ја смените исхраната.

Работа: 2018 година не е баш најповолна за вас, барем за поголемиот дел. Тоа ќе се одрази и на вашата финансиска состојба, па затоа не очекувајте премногу. Бидете спремни на секакви проблеми и препреки, но ако сте доволно силни и храбри сите успешно ќе ги совладате и од сите ситуации ќе искочите посилни и со поголемо искуство. Кон крајот на годината ситуацијата ќе се подобри, затоа бидете трпеливи, не очајувајте, бидејќи лошите работи на крајот ќе се заменат со добри.

Љубов: Низ целата турбулентна и не така совршена година ќе имате поддршка од саканата личност, која постојано ќе биде покрај вас и ќе ве сака без разлика на сè. Никогаш не го заборавајте тоа. Во тешките периоди ќе сфатите кој навистина ви значи и што во вашиот живот има најголема смисла, што е тоа за кое треба да се борите и кон што треба да стремите во иднина.

Здравје: Во првата половина од годината, вашето здравје нема драстично да се промени, додека пак на почетокот на втората половина можни се мали проблеми со срцето, но ништо сериозно. Грижете се за себе, внимавајте на тоа што јадете и што размислувате, редовно правете контроли и нема да имате некои сериозни проблеми во текот на целата година.

Останато за близнаци
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Близнаци е третиот знак во хороскопот, а луѓето родени во овој знак се познати по тоа што сакаат да зборуваат! Движечката сила зад разговорот со Близнаците е нивниот ум. Близнаците се интелектуално наклонети, љубопи...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Како знак, Близнаците имаат многустранa личност, па затоа тешко наоѓаат партнер кој е компатибилен со нив. Тие живеат за да флертуваат! Додворувањето е нивниот апсолутен фаворит. Близнаците знаат да бидат способни ...>> Хороскоп секс СЕКС Кога Венера или Марс се во знакот на близнаци, тогаш користете ги зборовите во креветот. Валканитe зборови и бакнувањето ги заведува! Со овие љубители на говорот, интелектуалниот разговор за време на сексот може да ...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Морковите се број еден сојузник на близнаците. Храната за подобрување на видот или еден морков на ден, исто така го намалува ризикот од рак на белите дробови, дури и меѓу поранешните пушачи. Малините пак се добри за...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Близнаците се одлични ако работат како посредници бидејќи сакаат да зборуваат. На близнаците им е особено лесно да остварат контакти и да ги одржат истите. Потребна им е динамика, бидејки ако работата станува едноли...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Променливи, непредвидливи, близнаците уживаат во трошење на своите пари, а ретко се грижат од каде ќе дојде следниот извор на истите. Нивната харизма сигурно ќе доведе до нешто ново! Близнаците не го заморуваат свој...>>
Извлечи колаче порака
Виц

Комшивката ѝ вика на Трпана:

– Комшике, абе детето многу ви се дере!

А Трпана и враќа:

– А што да правам? Да го ставам на вибрации?

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...депресијата е резултат на размислување повеќе од потребно, притоа создавајќи проблеми кои никогаш не ни постоеле.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Без разлика што ќе се соочите со многу порази, никогаш не треба да бидете поразени. – Маја Анџелоу

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано